Skriware – polska firma specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu druku 3D i robotyki dla sektora edukacyjnego, podpisała list intencyjny, na mocy którego zostanie w całości przejęta przez Shape Robotics – duńską spółką notowaną na giełdzie papierów wartościowych NASDAQ Nordic. Transakcja ma dojść do skutku do końca bieżącego roku, a Shape Robotics do 1 grudnia 2023 r. ma wyłączność na prowadzenie ze Skriware rozmów w tej sprawie. Jeśli do niej dojdzie, akcjonariusze Skriware obejmą akcje w Shape Robotics w zamian za 100% udziałów w polskiej spółce, z potencjalnym, dodatkowym rozliczeniem gotówkowym. Na ten moment wartość Skriware jest szacowana na 5,8 – 6,4 mln EUR (26-28 mln PLN).

Skriware funkcjonuje na rynku od 2015 r. Początkowo firma specjalizowała się w produkcji własnych drukarek 3D typu FDM / FFF (zdobyła nawet dofinansowanie na platformie Kickstarter na rozwój premierowego urządzenia), jednakże w późniejszym czasie swoją działalność ukierunkowała na edukację szkolną w modelu STEAM. Stworzyła własną platformę edukacyjną – SkriLab, na której dostępne są programy nauczania oparte o robotykę i druk 3D. W lutym 2021 r. firma rozpoczęła ścisłą współpracę z Zortrax, który dostarcza jej swoje flagowe drukarki 3D – Zortrax M200 Plus (występujące pod nazwą 3D Skrinter), z kolei w styczniu 2023 r. Skriware podpisał umowę z Ministerstwem Edukacji na udostępnienie za kwotę 21,6 mln PLN platformy Skriware Academy szkołom podstawowym uczestniczącym w rządowym programie Laboratoria Przyszłości.

Shape Robotics to duński odpowiednik Skriware, działający na nieco większą skalę. Firma współpracuje m.in. z Samsungiem, co zapewnia jej międzynarodową dystrybucję swoich rozwiązań – jej kluczowym rynkiem jest np. Rumunia. Przejmując Skriware, duńska firma ma zamiar jeszcze w większym stopniu rozszerzyć swoje zasięgi i wykorzystać rozpoznawalność polskiej marki.

„Shape Robotics wchodzi na polski rynek poprzez przejęcie ugruntowanej i uznanej w Polsce firmy z sektora ed-tech. Dokonując drobnych korekt po przejęciu, akwizycja ta może posłużyć jako skuteczne wejście na szybko rozwijający się rynek, gdzie terminowa dostępność i lokalna obecność są niezbędne do wygrania najatrakcyjniejszych przetargów. Ponadto przejęcie może przynieść długoterminowe korzyści, takie jak możliwość rozwoju zarówno oprogramowania, jak i sprzętu dla istniejących i nowych rynków” – powiedział dyrektor generalny duńskiej firmy – André Fehrn.

Niewiążący list intencyjny dotyczy planowanego przejęcia całego kapitału zakładowego Skriware poprzez zamianę udziałów, potencjalnie z dodatkową płatnością gotówkową. Dokładna liczba nowych akcji wyemitowanych w związku z planowaną transakcją przejęcia zostanie ustalona na podstawie ostatecznej wyceny i będzie uzależniona od negocjacji, zawarcia ostatecznych umów oraz zakończenia badania due diligence. Jego rozpoczęcie jest planowane na sierpień 2023 r. Zakładany termin transakcji zamiany udziałów – po spełnieniu wymienionych warunków – to IV kwartał 2023 r. Aktualna wartość Skriware jest szacowana na 5,8 – 6,4 mln EUR.

Źródło: www.cision.com via www.crn.pl

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like