Najnowocześniejsze drukarki 3D produkujące z tworzyw sztucznych, żywic fotopolimerowych oraz z proszków metalicznych, dedykowanych do szybkiego prototypowania oraz wytwarzania seryjnego – tak ma wyglądać Dolnośląskie Centrum Druku 3D, czyli innowacyjny na skalę kraju inkubator dla firm z regionu Dolnego Śląska. Pierwsza drukarka 3D – Stratasys J720 Dental – już została dostarczona i uruchomiona przez krakowską firmę CadXpert. Kolejne pojawią się niebawem, a inwestycja zostanie otwarta dla przedsiębiorców za niecały rok.

Dolnośląskie Centrum Druku 3D powstaje przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki. Wartość inwestycji wynosi ponad 24,1 mln zł, w tym 15,7 mln to środki unijne pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Celem powstającego Inkubatora Druku 3D jest stworzenie miejsca do rozwoju regionalnych firm z sektora MŚP. Przedsiębiorcy, innowatorzy oraz startupowcy będą mogli realizować swoje pomysły i szybciej wprowadzać produkty na rynek. Małe, innowacyjne firmy lub początkujący przedsiębiorcy zazwyczaj nie mogą pozwolić sobie na zakup drogich maszyn czy wynajem przestrzeni biurowych, magazynów i pracowni.

Misją Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki jest odpowiadać na potrzeby regionalnych innowatorów na starcie, by firmy te mogły wzrastać bez przeszkód. Z oferty Inkubatora będą mogli korzystać także studenci, uczniowie oraz naukowcy. W obrębie Dolnośląskiego Centrum Druku 3D powstanie także Akademia Druku 3D, w której będzie można poznawać i zgłębiać technologie addytywne z użyciem najnowocześniejszych drukarek 3D.

Inwestorom zależało na udostępnieniu najnowocześniejszych technologii, z których korzystają zagraniczne koncerny. Dzięki temu polscy innowatorzy już na starcie będą budować swoją konkurencyjność. Jak zapowiada Sebastian Kącki z Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki pracownia ma zostać podzielona na strefę druku z tworzyw termoplastycznych, strefę bio, w której będą używane maszyny do zastosowań w medycynie i stomatologii oraz strefę druku 3D z metalu. W ten sposób Inkubator Druku 3D będzie mógł odpowiadać na wszelkie potrzeby firm z różnych dziedzin gospodarki.

Obecnie DPiN już zajmuje się doborem maszyn, a pierwsza drukarka 3D została wdrożona i jest gotowa do pracy. Dostarczeniem drukarki 3D Stratasys J720 Dental zajęła się krakowska firma CadXpert, oficjalny dystrybutor marki Stratasys w Polsce. Stratasys J720 Dental korzysta z technologii PolyJet – jedynej metody druku 3D z wielu materiałów i kolorów. Na drukarkach 3D PolyJet mogą powstawać modele, które wyglądają dokładnie tak jak produkt końcowy wykonany z użyciem kilku metod produkcyjnych. Na jednym stole roboczym można wykonać obiekt składający się ze struktur wewnętrznych, z elementów sztywnych o właściwościach popularnych tworzyw sztucznych, z materiałów elastycznych, przezroczystych czy wielokolorowych.

Technologia PolyJet jest również jedną z najbardziej precyzyjnych metod addytywnych. Dla modelu J720 Dental wysokość warstwy wynosi zaledwie 14 mikrometrów, a za sprawą rozpuszczalnego materiału podporowego możemy uzyskać dowolność geometrii z zachowaniem wysokiej dokładności wymiarowej.

Akt erekcyjny pod budowę hali Dolnośląskiego Centrum Druku 3D został podpisany i wkopany przez Marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Wicemarszałka Grzegorza Macko oraz Prezesa Zarządu Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki S.A. Sebastiana Kąckiego. Inwestycja ma składać się z przestrzeni biurowych na wynajem, Inkubatora Druku 3D czyli nowoczesnej prototypowni oraz showroomu z przestrzenią warsztatową. Budowa ma zakończyć się w połowie przyszłego roku.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like