Relativity Space, pierwsza firma na świecie, która wykorzystuje technologię druku3D do produkcji rakiet, tworzy na potrzeby swoich projektów największe drukarki 3D do metalu. Teraz amerykańska firma zaprezentowała najnowszą wersję swojej autorskiej platformy produkcyjnej – Stargate 4th Generation. Drukarka 3D będzie stanowić podstawę rozwoju i docelowej produkcji Terran R – rakiety wielokrotnego użytku, będącej w stanie wynieść 20.000 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO).

W przeciwieństwie do pozostałych maszyn wykorzystujących w pracy metodę przyrostową, drukarki 3D Stargate drukują obiekty z głowicą ułożoną horyzontalnie względem budowanej powierzchni. Relativity tworzy w tym celu własne oprogramowanie i techniki uczenia maszynowego, aby umożliwić druk 3D bardziej złożonych i większych aplikacji z metalu, przy równocześnie zwiększonej szybkości. Firma twierdzi także, że jej maszyny są w stanie wydrukować rakietę ze 100 razy mniejszą liczbą części w ciągu kilku miesięcy.

Wielkogabarytowe produkty, które są zaprojektowane do latania, nieuchronnie będą drukowane w technologii druku 3D” – powiedział Tim Ellis, współzałożyciel i dyrektor generalny Relativity Space – „im lżejszy produkt, tym lepiej działa, a druk 3D jest również szybszy i bardziej opłacalny przy każdym kolejnym ulepszeniu. Tempo postępu narastającego jest wysokie, a my wciąż jesteśmy na początku tego, co można osiągnąć przy użyciu technologii przyrostowych. Postrzegamy druk 3D jako technologię automatyzacji, która może zmienić tempo innowacji w produkcji, dlatego od samego początku zainwestowaliśmy w budowę naszego własnego, zastrzeżonego systemu technologicznego. Drukarki 3D Stargate są zaprojektowane tak, aby odblokować szybką iterację, co otwiera możliwości dla innowacji w produktach produkcyjnych na dużą skalę. To co zajęłoby tradycyjnym producentom lotniczym i kosmicznym wiele lat, zostanie skrócone do kilku miesięcy dzięki wysoce elastycznemu, skalowalnemu i zautomatyzowanemu procesowi, który jest możliwy dzięki produkcji sterowanej oprogramowaniem”.

Drukarka 3D Stargate 4-tej Generacji ma znacznie poprawioną szybkość drukowania, oferując 7 razy szybszą pracę niż urządzenia wcześniejszej generacji i do 12 razy szybszą niż alternatywne systemy do druku 3D z metalu na rynku. Ponadto zastosowanie poziomej orientacji głowicy drukującej zwiększa objętość wydruków 3D będąc w stanie tworzyć obiekty o długości do 36 metrów i szerokości ponad 7 metrów, co także skutkuje 55-krotnie większą wydajnością w stosunku do maszyn trzeciej generacji.

Relativity wykorzystuje w pracy zastrzeżone, wysokowydajne materiały – rakieta Terran R będzie pierwszym z serii produktów, który skorzysta na zastosowaniu lżejszych materiałów i skrócenia czasu produkcji, co spowoduje znaczne obniżenie kosztów dla klientów na dalszych etapach.

Większość komponentów Terran R zostanie wydrukowana w nowej siedzibie Relativity o nazwie „Wormhole” o powierzchni ponad 93 tysięcy metrów kwadratowych w Long Beach w USA. Silniki Aeon R dla Terrana R będą nadal produkowane w drugiej fabryce firmy w Long Beach. Wormhole to dawny zakład produkcyjny Boeinga C-17. Przy przewidywanej pełnej wydajności, każda drukarka Stargate 4-tej Generacji jest w stanie wyprodukować 4 rakiety Terran R rocznie.

Źródło: www.relativityspace.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News