Niemiecki producent polimerów – igus, wprowadził na rynek nowe łożyska obrotowe, które można wykorzystać do budowy lekkich systemów nośnych, ułatwiających poruszanie się części w różnych urządzeniach przemysłowych. Łożysko o nazwie „PRT-04” jest o 60% lżejsze od swojego poprzednika PRT-01 i jest o połowę mniejsze, lecz równocześnie nadal jest niezwykle wytrzymałe i zdolne do przenoszenia sił osiowych i promieniowych, a także momentów przechylających w ramach ruchu maszyny. Domyślnie łożyska są produkowane przy użyciu formowania wtryskowego, jednakże igus oferuje również możliwość ich drukowania 3D, w celu dostosowania ich do indywidualnych potrzeb klientów.

Pierścieniowe łożyska obrotowe umożliwiają ruch obrotowy danego podzespołu w dowolnej aplikacji lub systemie. Łożysko składa się z dwóch koncentrycznych pierścieni, przy czym element zewnętrzny jest płaski na nieruchomej powierzchni, a wewnętrzny jest przymocowany do obracającego się przedmiotu, co pozwala mu na obrót. igus zwraca uwagę, że instalowanie napędów i systemów potrzebnych do umożliwienia ruchu w ciasnych przestrzeniach jest bardzo dużym wyzwaniem, przed którym stoją firmy w wielu branżach, zwłaszcza, że ​​wymagania dotyczące komponentów maszyn stają się coraz bardziej rygorystyczne.

Próbując sprostać tym wymogom, wytrzymałe łożyska, które zajmują mało miejsca w danym układzie, są bardzo pożądanymi na rynku. PRT-04 – podobnie jak wszystkie łożyska igus, są samosmarujące i niewrażliwe na brud, kurz i wilgoć. Dzięki zewnętrznej średnicy na poziomie 60 mm mają również najmniejszy rozmiar montażowy ze wszystkich produktów z serii PRT firmy.

Łożysko składa się z trzech aluminiowych pierścieni oraz nowo opracowanego elementu ślizgowego, wykonanego z firmowego polimeru iglidur J. Tworzywo to wyjątkowo dobrze współpracuje z aluminium, zapewniając dobre współczynniki zużycia, jednocześnie zwiększając jego odporność na wilgoć i chemikalia.

Aluminium z tworzywem sztucznym ma dwie decydujące zalety konstrukcyjne: jest lekkie, ale stabilne” — wyjaśnia Fabian Wieking, kierownik ds. produktów łożysk pierścieniowych PRT w igus – „dzięki temu, pomimo niewielkich rozmiarów, PRT-04 może konkurować z porównywalnymi produktami na rynku i przenosić duże obciążenia (do 3500 N) w kierunku osiowym, mimo że jest znacznie bardziej kompaktowe”.

PRT-04 ma umożliwić płynne ruchy obrotowe nawet w ciasnych przestrzeniach, w aplikacjach motoryzacyjnych, w pociągach lub samolotach. Jeśli chodzi o możliwość dostosowania łożysk za pomocą druku 3D, jest to możliwe na żądanie.

Źródło: www.igus.com
Zdjęcie: www.igus.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like