Od pięciu lat sławimy dokonania firm z branży druku 3D z Polski i ze świata, pomagając im i wspierając je w ich działaniach. Na przestrzeni lat byliśmy świadkiem – a czasem nawet współuczestnikiem, wielu doniosłych wydarzeń. Dziś chciałbym jednak zrobić coś, czego zwykle unikam – pochwalić siebie oraz zespół CD3D. Myślę że raz na jakiś czas mogę sobie na to pozwolić…? Dlatego kończąc nasz cykl podsumowujący najważniejsze wydarzenia mijającego roku, pragnę przedstawić naszych pięć największych osiągnięć 2017 r.

Rok 2017 był dla nas pod wieloma względami przełomowy. Mimo że wciąż możemy być postrzegani jako start-up działający z jednej strony w sektorze druku 3D, a z drugiej w sektorze wydawniczym, szkoleniowym i doradczym, udało nam się ustabilizować naszą sytuację biznesową oraz zgromadzić wokół siebie osoby, które wynoszą nas na jeszcze wyższy poziom i zwiększają nasze kompetencje. Efektem naszej wspólnej pracy i działań są poniższe projekty i wydarzenia, jakie zrealizowaliśmy w mijającym roku…

5. SHOWROOM

Na przestrzeni lat, przedstawiając Centrum Druku 3D zawsze mówiłem, że „jesteśmy z internetu„. Mimo że siedziba naszej firmy mieści się w robiącym spore wrażenie biurowcu Bionanoparku, który otoczony jest zewsząd zielenią, nigdy specjalnie jej nie eksponowaliśmy. Jesienią br. postanowiliśmy to zmienić i w piątym roku działalności w symboliczny sposób przejść z rzeczywistości cyfrowej w realną, otwierając oficjalny SHOWROOM CD3D.

Na miejscu znalazły się drukarki 3D najważniejszych firm tworzących rynek desktopowych drukarek 3D na świecie: Formlabs, Ultimaker, Zortrax oraz XYZPrinting. Dodatkowo wstawiliśmy tam kilka innych urządzeń, dedykowanych amatorom i hobbystom, produkcji Monkeyfab, Panowin Technologies, czy Tronxy. Łącznie dysponujemy liczbą 14 drukarek 3D i mogę już zapowiedzieć, że wkrótce ta liczba jeszcze się zwiększy.

Dziś już mogę zdradzić, że otwarcie SHOWROOMU to element większego projektu, o kulisach którego będziemy informować w nadchodzących tygodniach.

4. Współpraca z PIAP w zakresie prowadzenia projektów R&D

W połowie września br. ogłosiliśmy nawiązanie niezwykle prestiżowej współpracy z czołową jednostką badawczo-rozwojową w Polsce – PIAP (Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów). PIAP powstał w 1965 r. jako instytut państwowy, którego podstawowym zadaniem było opracowywanie i wdrażanie w różnych gałęziach przemysłu nowych technologii, systemów automatyki, urządzeń produkcyjnych i specjalistycznej aparatury kontrolno-pomiarowej. Dziś jest to wiodąca jednostka B+R w dziedzinie automatyki, robotyki, przemysłowego druku 3D i Przemysłu 4.0. Jest czołowym producentem specjalistycznych robotów mobilnych dla wojska i służb mundurowych.

W ramach kooperacji, CD3D wspomaga PIAP w propagowaniu usług instytucji wśród podmiotów tworzących branżę druku 3D w Polsce oraz uczestniczy jako niezależny konsultant przy realizacji wybranych projektów.

Chociaż na chwilę obecną nie mogę zdradzić żadnych szczegółów, mogę zapewnić, że współpraca pomiędzy obydwiema firmami jest niezwykle aktywna i w przyszłym roku istnieje szansa na to, aby podzielić się z Wami jej pierwszymi efektami…

3. Akademia Druku 3D Canon

W marcu br. uruchomiliśmy wspólnie z Canon Polska jedyny w swoim rodzaju projekt edukacyjny – „Akademię Druku 3D Canon„. Przez cztery miesiące publikowaliśmy na łamach Centrum Druku 3D artykuły opisujące specyfikę pracy z technologiami przyrostowymi wspieranymi przez Canon – druk 3D z fotopolimerów MJP oraz druk 3D z proszków gipsowych w pełnym kolorze CJP. Przybliżyliśmy także zasady prawidłowego tworzenia plików w rozszerzeniu STL, jak również sposoby ich naprawy.

Po zakończeniu cyklu artykułów, w lipcu br. przeprowadziliśmy egzamin on-line z pozyskanej w nich wiedzy. Egzamin ukończyło 29 osób, z czego 7 które uzyskało najlepszy, perfekcyjny wynik 100% poprawnych odpowiedzi, przeszło na początku września dwudniowe, specjalistyczne szkolenie z obsługi drukarek 3D dystrybuowanych przez Canon w siedzibie firmy.

2. Konferencja „Druk 3D w branży automotive”

21 listopada br. zorganizowaliśmy wspólnie z EXPO Silesia i Wydziałem Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej konferencję poświęconą wykorzystaniu technologii przyrostowych w segmencie motoryzacyjnym. Swoje wykłady i stoiska zaprezentowała czołówka polskich firm z branży druku 3D, a partnerem głównym całego wydarzenia był Ultimaker i jego wyłączny dystrybutor w kraju get3D.

Paul Heiden – Ultimaker

Na konferencji zjawiło się ok. 100 osób, które wysłuchało 11 prezentacji. Konferencja odbyła się na wydzielonej przestrzeni hali targowej – wokół sceny i miejsc dla słuchaczy zostały rozstawione stoiska firm prezentujących swoje wykłady. Gościem specjalnym wydarzenia był Paul Heiden – wiceprezes Ultimaker, który przedstawił wykład prezentujący wdrożenie i wykorzystanie drukarek 3D firmy w fabryce Volkswagena. Ponadto wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele Bibus Menos, CadXpert, Canon, Evatronix, Materialise, MTT Polska, Solveere / SondaSys i Technology Applied.

Chociaż listopadowa konferencja była jedną z wielu, które organizowaliśmy na przestrzeni lat, to jej formuła, przebieg, jakość prezentowanych wykładów oraz odbiór przez uczestników postawił ją na piedestale. To bez dwóch zdań najlepsze wydarzenie jakie zorganizowaliśmy na przestrzeni pięciu lat naszej działalności.

1. Przejęcie 3D w praktyce

Gdy w latach 2013-2014 rozwijałem Centrum Druku 3D, w polskim internecie funkcjonowało w szczytowym momencie kilkanaście serwisów poświęconych drukowaniu przestrzennemu. Znakomita większość była słaba i nie zasługiwała na miano naszej konkurencji – jednakże wśród nich jeden serwis znacząco się wyróżniał – 3D w praktyce prowadzone przez Krzysztofa Matusiewicza. I chociaż nigdy nie postrzegałem go jako swojego konkurenta sensu stricte, wiedziałem że jeżeli ktokolwiek mógłby nam kiedykolwiek w jakikolwiek sposób „zagrozić” to tylko on… Ta sama pasja, to samo wysokie zaangażowanie, ten sam profesjonalizm.

Gdy wiosną 2017 roku Krzysztof skontaktował się ze mną z pytaniem, czy nie bylibyśmy zainteresowani przejęciem jego serwisu, na rozwój którego nie miał już po prostu czasu – nie wahałem się ani chwili… Kwestie finansowe i formalne załatwiliśmy praktycznie od ręki, i od maja br. zostaliśmy właścicielami serwisu 3D w praktyce.

Dziś to fantastyczne rozwinięcie Centrum Druku 3D – miejsce gdzie publikujemy artykuły opisujące praktyczne wykorzystywanie drukarek 3D oraz pochodnych im narzędzi (np. plotery laserowe), czy tworzenie interesujących projektów powstałych za ich pomocą.

Do tego dochodzi jeszcze jeden dość istotny aspekt – przejęcie przez nas 3D w praktyce to najprawdopodobniej pierwsze przejęcie jednego podmiotu przez drugi w historii polskiej branży druku 3D.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like