Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym że, 2B3D – reseller drukarek 3D i filamentów, rozpoczął współpracę z firmą Copper 3D Inc. i wprowadził do oferty antybakteryjne materiały do druku 3D. Jak się okazuje filament chilijskiego producenta o szczególnych właściwościach przeciwbakteryjnych cieszy się niesłabnącą popularnością i przyciąga kolejne firmy z różnorodnych branży.

Teraz Copper3D we współpracy z chilijską firmą Toylisto stworzyła unikatowy projekt „Antimicrobial Art Toys”. Ideą projektu jest wykorzystanie technologii druku 3D do produkowania zabawek dla dzieci dotkniętych przez różne choroby, których jednym ze skutków jest immunosupresja, czyli spowolnienie procesu wytwarzania przeciwciał i komórek odpornościowych przez organizm. Dzieci cierpiące na to schorzenie nie mogą korzystać z tradycyjnych zabawek pełnych groźnych dla nich bakterii. Z tego powodu projekt został oparty o autorski filament PLACTIVE® z cząsteczkami nanomiedzi, które gwarantują właściwości antybakteryjne materiału.

Jak zrodził się projekt drukowania 3D zabawek o specjalnych właściwościach? Już po kilku spotkaniach przedstawicieli firm Cooper3D i Toylisto oraz lekarzy i władz z szpitala pediatrycznego wyłonił się projekt stworzenia kolekcji zabawek. Ich wydruki 3D są bezpieczne dla dzieci z chorobami immunosupresyjnymi, które nie mogą bawić więc standardowymi pluszakami czy innymi, ogólnodostępnymi zabawkami.

Projekt realizowany jest aktualnie jako pilotażowy w Szpitalu Pediatrycznym Dr. Luis Calvo Mackenna na oddziale onkologicznym, gdzie dzieci przebywają w izolacji. Tworzone przez dzieci projekty w postaci zwykłych rysunków wymarzonych zabawek przenoszone są do programu 3D, a następnie drukowane z antybakteryjnych materiałów Copper3D. Doktor Jorge Lastra, dyrektor Szpitala DrLuis Calvo Mackenna, mówi, że za sprawą projektu lekarze i pacjenci mają szanse korzystać z innowacyjnych rozwiązań, które towarzyszą dzieciom w leczeniu, pozwalając im na korzystanie z uroków bycia dzieckiem.

Daniel Martinez z Copper3D dodaje, że projekt Antimicrobial Art Toys to tylko jeden z przykładów, jak połączenie druku 3D oraz innowacyjnych materiałów może wpłynąć na tworzenie rewolucyjnych rozwiązań. Jak się okazuje, miejsce na materiały antybakteryjne to nie tylko branża medyczna ale również w lotnictwo, przemysł spożywczy, weterynaria czy też w tworzenie produktów masowych. Obecnie materiał od Cooper3D jest testowany przez NASA jako tworzywo do druku urządzeń medycznych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Toylisto i Copper3D planują do końca roku przekazać 100 antybakteryjnych zabawek dla dzieci ze szpitala Luis Calvo Mackenna. Projekt można wesprzeć za pośrednictwem założonej przez pomysłodawców zbiórki.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like