W połowie listopada we Frankfurcie nad Mennem w Niemczech rozpocznie się kolejna edycja największych targów poświęconych technologiom addytywnym na świecie – Formnext 2022. I chociaż wydarzenie rozpocznie się dopiero za półtora miesiąca, już dziś wiadomo, że będzie większe niż w zeszłym roku. Swój udział zapowiedziało do tej pory ponad 730 wystawców, którzy będą prezentować się na ponad 50.000 m2. Na imprezie pojawi się szereg polskich firm, z kolei oficjalnym krajem partnerskim została Francja.

Na Formnext pojawi się globalna elitą produkcji przyrostowej. Wśród zarejestrowanych wystawców znajdują się m.in. 3D Systems, Additive Industries, AddUp, Arburg, BigRep, Carbon, Desktop Metal, DMG Mori, Dyemansion, EOS, Farsoon, Formlabs, GE Additive, HP , Keyence, Markforged, Materialise, Renishaw, Ricoh, Siemens, Sisma, SLM Solutions, Stratasys, Trumpf, Voxeljet, XJet i Zeiss. Ponadto wiele znanych międzynarodowych grup chemicznych i produkcyjnych zaprezentuje swoje rozwiązania w całym łańcuchu procesów – BASF, Covestro, Evonik, Henkel, Höganäs, Linde, Mitsubishi Chemical, Nikon, Oerlikon, Sandvik, SMS Group i wielu innych.

Polskę będą reprezentować m.in.: 3DGence, 3D Lab, Altway, Amazemet, Fiberlogy, Evatronix, Gamart, Grupa Azoty, Omni3D, Print-Me (PPHU Poligraf), Rosa3D (Rosa-Plast), Sinterit, Smarttech, Spectrum Filaments, Sygnis, VShaper i Zortrax. Swoje stanowisko zaprezentuje także gliwicki Instytut Metali Nieżelaznych należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz —

Formnext znacząco rozszerzył ofertę wydarzenia AM4U. Obejmuje ono tematy startupów i inwestycji kapitałowych, budownictwa i architektury, zdecentralizowanej produkcji, roli druku 3D w szkoleniach i karierach oraz po raz pierwszy – „Deep Thought”, panel w którym tematy druku 3D są analizowane intensywniej i omawiane ważne zagadnienia branżowe. Ponadto na scenie AM4U każdego dnia targów odbywać się będą seminaria Discover3Dprinting. Wszystkie treści ze sceny AM4U będą transmitowane na żywo na Formnext TV.

Oprócz programuAM4U, na Formnext 2022 będą kontynuowane i rozszerzane inne wydarzenia i nowe pozycje programowe. Startup Challenge, który honoruje innowacyjne i opłacalne pomysły biznesowe młodych firm, odbywa się już po raz ósmy. Konkurs pomysłów purmundus challenge świętuje swoją 10. rocznicę specjalnym pokazem „Best of 10 Years”.

Ponadto w 2022 r. wysokiej jakości program konferencji organizowany przez partnera merytorycznego TCT będzie również odnosić się do aktualnych trendów i rozwoju w produkcji addytywnej. Wysocy rangą przedstawiciele Hondy, GE Healthcare, PepsiCo i innych firm będą omawiać bieżące osiągnięcia w technologii medycznej, lotnictwie, motoryzacji i przemyśle spożywczym. VDMA prezentuje swój specjalny pokaz z przemysłowymi zastosowaniami druku 3D i przykładami biznesowymi ze świata inżynierii mechanicznej. Pokaz specjalny BE-AM wykorzysta rzeczywiste aplikacje, aby pokazać zaawansowane osiągnięcia druku 3D, który zyskuje coraz większe znaczenie w branży budowlanej. Jednocześnie na sympozjum BE-AM zostaną omówione tło i przyszłe osiągnięcia w tej dziedzinie, w tym druk 3D z użyciem gliny, zrównoważony rozwój i produkcja cyfrowa.

Francja jest jednym z najważniejszych krajów w Europie pod względem wytwarzania przyrostowego i od lat jest obecna na Formnext. W tym roku na Formnext będzie obecnych ponad 40 francuskich firm, stowarzyszeń i instytutów badawczych w tym France Additive, Cimes, CCI Nouvelle-Aquitaine i Carnot Network.

Źródło: www.formnext.mesago.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News