5 modeli drukowanych 3D w technologii MJF, pomocnych w walce z pandemią COVID-19

Wiele firm z branży druku 3D odkłada w czasie prace nad bieżącymi projektami, skupiając się na szukaniu metod pomocy w obliczu pandemii COVID-19. Swoje dotychczasowe postępy przedstawiło HP, producent przemysłowych systemów produkcyjnych, działających w technologii MJF. Szybka reakcja na zaistniałą sytuację pozwoliła na sprawna mobilizację i dostarczenie w krótkim czasie wyposażenia, które może mieć kluczowe znaczenie w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa.

Przemysłowe technologie przyrostowe pozwalają na wydajną i – co najważniejsze – szybką produkcję. Dodatkowo, drukarki 3D umożliwiają produkcję rozproszoną, czyli wytwarzanie detali w miejscu, w którym są potrzebne, oszczędzając jednocześnie czas potrzebny na transport elementów.

Oto lista pięciu modeli, wykonanych w technologii HP, które pomagają w walce z pandemią COVID-19.

1. Maski ochronne

Drukowane 3D maski to środki ochrony osobistej, które wzbudzają wiele kontrowersji. Jedni uważają, że bardziej szkodzi niż pomaga – drudzy, że to lepsza ochrona niż żadna. Stanowisko w sprawie zajęło HP i dało jasno do zrozumienia, że maski wykonane z odpowiednich materiałów i w przystosowanych do tego warunkach mogą spełniać swoje zadanie.

Projekt masek drukowanych 3D na urządzeniach HP zapoczątkowany został przez naukowców z Politechniki Czeskiej w Pradze. Model został zoptymalizowany do produkcji z użyciem urządzeń HP – zarówno HP Multijet Fusion 540, jak i 4200 oraz 5200. Urządzenia profesjonalne, proponowane przez zespół, gwarantuje wykonanie elementów o optymalnych właściwościach, takich jak elastyczność, niska waga, a także biokompatybilność.

Maski FFP3 są obecnie na etapie walidacji i testowania. Producent ma nadzieję, że już niebawem będą mogły zostać udostępnione szerokiemu gronu użytkowników.

mjf maska
2. Przyłbice ochronne

Projekt, który za sprawą prostego i stosunkowo szybkiego wykonania jest tworzony na przez wolontariuszy z branży druku 3D i przekazywany przedstawicielom opieki medycznej.

HP na swojej stronie przedstawia wersje elementów do tworzenia przyłbic ochronnych. Pierwsza z nich (zdjęcie po lewo) to projekt autorstwa Isaac Budmen i możliwy jest do pobrania z jego strony internetowej. Jako materiał odpowiedni do wykonania osłony na drukarce 3D HP, producent rekomenduje High Reusability PA 12 lub PA 11 .

Druga przyłbica (zdjęcie z prawej) to z kolei autorski projekt HP, który jeszcze jest w trakcie prac optymalizacyjnych. Autorzy podkreślają, ze projekt został zoptymalizowany pod produkcję z wykorzystaniem technologii MJF i już niebawem będzie możliwy do pobrania.

3. Uchwyt do otwierania drzwi bez użycia dłoni

Niepozorny projekt, stworzony przez Materialise, który zyskał dużą popularność i zagościł w wielu biurach i domach. W czasie, kiedy priorytetem jest unikanie kontaktu z często dotykanymi powierzchniami (klamki, poręcze czy uchwyty w środkach komunikacji miejskiej) element, który pozwala na otwieranie drzwi bez użycia dłoni okazuje się bardzo przydatny.

mjf materialise

HP wspiera projekt Materialise i udostępnia go do pobrania na swojej stronie. Można stworzyć go również na domowych drukarka 3D, pracujących w technologii FDM – czas wydruku to około czterech godzin. Poniżej artykuł, w którym przedstawiamy szczegóły projektu oraz techniczne informacje na temat procesu druku 3D.

4. Części do respiratora

HP współuczestniczy w projekcie tworzenia pierwszego, drukowanego 3D respiratora, spełniającego niezbędne standardy medycznego bezpieczeństwa. Respirator wyposażony jest w części drukowane 3D na urządzeniach HP. Komponenty zostały maksymalnie uproszczone aby opracować wytrzymałe, użyteczne i mniej złożone urządzenie medyczne, co przyspieszy i ułatwi zarówno produkcję, jak i montaż.

mjf respirator
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 82

Możliwość zastosowania drukowanych 3D elementów w urządzeniu, przed którym stawia się restrykcyjne wymagania dotyczące bezpieczeństwa świadczy o jakości elementów wykonywanych w technologii MJF. Co więcej, rozwiązanie pozwala również na przeskalowanie produkcji, co daje możliwość produkcji od 50 do 100 kompletów sztuk dziennie

5. Elementy mocujące do masek higienicznych

Mała część, która może wiele zmienić. Element został zaprojektowany z myślą o osobach pracujących w szpitalach i laboratoriach, które w obecnej sytuacji muszą nosić je przez wiele godzin. Zastępcze zapięcie maski poprawia komfort jej noszenia, pozwalając m.in. na uniknięcie bólu uszu, wynikającego z długotrwałego nacisku gumek na tył małżowin usznych.

mjf

Element został opracowany we współpracy ze specjalistami. Testowany był przez lekarzy i pielęgniarki w ich naturalnym środowisku pracy. Dla osiągnięcia najlepszych efektów HP rekomenduje wykorzystanie materiału Reusability PA 11, udostępniając jednocześnie model do pobrania.

MODELE DO POBRANIA

Enrique Lores, prezes i dyrektor generalny HP Inc., mówi, że inżynierowie firmy są w stałym kontakcie z przedstawicielami szpitali, ośrodków badawczych oraz partnerami biznesowymi i nieustannie pracuje nad rozwojem i walidacją proponowanych rozwiązań do walki z wirusem. Do tej pory, wykorzystując technologię MJF, stworzono ponad 1000 elementów na potrzeby szpitali. Takie szybkie działanie jest możliwe dzięki globalnej sieci partnerów, którzy starają się, aby drukowane elementy były dostępne w różnych regionach świata.

Źródło: press.ext.hp.com, enable.hp.com

Scroll to Top