3D Systems zaprezentowało dziś nową, odświeżoną wersję fotopolimerowej drukarki 3D tworzącej woskowe gniazda do form do odlewów – ProJet MJP 2500 IC. Zastąpi ona model o tym samym symbolu, zakończony literą „W„. Nowa maszyna ma być dużo szybsza i tańsza w użytkowaniu od poprzedniczki i stanowić doskonałą alternatywę dla tradycyjnych metod tworzenia form odlewniczych.

Nowy ProJet MJP 2500 IC wykorzystuje technologię MJP (Multi Jet Printing), polegającą na selektywnym natryskiwaniu materiału na stół roboczy, przy użyciu dysz zainstalowanych w głowicy drukującej, który jest natychmiastowo utwardzany światłem UV. Metoda ta pozwala z jednej strony na osiąganie najlepszej szczegółowości drukowanych detali (z wysokością warstwy na poziomie nawet 0,016 mm), a z drugiej bardzo skomplikowane geometrie, dzięki użyciu bardzo łatwo rozpuszczalnych i/lub wypłukiwanych struktur podporowych.

Maszyna 3D Systems jest  zoptymalizowana pod kątem pracy z materiałami woskowymi, które doskonale nadają się do produkcji detali metodą wosku traconego. Technika ta została bardzo szczegółowo opisana przez nas w zeszłym roku, w ramach cyklu „Akademia Druku 3D Canon„:

ZOBACZ: Wprowadzenie do technologii MJP

Obszar roboczy drukarki 3D to 295 x 211 x 142 mm, a prędkość druku 3D wynosi 205 cm3/godzinę. Materiałem budulcowym jest VisiJet M2 iCast, który ma te same właściwości co wosk wykorzystywany w tradycyjnych metodach. Do obsługi wykorzystywane jest oprogramowanie 3D Sprint autorstwa 3D Systems.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like