Bentley Motors Ltd. – producent ekskluzywnych samochodów ogłosił, że będzie wykorzystywał technologię druku 3D z metalu do produkcji elementów wykończenia swojej limitowanej edycji nowego modelu auta – Mulliner Batur. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wydrukowane elementy powstaną z 18-karatowego złota. Bently zajął się stroną inżynieryjną, a stylistyka, nadwozie i wnętrze zostały zaprojektowane przez firmę Mulliner. Powstanie tylko 18 egzemplarzy tego modelu i według informacji przekazanych przez Bentley – wszystkie są już zarezerwowane.

Bentley Mulliner Batur będzie według firmy najszybszym i najmocniejszym samochodem, jaki wyprodukowała w swojej 108-letniej historii. Zostanie wyposażony w podwójnie turbodoładowany, 6,0-litrowy silnik W12 o mocy 740 KM. Auto będzie kosztować min. 1,9 miliona EUR (bez podatków i dodatkowych opcji wyposażenia).

Samochód zawiera elementy o wadze ok. 210 gramów, które zostały wydrukowanego ze złota. Złote elementy zostały wykonane przez renomowanych złotników z firmy Cooksongold z Birmingham Jewellery Quarter. Złote części będą również opatrzone znakiem Jubilee, upamiętniającym platynowy jubileusz niedawno zmarłej królowej Elżbiety II. Jednym z elementów jest „tarcza charyzmy”, która otacza przycisk włączania/wyłączania silnika. We wnętrzu auta znajdują się także inne złote punkty dotykowe, chociaż Bentley nie opublikował jeszcze ich zdjęć.

Całe złoto pozyskiwane w sposób zrównoważony pochodzi w 100% z recyklingu ze starej biżuterii, która jest atomizowana na drobny proszek. Elementy są następnie drukowane z pozyskanego w ten sposób złota na przemysłowych drukarkach 3D do metalu, a potem ręcznie wykańczane przez rzemieślników jubilerskich. Recykling najwyraźniej gwarantuje, że wydobycie nowych metali szlachetnych nie będzie miało wpływu na środowisko. Odzwierciedla również zaangażowanie firmy Bentley na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości.

„Podejście firmy Bentley do wytwarzania przyrostowego jest wiodące w branży, czego dowodem jest nasze pionierskie wykorzystanie luksusowego metalu w procesie projektowania i rozwoju modelu Batur. Jedną z kluczowych korzyści jest to, że kierujemy się wydajnością, obniżając koszty i złożoność niezliczonych zadań” – powiedział dr Matthias Rabe, członek zarządu ds. badań i rozwoju w firmie Bentley Motors.

Firma zainwestowała ostatnio 3 miliony funtów, aby podwoić moce produkcyjne w obszarze druku 3D, w swojej fabryce w Crewe, aby ułatwić produkcję większej liczby komponentów o mniejszej objętości. Złote elementy nie są jedynymi częściami wykonanymi w technologii druku 3D jakie zostaną wykorzystane w Mulliner Batur – sportowy układ wydechowy wykonany z tytanu, będzie wyposażony w końcówki wydrukowanymi na drukarkach 3D.

Źródło: www.bentleymotors.com via www.auto-swiat.pl
Zdjęcie: www.bentleymotors.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News