Jak część z Was mogła to dziś już zauważyć – całkowicie zmieniliśmy układ strony głównej Centrum Druku 3D. Uczeni doświadczeniem największych producentów drukarek 3D nie czyniliśmy żadnej rewolucji – raczej ewolucji w kierunku bardziej przejrzystego prezentowania treści. Zmiany nanieśliśmy na podstawie rozmów z użytkownikami portalu, jakie odbyliśmy na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy. Nowy układ jest prosty i usystematyzowany, a każdy powinien bez problemu znaleźć najbardziej interesujące go informacje bez najmniejszych problemów.

Pierwsza istotna zmiana, to przejście na większą rozdzielczość. Dzięki temu możemy prezentować więcej treści na szerokość strony, a zdjęcia mogą być większe (powyżej 1000 px). Druga zmiana to banner główny oraz lista ostatnio dodanych artykułów. Przenieśliśmy tu 1:1 rozwiązanie znane od kilku miesięcy z 3D w praktyce, które doskonale się sprawdza pod tym względem.

Zmodyfikowaliśmy podział na kategorie, do których trafiają artykuły. Teraz na stronie głównej znajduje się ich sześć:

  • amatorskie drukarki 3D – czyli informacje o urządzeniach w cenie do ok. 5000 PLN, które są przeznaczone stricte do użytku domowego; trafią tu artykuły zarówno poświęcone chińskim zestawom do samodzielnego montażu za kilkaset złotych, jak i gotowe, desktopowe rozwiązania np. XYZPrinting dedykowane konsumentom (np. da Vinci miniMaker lub da Vinci Junior)
  • desktopowe drukarki 3D – czyli informacje o urządzeniach w cenie od 5000 do 30.000 PLN, które są przeznaczone do użytku profesjonalnego w firmach, szkołach i uczelniach, czy różnego rodzaju instytucjach; innymi słowy będą trafiać tu artykuły dot. wykorzystywania niskobudżetowych drukarek 3D w różnych gałęziach przemysłu lub medycyny; przeczytacie tu m.in. o takich drukarkach 3D jak Zortrax, MakerBot, Ultimaker czy The Form 2
  • przemysłowe drukarki 3D – najbardziej obszerna kategoria, gdzie pojawią się artykuły na wszystkie tematy, w których zostały wykorzystane maszyny wysokobudżetowe – bez względu na technologię i ostateczny sposób wykorzystania; mimo że nazwa kategorii to „przemysłowe drukarki 3D„, będą tu trafiać także wybrane tematy medyczne, przy realizacji których wykorzystano maszyny drukujące z metalu, fotopolimerów lub tworzyw sztucznych
  • testy i recenzje – tutaj nie doszło do jakichkolwiek zmian, wyświetlamy po prostu pięć ostatnio dodanych recenzji
  • druk 3D w medycynie – jak zapewne zauważyliście, ostatnimi czasy na łamach portalu pojawia się coraz więcej artykułów poświęconych wykorzystywaniu technologii przyrostowych w szeroko pojętej medycynie; może jeszcze za wcześnie na to, aby wstawić to jako niezależną pozycję w menu górnym, ale właściwy czas aby przypisać wszystkie treści tego typu do własnej kategorii; część artykułów z tego działu będzie pojawiać się także w „desktopowych-” i „przemysłowych drukarkach 3D
  • informacje branżowe – podobnie jak w przypadku testów i recenzji, tu również nie dojdzie do większych zmian.

Na koniec, bardziej wyeksponowaliśmy firmy, drukarki 3D oraz materiały eksploatacyjne jakie ostatnio trafiły do naszych BAZ. Mamy nadzieję, że te zmiany przypadną wszystkim do gustu, a korzystanie z serwisu będzie jeszcze łatwiejsze niż dotychczas.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like