29 września 2016 r. na terenie EXPO XXI, przy ul. Ignacego Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie, rozpocznie się VIII edycja targów Dni Druku 3D. Jak zawsze czekają nas liczne premiery i nowości, jednakże sami organizatorzy targów – FabLab Kielce, zadbał o to, aby podczas wydarzenia nie zabrakło dodatkowych atrakcji. Najbardziej spektakularną z nich będzie bez wątpienia próba pobicia rekordu Guinessa w postaci najwyższej rzeźby wydrukowanej na drukarkach 3D. A będzie ona przedstawiać światową gwiazdę futbolu, reprezentanta Polski i gracza Bayernu Monachium – Roberta Lewandowskiego!!!

Pierwszego dnia targów, wszyscy odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć próbę pobicia rekordu Guinessa. Na terenie hali targowej zostanie ustawiona monumentalna rzeźba napastnika reprezentacji Polski – Roberta Lewandowskiego, wykonana w technologii druku 3D. Ma mierzyć ok. trzech metrów i być wyższa o ok. 1 metr od dotychczasowego rekordzisty – podobizny słynnego prezentera, Jon’a Bentley’a, którego rzeźba mierzy 2,05 m.

Ten spektakularny projekt jest efektem pracy aż 5 instytucji i firm. Kieruje nim FabLab Kielce, który będzie zarazem podmiotem ubiegającym się o przyznanie rekordu Guinessa. FabLab zajmował się również postprocessingiem i przygotowywaniem plików źródłowych do druku 3D. Za skanowanie 3D Roberta Lewandowskiego odpowiadała firma SMARTTECH. Poszczególne elementy rzeźby były drukowane na drukarkach 3D firm Urbicum oraz GAIA Multitool. Z kolei firma SUPEREXPO.COM zajęła się oprawą medialną całego przedsięwzięcia. Oficjalnym partnerem projektu został Institute of Design Kielce.

robert-lewandowski-skanowanie-3d

Jak można się domyślić, realizacja projektu byłą olbrzymim wyzwaniem oragnizacyjnym oraz technologicznym. Kluczowe dla całego przedsięwzięcia była koordynacja wszystkich działań w taki sposób, aby wpasować się z jednej strony w napięty kalendarz Roberta Lewandowskiego – a z drugiej, zdążyć ze wszystkim na Dni Druku 3D.

robert-lewandowski-czesci

Wydrukowanie wszystkich elementów zajęło łącznie ok. 350 godzin. Wydruki zrealizowano z filamentu PLA. Rekord będzie bity 29 września 2016 r. o godz. 14.00. Będzie ona polegała na pomiarze wysokości rzeźby przez uprawnionego geodetę.

Wszystkich czytelników serdecznie zapraszamy do przybycia i zobaczenia rzeźby na żywo. Wstęp na targi jest wolny.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News