Holenderska firma AM-Flow, specjalizująca się w postprodukcji i automatyzacji druku 3D zakończyła rundę finansowania serii A z kwotą 4 milionów dolarów. Pozyskane środki  pochodzą głównie od BOM Brabant Ventures, a także Materialise, Midwest Prototyping i Innovatiefonds Noord-Holland oraz inwestorów powracających- Miller Turner i DOEN Participaties. 

Firma planuje przeznaczyć zebrane środki na rozwój swoich technologii robotycznych opartych na sztucznej inteligencji, wzmocnienie pozycji rynkowej i nowe rozwiązania w kierunku automatyzacji druku 3D. Finansowanie pozwoli ziścić wizję przemysłu 4.0, w której sztuczna inteligencja i robotyka pomagają w zminimalizowaniu ingerencji człowieka w cyklu produkcyjnym. Umożliwi to zwiększenie prędkości produkcji i wydajności. 

Od 2018 roku firma AM-Flow świadczy usługi z zakresu automatyzacji produkcji. Zebrane środki pozwolą zrobić krok w stronę rozwoju technologii addytywnych opartych na sztucznej inteligencji i osiągnięcia pełnego potencjału druku 3D. Dodatkowo, umożliwią uzyskanie konkurencyjności kosztowej w stosunku do tradycyjnych metod produkcyjnych. 

Połączenie sprzętu do wytwarzania przyrostowego i oprogramowania MES ma zapewnić większą automatyzację produkcji. AM-Flow posiada bogate portfolio, w którym znajduje się między innymi oprogramowanie do rozpoznawania kształtów AM-VISION, osprzęt do taśm produkcyjnych AM-SORT i wsparcie AM-EXPERT. 

Bazując na swoim doświadczeniu w zaawansowanej identyfikacji kształtów 3D, wizji maszynowej i sztucznej inteligencji firma pracowała nad poszerzeniem zakresu działalności. W marcu 2020 roku ogłosiła partnerstwo z Ocenaz, holenderskim dostawcą usług druku 3D. Wynikiem tej współpracy była automatyzacja wytwarzania przyrostowego, skracając czas post-processingu i usprawniając cały proces. 

Wdrożenie oprogramowania AM-Flow, opartego na sztucznej inteligencji pozwala na zwiększenie automatyzacji procesów obróbki końcowej. Pomysł zyskał uznanie wielu znanych firm zajmujących się drukiem 3D oraz inwestorów. Obecnie, AM-Flow stara się wzmocnić swoją pozycję rynkową poza rodzimą Holandią. 

Przemysł 4.0

Optymalizacja wytwarzania addytywnego i obróbki końcowej jest niezwykle trudna, ze względu na nieograniczoną ilość kształtów przetwarzanych obiektów. Aby proces był skuteczny, należy wziąć pod uwagę identyfikację obiektów, sortowanie, kontrolę jakości, obsługę, transport i pakowanie. Dlatego AM-Flow oferuje modułowe narzędzia do uczenia maszynowego. 

Redukcja kosztów i zwiększenie wydajności usług zainteresowały inwestorów, takich jak BOM Brabant i Materialise, zajmującego się tworzeniem oprogramowania do druku 3D. Jak mówi Bart Van der Schueren, CTO w Materialise, skalowanie wytwarzania przyrostowego zależy nie tylko od ciągłych innowacji, ale także od tego, czy system będzie w stanie obsłużyć dużą różnorodność drukowanych komponentów w opłacalny sposób. 

Połączenie oprogramowania MES, sztucznej inteligencji i odpowiedniego sprzętu otwiera drogę do opłacalnego skalowania produkcji. AM-Flow planuje przeznaczyć pozyskane fundusze do rozwijania swojej obecnej oferty robotyki opartej na sztucznej inteligencji i zwiększenia szybkości procesu wytwarzania addytywnego. 

Biorąc pod uwagę zakłócenia łańcucha dostaw spowodowane pandemią COVID-19, Am-Flow uważa, że teraz jest idealny czas, aby firmy rozpoczęły produkcję lokalną.

Aby produkcja na żądanie działała sprawnie, klienci AM-Flow muszą obniżyć koszty pracy, jednocześnie ograniczając produkcję za granicą, jeśli tylko to możliwe. Najlepszym sposobem, aby producenci osiągnęli ten cel jest ogólna optymalizacja przepływu pracy i kompleksowa automatyzacja produkcji. 

AM-Flow uważa, że połączenie rozwiązań z zakresu robotyki i wizji komputerowej pozwoli zwiększyć wydajność produkcji. Holenderska firma zamierza odegrać także rolę we wprowadzeniu przemysłu 4.0 i postrzega wejście na zagraniczne rynki jako krok w kierunku fabryk przyszłości. 

Całkowita automatyzacja wytwarzania przyrostowego jest postrzegana przez wielu przedstawicieli branży jako kluczowa i stanowi doskonałą alternatywę dla konwencjonalnych metod produkcji. Połączenie nowoczesnych technologii z drukiem 3D pozwoli uzyskać pełną automatyzację procesów, zwiększenie ich wydajności i redukcję kosztów wytwarzania. 

Źródło: 3dprintingindustry.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Druk 3D