Urządzenia Zortrax, olsztyńskiego producenta, od lat wpierają Athletics 3D – francuską firmę, specjalizującą się w produkcji sprzętu dla profesjonalnych sportowców, z wykorzystaniem technologii addytywnych. Ich drukarki 3D pomogły w realizacji kolejnego projektu – stworzenia pistoletu wyposażonego w uchwyt wydrukowany w 3D na drukarce Zortrax M300 Dual. Wszystko to dla Céline Goberville, srebrnej medalistki Olimpijskiej i wielokrotnej mistrzyni świata, która weźmie udział w tegorocznych Mistrzostwach Europy w strzelectwie.

Céline Goberville bierze udział w strzelaniu z pistoletu na 10 metrów, gdzie sportowiec musi utrzymać pozycję strzelecką i oddać ponad 60 strzałów w ciągu godziny i 15 minut. Źle dopasowany chwyt pistoletu może powodować zmęczenie dłoni strzelca, co z kolei obniża celność. Dlatego Céline a także jej siostra Sandrine, która także jest zawodniczką drużyny strzeleckiej i wielokrotną mistrzynią Francji, zwróciły się do Athletics 3D, aby uzyskać wykonane na zamówienie uchwyty pistoletów.

Zarówno Céline, jak i Sandrine korzystają z pistoletów CM 162el szwajcarskiej firmy Morini. Standardowy uchwyt tej broni jest wykonany z orzecha włoskiego i stanowi obudowę dla elektroniki. Dla Athletics 3D było to wyzwaniem, ponieważ oprócz ergonomicznie ukształtowanej obudowy, zespół projektantów musiał również rozpatrzyć architekturę skomplikowaną wewnętrzną uchwytu.

Realizację projektu umożliwiła drukarka 3D M300 Dual, która pozwala na druk 3D naprzemiennie z dwóch materiałów. Uchwyt został wydrukowany w 3D z filamentu Z-ULTRAT. Struktury podporowe powstały z Z-SUPPORT Premium, polimeru rozpuszczalnego w wodzie. Dzięki tej technologii podpory można było rozpuścić i wypłukać z wnętrza uchwytu, co umożliwiło Athletics 3D dokładne odtworzenie wnętrza elementu.

Clement Jacquelin, główny projektant i prezes Athletics 3D, mówi, ze technologia druku 3D umożliwiła wykonanie niestandardowego wyposażenia dla sportsmanki. Pozwoliła na stworzenie szeregu iteracji prototypów i uzyskanie właściwego projektu w opłacalny sposób. W trakcie rywalizacji na najwyższym poziomie różnica między wygraną, a przegraną często sprowadza się do drobnych szczegółów i marginalnych odchyłek.

Mistrzostwa Europy w strzelectwie rozpoczynają się 22 maja w Osijeku w Chorwacji. Po turnieju, Céline Goberville rozpocznie przygotowania do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, do których już się zakwalifikowała.

Centrum Druku 3D
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News