W dniu dzisiejszym Ultimaker – największy producent niskobudżeotwych drukarek 3D w Europie ogłosił podpisanie umowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (The European Investment Bank – EIB), w ramach której otrzyma 15 mln € pożyczki na rzecz umocnienia swojego działu R&D i wypuszczenia na rynek nowych produktów. Ponadto Ultimaker uruchomi pionierski program edukacyjny dla 50 szkół z państw Unii Europejskiej.

Otrzymana pożyczka pozwoli firmie rozwinąć ośrodek naukowo badawczy w Geldermalsen, w Holandii, jak również przyspieszy prace nad nowymi produktami, nad którymi są aktualnie prowadzone prace rozwojowe. Ultimaker zamierza również przeznaczyć część z otrzymanych środków na rzecz rozwoju swojej obecności biznesowej w innych krajach – m.in. w oddziale firmy w USA. Projekty związane z R&D będą wsparte z programu “InnovFin – EU Finance for Innovators” prowadzonego przez MidCap Growth Finance (MGF), a finansowanie zapewni Unia Europejska w ramach instrumentów finansowych Horyzontu 2020.

Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Pim van Ballekom stwierdził z okazji ogłoszenia podpisania umowy, że Ultimaker ma szansę zostać tą europejską firmą w segmencie rynku druku 3D, która wypełni obszar pomiędzy firmami z USA i Azji.

Gigantyczna pożyczka jaką otrzymał Ultimaker z pewnością pomoże firmie w realizacji innego projektu – podarowania 50 szt. drukarek 3D Ultimaker 2+ 50 szkołom z krajów z Unii Europejskiej. W ramach programu, wyselekcjonowane szkoły otrzymają wsparcie edukacyjne w zakresie uczenia uczniów obsługi drukarek 3D, jak również roczną dostawę materiałów eksploatacyjnych.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News