Printelize – polska platforma on-line pośrednicząca w usługach druku 3D – SPRZEDANE!

Printelize – platforma internetowa pośrednicząca w usługach druku 3D oraz system do automatycznego ofertowania wydruków 3D, został oficjalnie przejęty przez amerykańską firmę SD3D. Chociaż do wstępnego porozumienia pomiędzy obydwiema firmami doszło już jesienią zeszłego roku, dopiero teraz transakcję udało się sfinalizować. SD3D będzie w dalszym ciągu obsługiwać klientów Printelize z poziomu platformy, jednakże głównym celem przejęcia był transfer technologii.

Printelize powstało w 2014 r. pod nazwą Printify i dość szybko zdobyło szerokie grono klientów. Platforma w początkowym okresie funkcjonowania opierała swój model biznesowy na tym samym pomyśle co holenderski 3DHubs, czyli pośrednictwie w usługach druku 3D. Firmy świadczące tego typu usługi rejestrowały się w systemie i przygotowywały formułę automatycznie obliczającą koszt wydruku 3D. Pozostali użytkownicy przesyłali do Printelize swój model 3D, który był automatycznie wyceniany. Na podstawie otrzymanych wycen użytkownicy wybierali najkorzystniejszą cenowo ofertę – lub tą położoną najbliżej ich, np. w tym samym mieście / województwie.

System cieszył się na tyle dużym powodzeniem wśród polskich użytkowników, że Printelize zdobyło II nagrodę w kategorii Najlepsza Nowa Firma 2014 Roku, ustępując miejsca jedynie 3DGence.

Dni Druku 3D w Kielcach – marzec 2015. Od lewej stoją: Tomasz Cichowicz (wtedy Printelize), Patryk Kadlec (wtedy 3DGence) i Anna Ślusarczyk (wciąż CD3D…)

Pod koniec 2015 r. Printelize uruchomiło ważną funkcjonalność swojego systemu – Printelize Professional, dedykowane dużym firmom świadczącym usługi druku 3D. Był to w gruncie rzeczy złożony system do zarządzania relacjami z klientami (CRM) oraz platforma e-commerce, oparta o podobne założenia co wersja standardowa (Marketplace). Umożliwiała np. tworzenie spersonalizowanych wycen (rabatów) dla stałych klientów danej firmy, jak również zamknięcia platformy na użytek wewnętrzny.

Ostatecznie, w marcu 2016 r., Printelize postanowiło zamknąć wersję Marketplace i skupić się wyłącznie na rozwoju wersji Professional.

W połowie 2016 r. Printelize rozpoczęło rozmowy z firmami zainteresowanymi zakupem systemu, a największe zainteresowanie wyraził jeden z jej największych klientów – zlokalizowane w San Diego w USA – SD3D. Na początku października tego samego roku firmy doszły do porozumienia, a teraz sprzedaż stała się faktem.

Historia Printelize była dość zawiła – obok wielkich sukcesów jak wyróżnienie podczas pierwszej edycji plebiscytu Nagrody Branżowe CD3D w 2014 r., finał konkursu Think Big UPC, czy uczestnictwo w akceleratorze FABulous, nie brakowało potknięć, które w ostatecznym rozrachunku doprowadziły firmę do takiego a nie innego finału. Jednakże bez względu na wyboistość drogi, którą trzeba było przejść, chciałbym złożyć serdeczne gratulacje twórcy Printelize – Tomaszowi Cichowiczowi za to, że udało mu się doprowadzić projekt do szczęśliwego końca. Printelize i Centrum Druku 3D powstawały w tym samym czasie i w tym samym miejscu – w Łodzi, dlatego z jednej strony żywię sentyment do platformy stworzonej przez zespół Tomka, a z drugiej bardzo cieszę się, że został on doceniony zagranicą.

Scroll to Top