W ubiegłą sobotę (09.04.2016) w Krakowie, na terenie Akademii Sztuk Pięknych przy Placu Jana Matejki 13, odbyła się pierwsza edycja konferencji medycznej Printed Health, poświęcona zagadnieniom wykorzystywania szeroko pojętych technologii przyrostowych w medycynie. Na konferencji pojawiło się kilku cenionych specjalistów w tej dziedzinie, jak również firmy prezentujące drukarki 3D stosowane w tworzeniu prototypów implantów medycznych bądź stomatologicznych.

Stylowa i nowoczesna Aula Główna krakowskiego ASP wypełniona była po brzegi. Dominowali studenci, ale nie zabrakło też osób reprezentujących różne branże i segmenty medyczne. W holu prowadzącym do auli swoje produkty i rozwiązania zaprezentowały cztery firmy: Solveere (EnvisionTEC i Up!), MTT Polska (DWS i 3DKreator), 3D Phoenix (Zortrax) oraz Chirurgia 3D.

Wykłady zostały podzielone na trzy sesje: wstęp do technologii druku 3D, praktyczne zastosowanie w medycynie – chirurgia i stomatologia oraz praktyczne zastosowanie w medycynie – ortopedia i implanty kości oraz farmacja. Wykład otwierający został poprowadzony przez organizatorów konferencji – mgr farmacji Justynę Skowyrę oraz mgr farmacji Effioma Uman-Ntuk.

PrintedHealth-07

Kolejne wykłady poprowadzili dr Przemysław Siemiński z Politechniki Warszawskiej, prof. dr hab. Grzegorz Budzik i mgr inż. Paweł Turek z Politechniki Rzeszowskiej oraz Wojciech Przeworczyk i Marcin Benbenkowski z 3D Phoenix/Zortrax Store. Dr Siemieński szeroko omówił wszystkie technologie druku 3D, począwszy od niskobudżetowego FDM i urządzeń klasy RepRap, a kończąc na profesjonalnych maszynach drukujących ze sproszkowanego metalu.

Printed Health 02

Prof. Budzik i mgr inż. Turek skoncentrowali się na omówieniu metod wykorzystania druku 3D w zastosowaniach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem różnic w dokładnościach wymiarowych i geometrycznych otrzymywanych wydruków. Przedstawiciele 3D Phoenix zaprezentowali ofertę Zortrax Store i możliwości drukarki 3D Zortrax M200. Przedstawili także dwa case studies autorstwa Zortraxa – zaprojektowanie i wyprodukowanie urządzenia ułatwiającego lekarzom operacyjne usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą endowaskularną oraz model zastawki serca.

Podczas drugiej sesji poświęconej drukowi 3D w chirurgii i stomatologii swoje wykłady zaprezentowali kolejno dr Łukasz Krakowczyk z Centrum Onkologii w Gliwicach, Michalina Urbaniak z Łódzkiego Regionalnego Parku Naukowo-Technologicznego, Maciej Patrzałek z Solveere oraz Marcin Tusiński ze Szpitala Wojewódzkiego w Krakowie. Podczas wykładu dr. Krakowczyka uczestnicy konferencji poczuli, że ma ona faktycznie charakter medyczny… Na ekranie pojawił się szereg slajdów prezentujących zdjęcia pacjentów ze zniekształconymi chorobą nowotworową twarzami oraz zdjęcia z operacji usuwania nowotworów. Równocześnie dr Krakowczyk przedstawił metody wykorzystania technologii przyrostowych w odbudowywaniu usuniętych kości lub tkanek. Dzięki takim rekonstrukcjom pacjenci mogą wrócić do normalnego życia.

Michalina Urbaniak przedstawiła szereg case studies opisujących proces projektowania implantów medycznych kości twarzoczaszki. Podobnie, jak w przypadku dr. Krakowiaka, nie zabrakło też zdjęć przedstawiających zabiegi chirurgiczne, w trakcie których pacjentom wszczepiano implanty projektowane w łódzkim Technoparku, jak również efekty tych operacji. Najwięcej emocji wzbudził ostatni, dość nietypowy, jak na codzienną działalność pracowni przypadek, projekt implantu kości… łapy psa.

Maciej Patrzałek z Solveere zaprezentował rozwiązania oferowane przez firmę EnvisionTEC w zakresie druku 3D w obszarze stomatologii i protetyki. EnvisionTEC to jeden z liderów rynku precyzyjnych drukarek 3D drukujących z żywic światłoutwardzalnych w technologiach DLP i 3SP. Opisana została zarówno sama technologia druku 3D, jak i sposoby jej wykorzystania w drukowaniu prototypów implantów zębów czy żuchw. Na koniec przedstawiona została biodrukarka 3D EnvisionTEC zdolna drukować tkanki miękkie.

Po przerwie obiadowej rozpoczęła się trzecia, finalna sesja, podczas której wykłady poprowadzili kolejno: mgr inż. Bartłomiej Wysocki i mgr inż. Karol Szlązak reprezentujący Politechnikę Warszawską i firmę Materials Care, Patrycja Brzeskot i Łukasz Zatorski z Materialise oraz Marta Gac i Kamil Brzózy z 3Dream. Sesję – jak i całą konferencję zamknął wykład mgr Justyny Skowyry na temat wykorzystania druku 3D w farmacji.

Panowie Wysocki i Szlązak w dwóch kolejnych wykładach przedstawili tematykę drukowania 3D implantów kości, z wykorzystaniem technologii druku 3D, z metalu oraz ceramiki. Przedstawiciele Materialise omówili z kolei kwestię wykorzystania specjalistycznego oprogramowania „Mimics” w tworzeniu wydruków na potrzeby medyczne.

PrintedHealth-20

Konferencja zakończyła się sukcesem – szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że była to jej pierwsza edycja. Dopisała frekwencja, a same wykłady były prowadzone na wysokim poziomie. Bardzo udanym pomysłem było zaproszenie firm prezentujących drukarki 3D i wydruki medyczne, aby przedstawiły swoją ofertę w holu, przed wejściem głównym na aulę wykładową. Dzięki temu osoby słuchające wykładów, mogły w przerwach skonfrontować to, co usłyszały z wydrukowaną rzeczywistością.

GALERIA ZDJĘĆ:

Zdjęcia: CD3D & Printed Health

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like