Niemiecki producent drukarek 3D do metalu – TRUMPF rozszerzył swoją ofertę sproszkowych stopów metali o nowe gatunki tytanu, aluminium, stali nierdzewnej i stali narzędziowej. Równocześnie firma wdrożyła po raz pierwszy zielony laser w wielkoformatowej drukarce 3D TruPrint 500, umożliwiając użytkownikom druk 3D z miedzi.

Pierwszym z nowych materiałów jest tytan 6242. Materiał znajdzie zastosowanie w produkcji aplikacji wymagających pracy w wysokich temperaturach na poziomie 300°C i więcej. Równocześnie ten stop tytanu jest trudniejszy w obróbce – aby rozwiązać problem jego przetwarzania w drukarkach 3D, TRUMPF stosuje wstępne podgrzewanie do 500°C. Kolejnym materiałem jest stop metalu Printdur HSA dedykowany do pracy na drukarce 3D TruPrint 2000, który jest wykonany ze złomu pochodzącego z recyklingu. Jest szczególnie wytrzymały bez dodatkowej obróbki termicznej i nie rdzewieje tak szybko.

Kolejny stop – Medidur ma takie same właściwości jak Printdur HSA, jednakże producent opracował go specjalnie dla branży medycznej. Sektor ten ma wyższe wymagania dotyczące czystości materiałów, dlatego Medidur składa się wyłącznie z czystych pierwiastków. Zarówno Printdur HSA, jak i Medidur nie zawierają niklu ani kobaltu, z uwagi na to, że obie substancje są uważane za potencjalnie rakotwórcze.

Stal narzędziowa M789 AMPO jest stosowana głównie w produkcji narzędzi i form. Jest łatwa w obróbce, a jednocześnie bardzo odporna na korozję i może być wykorzystywana np. do produkcji narzędzi, które są stosowane w połączeniu z bardziej agresywnymi materiałami, np. w formowaniu wtryskowym tworzyw sztucznych.

Oddzielną nowością jest możliwość drukowania 3D dużych elementów miedzianych – TRUMPF po raz pierwszy wyposażyła swoją największą drukarkę 3D – TruPrint 5000, w zielony laser. Dzięki nowej wersji TruPrint 5000 możliwa jest również produkcja hybrydowa – użytkownicy nie muszą już wytwarzać przyrostowo całego elementu, lecz dodrukowywać nowe elementy do istniejących części. Użytkownicy TruPrint 5000 mogą używać funkcji Preform do drukowania 3D specjalnych aplikacji jak kanały chłodzące na elementach frezowanych lub odlewanych. W dużej przestrzeni montażowej systemu serwisanci mogą również dodatkowo naprawiać łopatki turbin silników. Wariant Preform Advanced posiada dodatkowe czujniki i działa automatycznie.

Źródło: www.trumpf.com
Zdjęcie: www.trumpf.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like