Czołowa firma badawcza CONTEXT, opublikowała raport prezentujący wyniki sprzedażowe czołowych producentów drukarek 3D na świecie. Jej zdaniem, w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2017 roku całkowita sprzedaż urządzeń tego typu wzrosła, a wraz z nią poziom przychodów. Co ciekawe, największy wzrosty zanotowały firmy produkujące drukarki 3D z segmentu pośredniego, pomiędzy urządzeniami klasy desktop, a profesjonalnymi, dedykowanymi dla branży przemysłowej i medycznej.

CONTEXT wykazuje, że klasyczny podział na urządzenia niskobudżetowe i wysokobudżetowe powoli się zaciera, poprzez pojawienie się nowej klasy drukarek 3D typu prosumer. Ich zakres cenowy zamyka się w przedziale kwot na poziomie 3000 - 25.000 dolarów (ok. 10.000 - 90.000 PLN). Wzrost sprzedaży tego typu urządzeń wyniósł wg firmy o 31% w stosunku do roku ubiegłego. Całkowity wzrost sprzedaży wszystkich typów drukarek 3D wzrósł o 17%, co dało łączną sprzedaż w pierwszym kwartale 2017 r. na poziomie ok. 88.000 szt. Aż 75% to urządzenia klasy desktop.

Po raz kolejny spadek sprzedaży zanotowały drukarki 3D z segmentu profesjonalnego. Wg CONTEXT ich sprzedaż spadła o 8% rok do roku. Nie oznacza to jednak spadku przychodów - wraz ze wzrostem średnich cen tego typu urządzeń (111.241 $ do 128.549 $), producenci tego typu maszyn zanotowali wzrost na poziomie 6%. Odwrotna tendencja nastąpiła w segmencie drukarek 3D klasy desktop - mimo wzrostów sprzedaży, średnia cena urządzeń tego typu spadła z 1.142 $ do 970 $, czego skutkiem jest spadek przychodów o 1%.

Jeśli chodzi o poziom sprzedaży, to niekwestionowanym liderem pozostaje tajwańskie XYZPrinting z wynikiem 17.4 tysięcy sprzedanych drukarek 3D w Q1 2017 (20% udziału w rynku). Tuż za nim uplasował się chiński Monoprice z wynikiem 14.3 tysięcy sprzedanych drukarek 3D (16% udziału w rynku). Wśród firm europejskich liderem pozostaje holenderski Ultimaker, który sprzedał 6300 urządzeń.

Jeśli chodzi o przychody ze sprzedaży, to liderem pozostaje Ultimaker (17,7 mln $), a na drugim miejscu plasuje się amerykański Formlabs (10,9 mln $). Ostatnie miejsce na podium przypadło XYZPrinting z wynikiem 8,1 mln $.

W segmencie profesjonalnym nic się póki co nie zmienia: liderem pozostaje Stratasys, a kolejni na liście są EOS, 3D Systems, SLM Solutions i należący do GE Concept Laser. Mimo całkiem niezłych wyników finansowych, Stratasys i 3D Systems zanotowały spadki w liczbie sprzedanych urządzeń.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like