Sprzętem niezbędnym w walce z pandemią COVID-19 jest respirator. W tej chwili jest to sprzęt deficytowy, a czas oczekiwania zarówno na nowy sprzęt jak i części zamienne może okazać się zbyt długi w perspektywie tak dużej liczby chorych. We Włoszech do produkcji części zamiennych do respiratorów wykorzystano drukarki 3D – jak informowali twórcy, system z zapasową częścią działa bez zarzutu i ratuje życie, co w tej sytuacji jest priorytetem.

Respirator jest jednak na tyle specjalistycznym sprzętem medycznym, że wymaga się od niego spełniania certyfikatów, zapewniających o bezpieczeństwie stosowania. Pierwszy, zatwierdzony medycznie, drukowany 3D respirator został stworzony przez zespół inżynierów z hiszpańskich firm technologicznych we współpracy z HP. Opracowane przez nich urządzenie uzyskało aprobatę dyrektora ds. innowacji w szpitalu Parc Taulí w Sabadell, eksperta od mechanicznej wentylacji.

Respirator Leitat 1 opracowany został przez starszego inżyniera firmy Leitat, Magí Galindo i wyposażony jest w części drukowane 3D na urządzeniach HP. Komponenty zostały maksymalnie uproszczone aby opracować wytrzymałe, użyteczne i mniej złożone urządzenie medyczne, co przyspieszy i ułatwi zarówno produkcję, jak i montaż.

respirator
Respirator polowy Leitat 1

Kiedy tylko urządzenie uzyskało akceptację przedstawicieli szpitala, rozpoczęto produkcję. Wykorzystanie drukarek 3D pozwala zarówno na opłacalną produkcję jednostkową, jaki seryjną – szacuje się, że możliwa do osiągnięcia wydajność produkcyjna to nawet 50-100 sztuk dziennie. Jednocześnie, trwają już pracę nad nową, ulepszoną wersją urządzenia – Leitat 2.

W projekt zaangażowały się również Airbus i Navantia, które włączą się w produkcję urządzenia, aby w jak najkrótszym czasie można było stworzyć jak największą ilość niezbędnego sprzętu. Najpowszechniejszym powikłaniem COVID-19 jest ostra niewydolność oddechowa, dlatego dla wielu pacjentów wspomaganie oddychania poprzez podłączenie respiratora jest szczególnie istotne. Urządzenia będą stosowane m.in. na oddziałach intensywnej terapii medycznej.

Drukarki 3D mają w tej sytuacji szczególne znaczenie, ponieważ pozwalają na produkcję rozproszoną, czyli wytwarzanie części na żądanie w miejscach, gdzie są potrzebne. Eliminuje to konieczność transportu komponentów, który teraz jest szczególnie utrudniony. Dodatkowo, pozwala na szybką adaptację i rozpoczęcie produkcji bez konieczności tworzenia dodatkowego oprzyrządowania jak np. formy wtryskowe.

W Polsce również rozwijany jest projekt autorskiego respiratora. Zespół krakowskich inżynierów opracował i udostępnił za darmo projekt możliwy do wydrukowania na drukarce 3D. Łączny koszt komponentów urządzenia to około 200 PLN.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    1 Comment

    1. W tym Polskim projekcie to 200 zł kosztuje jeden zawór a nie całe urządzenie.

    Comments are closed.

    You may also like