Ultimaker – jeden z największych producentów niskobudżetowych drukarek 3D na świecie, słynie ze swojego przywiązania do idei open-source. Siert Wijnia – obecny CEO firmy oraz jeden z ich założycieli, należał do prekursorów ruchu RepRap, współpracując zarówno z samym Adrianem Bowyerem jak i Josefem Prusą. Paradoksalnie dzięki takiemu podejściu – kłócącemu się z typową dla firm produkcyjnych strategią polegającą na zamykaniu swoich ekosystemów przed jakąkolwiek ingerencją z zewnątrz, Ultimaker rozwija swoje drukarki 3D! Użytkownicy i miłośnicy tej marki sami ulepszają swoje urządzenia, dzieląc się swoimi dokonaniami z resztą społeczności – a najlepsze pomysły i rozwiązania są implementowane do wersji produkcyjnych.

Zgodnie z tą strategią, w marcu zeszłego roku firma otworzyła i udostępniła źródła do Ultimakera 2. Teraz czyni to samo z pozostałymi modelami swoich drukarek 3D – Ultimakerem 2 GO i Extended. Jak mówi o tym Siert Wijnia – „Ultimaker jest oddany idei dzielenia się nowymi projektami, funkcjonalnościami i update`ami ze swoimi klientami oraz oddawania im pełnej wolności do drukowania 3D na miarę ich możliwości„.

Według Ultimakera utrzymywanie swojej działalności w ramach ruchu open-source i udostępniania projektów swoich urządzeń umożliwia wprowadzanie szybkich iteracji, a przede wszystkim rozszerza innowacyjność. „Oznacza to, że nasza innowacyjność jest 'zasilana’ przez naszą społeczność i koncentruje się nie tylko na tym co jest naszym zdaniem ważne, lecz pozwala użytkownikom rozwijać nasz produkt wspólnie z nami” – dodaje Wijnia.

Projekty Ultimakera 2 GO i Extended można pobrać pod tym adresem.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News