W zeszłym roku firma BigRep przejęła przedsiębiorstwo HAGE3D GmbH, które zbudowało dwie drukarki PRECISE i MEX. Pisaliśmy o tym tutaj. Big Rep opracował nowy system do drukarek i wypuścił je pod nazwami: ALTRA 280 i IPSO 10. Oba urządzenia otrzymały miano drukarek przemysłowych, nie tylko ze względu na swoje gabaryty, ale również precyzje wydruku i zautomatyzowaną produkcję. Co więcej, urządzenia posiadają otwarte parametry druku, które pozwalają na użycie filamentów spoza zakresu producenta. Dzięki swojej wszechstronności i kompatybilności z różnymi rodzajami polimerów, drukarki zostały stworzone z myślą o wymagających sektorach, takich jak lotnictwo, obrona i motoryzacja.

Źródło: bigrep.com


Chociaż urządzenia te są określane mianem „sióstr”, to różnią się pod kilkoma względami.
ALTAR 280 charakteryzuje wysoka dokładność i powtarzalność w tworzeniu części wielkogabarytowych (komora robocza 500 mm x 700 mm x 800 mm). Zastosowanie spawanej ramy, śrub kulowych i silników serwo, wzorowanych na rozwiązaniach stosowanych w maszynach CNC, zapewnia wysoką stabilność i precyzję urządzenia. Wyposażenie w 4 ekstrudery DSX, zdolne do nagrzewania się do 450°C, umożliwia drukowanie do 20 kg materiału w jednym cyklu. Ponadto, drukarka 3D posiada komorę grzewczą zdolną do osiągnięcia temperatury 180°C. Za sprawą tych elementów możliwe jest wykorzystanie szerokiej gamy wysokotemperaturowych polimerów, takich jak PEEK, PEKK, PEKK-CF i PC-CF. Dodatkowo zautomatyzowanie takich funkcji jak: kalibracja podłoża, pomiar topologii i odpowiednia kompensacja, przyspiesza proces produkcyjny.

Źródło: bigrep.com

Drukarka IPSO 105 to bardziej kompaktowa wersja ALTRA280, ponieważ jej komora robocza zmniejszona jest do wymiarów 400 mm x 600 mm x 440 mm. Producent opisuje maszynę jako „narzędzie do produkcji narzędzi”. Mimo niższej temperatury pracy (komora nagrzewa się do 100°C), w dalszym ciągu można na niej używać wiele materiałów o wysokiej wydajności, takich jak PEKK i PEKK-CF.
W opisywanym urządzeniu zastosowano głowice Dual DSX. Pozwala to na naprzemienną pracę w przypadku skończenia się materiału, i tak jak w przypadku ALTRA280, umożliwia produkcję elementów wielowarstwowych i wielokolorowych. Wzorując się na swoim większym odpowiedniku, IPSO 105 zapewnia w pełni zautomatyzowany szybki start i funkcję równomiernej temperatury.
Oba urządzenia są już dostępne do sprzedaży w Europie, a także na Bliskim Wschodzie i Afryce.

Źródło: bigrep.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Leave a reply

You may also like

More in Artykuły