Hexagon AB, światowy lider w rozwiązaniach rzeczywistości cyfrowej łączących czujniki, oprogramowanie i technologie autonomiczne, ogłosił inwestycję o wartości 100 mln dolarów w Divergent Technologies Inc., pioniera ekologicznych technologii produkcyjnych z pierwszą modułową fabryką cyfrową dla przemysłu motoryzacyjnego.

Divergent opracowała alternatywny proces produkcyjny dla tradycyjnej produkcji pojazdów, zwany DAPS (Divergent Adaptive Production System), który bezpośrednio odpowiada na wyzwania ekonomiczne i środowiskowe. DAPS to w pełni zintegrowane oprogramowanie i rozwiązanie sprzętowe, tworzące kompletną modułową fabrykę cyfrową dla złożonych struktur. Opatentowany proces łączy zoptymalizowane pod kątem sztucznej inteligencji oprogramowanie do projektowania generatywnego, wytwarzanie przyrostowe (drukowanie 3D) i zautomatyzowany montaż w celu tworzenia lekkich części i ram samochodowych.

Oprogramowanie do projektowania optymalizuje wagę, wytrzymałość i koszt produkcji pojazdów. Części są drukowane w 3D i montowane autonomicznie, co skraca czas produkcji i interwencję człowieka. Niezależnie od projektu, produkcję i montaż części można przeprowadzić przy użyciu tej samej infrastruktury sprzętowej, co umożliwia szybkie iteracje projektu lub płynne przełączanie między różnymi modelami pojazdów bez przestojów. Proces niezależny od projektu jest mniej energochłonny i zasobochłonny, pozwala szybciej dostarczać bardziej wydajne konstrukcje i umożliwia redukcję masy od 20% do 70%, co prowadzi do radykalnej poprawy wydajności pojazdu.

„Produkcja części samochodowych ma znacznie większy wpływ na środowisko niż emisja spalin z samochodu, dlatego wygrywają nowe koncepcje produkcyjne” — mówi Ola Rollén, prezes i dyrektor generalny Hexagon. „Musimy znaleźć sposoby na zapewnienie producentom samochodów bardziej wydajnych i przyjaznych dla środowiska procesów produkcyjnych, które minimalizują zużycie materiałów i całkowity koszt systemu. Stopniowe kroki po prostu nie wystarczą, aby uratować planetę”.

„Podczas gdy gwałtowny wzrost emisji w ciągu ostatnich 30 lat miał miejsce na naszych oczach, nikt z nas nie chce przejść do historii jako Generacja CO2 – ta, która zanieczyściła i ociepliła tę planetę. Z tego powodu Hexagon nadal inwestuje w przełomowe i niekonwencjonalne technologie, które dokonują gigantycznych skoków naprzód. Jesteśmy idealnym partnerem zapewniającym jakość w całym tym nowym, innowacyjnym procesie produkcyjnym. Wspólnie Hexagon i Divergent zrealizują koncepcje inteligentnej produkcji XXI wieku” – kontynuował Rollén.

Założony w 2014 roku Divergent przekształca producentów samochodów w zwinne, zorientowane na projekt organizacje wolne od ograniczeń kapitałowych. Będąc dostawcą pierwszego poziomu, jego autorskie, kompleksowe rozwiązanie ma szerokie zastosowanie w każdym dyskretnym procesie produkcyjnym opartym na strukturze i sprawdziło się już w najbardziej wymagających zastosowaniach w branży motoryzacyjnej i lotniczej.

Chronione ponad 500 patentami cyfrowe, modułowe, elastyczne i zautomatyzowane rozwiązanie produkcyjne firmy Divergent generuje znacznie mniej emisji w całym cyklu życia niż tradycyjna produkcja. Firma nie tylko przoduje w branży motoryzacyjnej w przełamywaniu barier kapitałowych, geograficznych i środowiskowych, ale ma także własne portfolio hipersamochodów Czinger Vehicles, które produkuje najszybszy pojazd produkcyjny na świecie – 21C.

Źródło: www.hexagon.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like