Dowodem wszechstronności technologii addytywnych jest mnogość aplikacji użytkowych, o których często piszemy na łamach Centrum Druku 3D. Warszawski Instytut Tele-i Radiotechniczny wykorzystuje elementy z drukarek 3D Stratasys podczas prac nad wdrażaniem innowacyjnych systemów teleinformatycznych oraz urządzeń dla przemysłu. Technologia druku 3D pozwala im na dostarczanie produktów nawet 70% szybciej, obniżając przy tym koszty o nawet 30%.

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Instytut Tele- i Radiotechniczny jest Instytutem Badawczym prowadzącym kompleksowe i interdyscyplinarne badania naukowe, a także prace rozwojowe nad wysoko rozwiniętymi technologiami i innowacjami. W instytucie realizowane są głównie projekty związane z w materiałami i podzespołami elektronicznymi, technologiami montażu elektronicznego oraz specjalizowanymi systemami teleinformatycznymi. Rolą inżynierów jest rozwijanie i optymalizacja produktów, które w przyszłości będą produkowane na skale masową.

W ŁUKASIEWICZ – ITR inżynierowie korzystają z przemysłowej drukarki 3D Stratasys F170, której wysoka jakość i powtarzalność procesów wytwarzania została potwierdzona normą ISO. Urządzenie pracuje w technologii FDM i pozwala na produkcję z materiałów termoplastycznych. Co więcej, w serii drukarek 3D Stratasys F123 możliwe jest wykorzystanie rozpuszczalnego materiału podporowego, dzięki czemu urządzenie pozwala na tworzenie skomplikowanych kształtów z wysoką dokładnością wymiarową.

Polem zastosowania drukarek 3D w Instytucie jest produkcja nietypowych części, gdzie produkcja na obrabiarkach CNC lub metodą formowania wtryskowego byłaby nieopłacalna lub po prostu niemożliwa.

Jak mówi Marcin Kiełbasiński, Kierownik Centrum Badawczego Technologii Przemysłowych w ITR, ważnym aspektem jest możliwość wysłania do drukarki 3D elementu zaprojektowanego przez inżyniera, co eliminuje koszty współpracy z warsztatem mechanicznym. Elementy wykonane w technologii FDM obniżają również koszty projektowania, analiz i badań opracowanych detali. Co więcej, drukarka 3D w firmie daje możliwość szybkiej weryfikacji elementów docelowo wykonywanych w formie wypraski. Korekta gotowej nierzadko może okazać się kosztowna, bądź niemożliwa.

Dla Instytutu druk 3D oznacza również spore oszczędności. Wykonanie prototypu chwytaka robota przemysłowego przy użyciu druku 3D zajęło o 70% mniej czasu w porównaniu do konwencjonalnych metod prototypowania. Dzięki drukarce 3D zaoszczędzono 30% kosztów potrzebnych na wykonanie elementu.

Wśród wielu zadań realizowanych w warszawskim Instytucie Tele- i Radiotechnicznym warto wyróżnić projekt chwytaków ramion robotów przemysłowych. Dzięki drukarkom 3D stworzono wytrzymałe i lekkie manipulatory, które wyróżnia kształt zoptymalizowany według konkretnych zastosowań.

Elementy wykonane na maszynach Stratasys wykorzystywane są w urządzeniach przemysłowych produkcji ITR – swoje zastosowanie znalazły między innymi w zgrzewarkach ultradźwiękowych Sonic Welder i Sonic Rotor, służąc jako wsporniki płytek PCB, prowadnice oraz osłony.

Więcej o zastosowaniach druku 3D w warszawskim ŁUKASIEWICZ – ITR znajdziecie na  stronie CadXpert.pl

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like