3D Systems nawiązało nową współpracę z Fleet Space Technologies, która specjalizuje się w produkcji innowacyjnych anten krosowych RF do użytku w konstelacji satelitarnej Alpha. Połączenie unikalnego projektu Fleet Space Technologies i doświadczenia Grupy Innowacji Aplikacji 3D Systems (AIG) pozwoliło zaprojektować kompletne rozwiązanie do wytwarzania przyrostowego – które obejmuje rozwój procesu i produkcję pomostową (bridge manufacturing) na drukarkach 3D do metalu DMP Flex 350. Pozwala to na przejście z poziomu projektowego do produkcji małoseryjnej w ciągu zaledwie trzech tygodni.

Fleet Space Technologies zainstalowało drukarkę 3D DMP Flex 350 do w swojej siedzibie w Beverley w Adelajdzie, co pozwala firmie na samodzielne rozpoczęcie produkcji anten krosowych. Drukarka 3D zostanie wykorzystana do stworzenia anteny RF dla każdego z satelitów Alpha działających w konstelacji na niskiej orbicie okołoziemskiej w ramach inicjatywy ExoSphere firmy Fleet Space Technologies, która ma na celu eksplorację górnictwa przy minimalnym wpływie na środowisko.

Zespół inżynierów Fleet Space Technologies zaprojektował antenę tak, aby spełniała wymagania dotyczące rozmiaru, wagi i wydajności, jednocześnie minimalizując potrzebę przetwarzania końcowego. Zespół wiedział, że jedynym sposobem na zrealizowanie geometrii anteny krosowej jest produkcja addytywna. Firma AIG należąca do 3D Systems opracowała procesy druku 3D w celu wyprodukowania anteny przy użyciu drukarki 3D DMP Flex 350 z dwóch różnych materiałów – LaserForm AlSi10Mg i Al6061-RAM2.

Kluczowe znaczenie przy wyborze maszyny była unikalna architektura komory próżniowej DMP Flex 350, która utrzymuje środowisko o niskiej zawartości tlenu (<25 ppm). Nie tylko znacznie zmniejsza się zużycie gazu argonowego, lecz architektura komory próżniowej zapewnia również dobre wykończenie powierzchni z drobnymi szczegółami, co minimalizuje straty sygnału satelity. Zespół jest w stanie szybko i niedrogo wyprodukować 55 anten krosowych RF w jednym cyklu produkcyjnym.

Źródło: www.3dsystems.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like