Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na usługi stomatologiczne, ortodontyczne i protetyczne, Zortrax, jedna z najpopularniejszych polskich firm w branży druku 3D, powołała spółkę-córkę Zortrax Dental SA. Już niebawem odbędzie się premiera pierwszego urządzenia dedykowanego dla tej gałęzi przemysłu. Założyciele spółki zamierzają przeprowadzić kampanię crowdfundingową na kwotę ok. 4,5 mln zł za pośrednictwem platformy crowdway.pl, a w I połowie 2022 roku planują wejście na NewConnect. 

Pierwsza maszyna Zortrax Dental powstała w ramach współpracy jednego z liderów polskiego rynku druku 3D, Zortrax oraz grona ekspertów. Nowa spółka wykorzystała wieloletnie doświadczenie producenta, jego zaplecze badawcze, produkcyjne i logistyczne. Dzięki wiedzy i umiejętnościom specjalistów ma szansę zająć znaczącą pozycję na rynku stomatologicznego druku 3D. Na urządzeniu będzie można wytwarzać precyzyjne produkty końcowe, dedykowane dla branży stomatologicznej, np. szyny retencyjne korony, mosty czy modele implantów.

Zortrax plasuje się w czołówce polskich producentów urządzeń i materiałów eksploatacyjnych do wytwarzania przyrostowego. W 2020 roku firma sprzedała około 30 000 urządzeń do 75 krajów na całym świecie. Dzięki szerokiemu spektrum rozwiązań dla specjalistów i początkujących, producent dostarcza rozwiązania druku 3D na 6 kontynentach. Utworzenie spółki Zortrax Dental SA jest krokiem w stronę ekspansji na kolejne sektory rynku, dedykowane dla branży stomatologicznej i umocnienie swojej pozycji w branży druku 3D. Spółka zamierza szybko zrealizować plany giełdowe i zgłosić się po finansowanie w ramach pre-IPO, niepublicznej emisji akcji skierowanej do inwestorów prywatnych. 

Pomimo, że nowe urządzenie dedykowane dla branży stomatologicznej jest dopiero w fazie testów, to zarząd spółki już planuje stworzenie kompletnego ekosystemu dedykowanego dla pracowni dentystycznych i protetycznych. Ma on składać się z maszyn, żywic (również biokompatybilnych) oraz oprogramowania. Nowa drukarka 3D, która zostanie oficjalnie zaprezentowana pod marką Zortrax Dental, korzysta z innowacyjnej technologii utwardzania fotopolimerów za pomocą światła emitowanego przez ekran LCD o wysokiej rozdzielczości z podświetleniem UV LED. Urządzenie ma być ulepszoną wersją dotychczas oferowanych rozwiązań i zapewniać wyjątkową precyzję, wymaganą w branży stomatologicznej i protetycznej. 

W świecie rozwijających się nowych technologii, drukarka 3D staje się niezbędnym elementem wyposażenia każdej pracowni dentystycznej lub protetycznej. Wytwarzanie przyrostowe jest kluczem do szybkiej i precyzyjnej produkcji obiektów końcowych. Skraca czas obsługi pacjentów i pozwala zautomatyzować procesy usprawniając przy tym pracę lekarzy. Pomimo, że aktualnie druk 3D jest stosowany do wytwarzania wzorców do odlewnictwa metali, to jego potencjał nie został jeszcze w pełni wykorzystany. 

Z badań przeprowadzonych przez spółkę Zortrax wynika, że światowy rynek stomatologii osiągnie wartość ok. 225 mld zł do końca 2024 roku, a rynek aparatów ortodontycznych wytwarzanych przyrostowo może być wart nawet 25 mld zł do końca 2023 roku. Rynek ten stale rośnie, dlatego tworząc nową spółkę Zortrax Dental polski producent umocni swoją pozycję w branży druku 3D. 

Źródło: strefainwestorow.pl

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like