14 marca 2021 r. w CIC Warsaw, zlokalizowanym w VARSO PLACE przy ul. Chmielnej w Warszawie, przedstawiciele polskiej branży druku 3D spotkali się w celu podpisania wspólnego oświadczenia w sprawie agresji Rosji na Ukrainę. Reprezentanci 13 firm złożyli swoje podpisy osobiście, a 5 kolejnych podpisało je elektronicznie. W oświadczeniu potępiono działania Federacji Rosyjskiej względem narodu Ukraińskiego oraz zadeklarowano zawieszenie jakiejkolwiek aktywności gospodarczej na rynkach Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi.

24 lutego 2022 r. wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, rozpoczynając największy od 30 lat konflikt zbrojny w Europie. Dziś już wiemy, że ta decyzja była całkowicie nieprzemyślana – Rosja jest nieprzygotowana do prowadzenia skutecznych działań wojennych, ponosząc duże straty w ludziach i sprzęcie. Równocześnie bohaterska postawa Ukrainy – zarówno jej armii jak i zwykłych obywateli, pokazała całemu światu, jak wielka jest determinacja Narodu Ukraińskiego w obronie swojej wolności i niezależności.

Niestety ten bezmyślny atak Rosji na Naród Ukraiński niesie za sobą wiele ofiar – przede wszystkim wśród ludności cywilnej. Straty materialne są niepowetowane, jednakże bledną przy dramacie i terrorze jaki spotyka zwykłych ludzi – w tym dzieci, które giną pod gruzami niszczonych miast. Pośrednimi ofiarami tego konfliktu są również Rosjanie – począwszy od żołnierzy wysłanych pod pretekstem ćwiczeń wojskowych na wojnę, której się nie spodziewali, po zwykłych obywateli, których dosięgają surowe sankcje gospodarcze, będące odpowiedzią państw zachodnich na agresję wywołaną przez władze Rosji, złożonej z wąskiej grupy niekompetentnych i skorumpowanych ludzi.

Przedstawiciele Polskiej Branży Druku 3D wyrażają swój sprzeciw i niezgodę na niczym niesprowokowany najazd armii rosyjskiej na Wolną i Niepodległą Ukrainę. Wyrażają solidarność z Narodem Ukraińskim i głęboko współczują rodzinom zabitych żołnierzy i zamordowanych obywateli. Równocześnie oferują pełną pomoc i wsparcie wszystkim tym, którzy zmuszeni zostali do ucieczki ze swojej Ojczyzny i szukają schronienia w naszym kraju. W tej trudnej i dramatycznej chwili przedstawiciele polskiej branży druku 3D zgodnie oświadczają, że każdy z nich i ich współpracowników jest gotowy pomagać i wspierać obywateli Ukrainy.

Dopóki Rosja nie zaprzestanie swojej agresji na Ukrainę, żaden z sygnatariuszy tego dokumentu nie będzie prowadził jakichkolwiek działań biznesowych, handlowych i usługowych względem jakiegokolwiek podmiotu rosyjskiego i białoruskiego, wspierającego ten brutalny i bezlitosny atak.

PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA:

24 lutego 2022 r. wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, rozpoczynając największy od 30 lat konflikt zbrojny w Europie. W obliczu tej zaskakującej agresji wojskowej, jako obywatele Polski i Unii Europejskiej działający na wspólnym rynku nowych technologii, My, przedstawiciele Polskiej Branży Druku 3D wyrażamy swój sprzeciw i niezgodę na niczym niesprowokowany najazd armii rosyjskiej na Wolną i Niepodległą Ukrainę. Wyrażamy solidarność z Narodem Ukraińskim i głęboko współczujemy rodzinom zabitych żołnierzy i zamordowanych obywateli. Równocześnie oferujemy pełną pomoc i wsparcie wszystkim tym, którzy zmuszeni zostali do ucieczki ze swojej Ojczyzny i szukają schronienia w naszym kraju. W tej trudnej i dramatycznej chwili pragniemy oświadczyć, że każdy z nas i naszych współpracowników jest gotowy pomagać i wspierać obywateli Ukrainy.

Pragniemy oświadczyć, że dopóki Rosja nie zaprzestanie swojej agresji na Ukrainę, sygnatariusze niniejszego dokumentu zawieszają do odwołania swoje aktywność gospodarczą na rynkach Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi oraz zobowiązują się nie podejmować dalszej współpracy z podmiotami zarejestrowanymi w powyższych krajach.

Sygnatariuszami oświadczenia są firmy:

 • 3dArtech – reprezentowana w Warszawie przez Pana Pawła Rokitę
 • 3D-TAL
 • CadXpert
 • CD3D – reprezentowana w Warszawie przez Pana Pawła Ślusarczyka
 • Fiberlogy
 • Finnotech – reprezentowana w Warszawie przez Pana Łukasza Mikłowskiego
 • GREENFILL3D – reprezentowana w Warszawie przez Pana Pawła Ślusarczyka
 • Integart – reprezentowana w Warszawie przez Pana Eryka Wąsek
 • Monkeyfab – reprezentowana w Warszawie przez Pana Pawła Twardo
 • Omni3D – reprezentowana w Warszawie przez Pana Pawła Robaka
 • ROSA3D – reprezentowana w Warszawie przez Panią Alicję Sakowicz-Soldatke
 • SEB-COMP – reprezentowana w Warszawie przez Pana Sebastiana Mazurka
 • SIT Polska – reprezentowana w Warszawie przez Pana Pawła Rokitę
 • SYGNIS – reprezentowana w Warszawie przez Pana Andrzeja Burgsa
 • Technology Applied
 • UBOT3D
 • VELEN
 • Zmorph

Zdjęcia: Sygnis (wszystkie prawa zastrzeżone)

Centrum Druku 3D
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News