Gdy blisko dwa tygodnie temu informowaliśmy o sukcesach sprzedażowych 3D Lab – czołowego dystrybutora wysokobudżetowych drukarek 3D Systems, wspominaliśmy że to nie koniec ważnych ogłoszeń w wydaniu tej firmy. Dziś możemy już oficjalnie poinformować, że 3D Lab został oficjalnym dystrybutorem niemieckiego producenta maszyn drukujących z metalu – OR Laser!

OR Laser to niemiecka firma powstała w 1997 roku w Dieburgu, niedaleko Frankfurtu nad Menem. Posiada w swojej ofercie ponad 30 typów maszyn, m.in. do spawania laserowego, grawerowania, wycinania czy napawania. ORLAS CREATOR jest pierwszą drukarką 3D firmy i drukuje w technologii SLM – selektywnego topienia sproszkowanego metalu wiązką lasera.

Podczas zeszłorocznych targów formnext we Frankfurcie nad Menem premierowa maszyna OR Laser cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem odwiedzających, co zaowocowało pozyskaniem aż 43-ma zamówieniami. Od tamtej pory ta liczba wzrosła blisko trzykrotnie! ORLAS CREATOR został zaprojektowany z myślą o mniejszych firmach i przedsiębiorstwach, charakteryzując się z jednej strony relatywnie niewielkim obszarem roboczym, ale z drugiej bardzo kompaktową obudową oraz atrakcyjną ceną, oscylującą w granicach 50% tego, co oferują inni producenci tego typu maszyn.

Obszar roboczy urządzenia to okrąg o średnicy ∅100 mm i osi Z na poziomie 100 mm. Wysokość drukowanej warstwy to zakres 20-100 μ. Do druku 3D wykorzystywany jest laser Yb Fibre Laser o mocy 250 W. Średnica wiązki to min. 40 μ, a prędkość skanowania wynosi od 20 m/s do 6 m/s.

3D Lab działa na polskim rynku druku 3D od 2007 r. i obchodzi właśnie 10-lecie swojego istnienia. Firma rozpoczęła swoją karierę od dystrybucji maszyn Z Corporation drukujących w pełnym kolorze z proszku gipsowego w technologii 3DP / CJP. Po przejęciu Z Corpa przez 3D Systems w 2012 r., 3D Lab został oficjalnym dystrybutorem pełnego portfolio amerykańskiej firmy. Od tamtej pory wdrożył kilkadziesiąt wysokobudżetowych systemów do druku 3D w takich technologiach jak SLA, SLS czy DMP (direct metal printing). W plebiscycie branżowym CD3D zdobył Nagrodę Najlepszego Dystrybutora Profesjonalnych Drukarek 3D 2015 Roku, a w zeszłym roku zajął w tej kategorii III miejsce.

Jakub Rozpendowki i Robert Rałowicz odbierający nagrodę Najlepszego Dystrybutora Profesjonalnych Drukarek 3D 2015 Roku

Wprowadzenie do dystrybucji maszyn OR Laser to z jednej strony naturalna ewolucja firmy w kierunku poszerzania swoich wpływów w obszarze profesjonalnego, wysokobudżetowego druku 3D, lecz z drugiej spore zaskoczenie, gdyż przez ostatnich kilka lat 3D Lab był jednoznacznie kojarzony wyłącznie z produktami 3D Systems. Jak podkreślają jednak przedstawiciele firmy, ta decyzja nie wpływa w żaden sposób na jej politykę sprzedażową – ORLAS CREATOR to poszerzenie oferty maszyn produkowanych przez 3D Systems, a nie jej zamiana.

Drukarka 3D ORLAS CREATOR zostanie po raz pierwszy zaprezentowana w Polsce na żywo podczas rozpoczynających się w przyszłym tygodniu targach 3D Solutions w Poznaniu. Oprócz tego urządzenia, 3D Lab przedstawi także inną maszynę drukującą z metalu – ProX 100 produkcji 3D Systems.

Więcej informacji na temat nowej oferty produktowej oraz drukarki 3D ORLAS CREATOR znajdziecie na stronie: www.3d-creator.pl.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News