Producent przemysłowych drukarek 3D do metalu - AddUp, ogłosił wprowadzenie stopu do kształtowania stali AISI 420. Jest to najczęściej stosowany materiał w sektorze formowania wtryskowego tworzyw sztucznych i od teraz może być wykorzystywany w technologii druku 3D. AISI 420 ma umożliwić producentom narzędzi opracowywanie bardziej złożonych i wydajnych form wtryskowych. Jest dostępny dla maszyn AddUp - FormUp 350 New Generation Powder Bed Fusion.

Według firmy jest to jedną z pierwszych na rynku druku 3D z metali, która oferuje możliwość stosowania stali AISI 420. Stal nierdzewna jest powszechnie stosowana do produkcji form do formowania wtryskowego tworzyw sztucznych, ponieważ charakteryzuje się zarówno wysoką wytrzymałością mechaniczną, jak i dobrą odpornością na korozję. AISI 420 uzupełnia portfolio materiałów oferowanych dla sektora narzędziowego, które obejmuje stal nierdzewną 316L i stal Maraging 300 (M300).

„W przeciwieństwie do stopów specjalnie zaprojektowanych do wytwarzania przyrostowego, które wymagają od użytkowników inwestycji w opracowanie odpowiedniej obróbki końcowej, my oferujemy szeroko stosowany materiał” — mówi Frédéric Sar, kierownik ds. materiałów w firmie AddUp. „Dzięki AISI 420 operacje wykończeniowe po procesie druku 3D są identyczne jak w przypadku części wytwarzanych przez kucie. Istniejące rozwiązania w zakresie obróbki cieplnej, obróbki powierzchni, ustawień obróbki i gatunków płytek można bezpośrednio zastosować również do części drukowanych z naszego stopu”.

AddUp twierdzi, że obróbka typu „hartowanie/odpuszczanie” pozwala drukowanym częściom wykazywać wytrzymałość na rozciąganie w zakresie od 1350 do 1980 MPa, z wydłużeniem przy zerwaniu od 2 do 10%, w zależności od temperatury odpuszczania. Standardowa obróbka powierzchni materiału, taka jak azotowanie, może znacznie zwiększyć twardość powierzchni części po obróbce. Kluczową korzyścią jest to, że stop AISI 420 nie zawiera kobaltu ani niklu, dzięki czemu jest zgodny z wymogami dyrektywy REACH.

AddUp niedawno zainstalowało jedną ze swoich drukarek 3D FormUp 350 New Generation PBF w firmie WBA (Aachener Werkzeubau Akademie GmbH), która jest wiodącym niemieckim centrum technicznym do produkcji narzędzi. Maszyna wyposażona w proszkową stal nierdzewną AISI 420 oraz nowo opracowaną recepturę, zdolną do druku 3D detali o porowatości poniżej 0,05%, gwarantuje trwałość form poddanych dużym obciążeniom.

Firma twierdzi, że wszyscy potencjalni klienci otrzymają wsparcie na wszystkich etapach ich projektów, od pomocy w projektowaniu zoptymalizowanych form, po drukowanie części i badanie wykonalności masowej produkcji.

Źródło: www.addupsolutions.com
Zdjęcia: www.addupsolutions.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like