Hiszpański producent drukarek 3D – BCN3D wydzielił nowy podmiot, Supernova, który ma się zająć rozwojem oraz komercjalizacją swojej nowej technologii VLM. Firma podkreśla, że Supernova nie jest spółką córką, tylko w pełni niezależnym podmiotem zarejestrowanym w Austin w Teksasie. Drugą siedzibą pozostaje Barcelona. Nie jest do końca jasne co stało za tą operacją, ale według oficjalnego stanowiska BCN3D ma skupić się na dostarczaniu rozwiązań do produkcji prototypów oraz na potrzeby operacji w zakładach produkcyjnych. Celem Supernova jest adresowanie problemów związanych produkcją seryjną z wykorzystaniem technologii VLM.

W marcu 2022 roku BCN3D zaprezentowała swoją technologię VLM, która w dużym uproszczeniu jest nowym podejściem do druku 3D z żywicy. Jak wskazuje rozwinięcie skrótu VLM, czyli Viscous Litography Manufacturing, jest to technologia drukująca z gęstych żywic światłoczułych. Dzięki temu do żywicy można dodać szersze spektrum oraz większą ilość dodatków, co ma wpływ na parametry techniczne wydruków. Według producenta żywice stosowane w VLM są nawet trzykrotnie wytrzymalsze na uderzenia oraz dwukrotnie wytrzymalsze na rozrywanie. Ponadto jest to jedyna technologia żywiczna klasy produkcyjnej, która pozwala na druk 3D z dwóch różnych materiałów. Dla ciekawskich film producenta poniżej.

VLM wzbudził niemałe zainteresowanie w wielu branżach, szczególnie dzięki Technology Adoption Program, czyli programowi zrzeszającemu zainteresowane firmy, które wspólnie z Supernovą badają potencjalne zastosowania dla nowej technologii. W planach na obecny rok jest rozszerzenie programu „w pionie”, czyli o partnerów w zakresie rozwoju nowych materiałów oraz systemów przemysłowych. Celem jest stworzenie całego przemysłowego ekosystemu wokół technologii VLM.

Źródła: www.bcn3d.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like