News

Model czołgu PZ-V „Magda” w skali 1:1 – nowy projekt dla entuzjastów druku 3D

Mimo, że technologie przyrostowe nadal uznawane są za dziedzinę niszową, grupa entuzjastów druku przestrzennego jest silną, aktywną społecznością. Jednym z najnowszych projektów realizowanych przy współpracy ludzi skupionych wokół technologii addytywnych jest przedsięwzięcie „Tworzymy Historię”, obejmujące szereg akcji tworzonych przez społeczność Druku 3D w Polsce. Pomysłodawcami projektu są Mateusz Stefańczuk oraz Mateusz Gołaszewski, związani z branżą druku 3D od 2013 r.

Głównym założeniem projektu jest jest odtworzenie symboli, postaci oraz rzeźb historycznych, wykorzystując części wytwarzane w technologii przyrostowej. Dzięki platformie zrzeszającej pasjonatów druku 3D każdy z zarejestrowanych użytkowników może stać się współtwórcą projektów realizowanych w ramach akcji „Tworzymy Historię”.

Organizatorzy w ramach projektu mają zamiar zrekonstruować szereg reliktów historii – pierwszym z nich będzie model sześciometrowego czołgu Panzerkampfwagen VPanther „Magda„, który został przechwycony przez powstańców w trakcie Powstania Warszawskiego w 1944 r. Według założeń, makieta zostanie wykonana w skali 1:1, oddając rzeczywiste wymiary, oryginalną kolorystykę i wszystkie detale historycznego pojazdu pancernego.

Poziom 3D – koordynator akcji

Jak zatem stać się jednym z członków projektu?  Czołg w całości zostanie wydrukowany przy użyciu filamentu firmy Artflex3D – każdy z uczestników, który wyrazi chęć wzięcia udziału w akcji poprzez rejestrację na platformie Poziom 3D otrzyma plik do wydruku oraz odpowiednią ilość filamentu. Czas realizacji, czyli przedział czasowy momentu otrzymania materiału aż do wysłania gotowego wydruku do organizatora to 21 dni. Po uzyskaniu wszystkich części składowych  zostaną one złożone w całość i pomalowane zgodnie z historycznym pierwowzorem.

Akcja rozpoczęła się 4 września 2017 r. i potrwa do 21 marca przyszłego roku. Finał projektu prognozowany jest na 21 kwietnia 2018 r., gdzie podczas Gali Druku 3D w Ełku będzie miało miejsce uroczyste odsłonięcie czołgu i rozlosowanie wśród uczestników projektu atrakcyjnych nagród.

Nagrodami są:

Miejsce 1 – Drukarka 3D ZmorphSX2.0 o wartości 10 tys zł
Miejsce 2 – 20 szpul filamentu firmy Artflex3D
Miejsce 3 – 10 szpul filamentu firmy Artflex3D

Źródło: materiały prasowe

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News