Desktop Metal zaprezentowała FreeFoam – nową rodzinę żywic światłoutwardzalnych, która wytwarza trwałe i dokładne wymiarowo części z pianki o zamkniętych komórkach, zapewniając niespotykane wcześniej korzyści dla przemysłu motoryzacyjnego, wyposażenia wnętrz, artykułów obuwniczych i sportowych, czy aplikacji medycznych. Z żywicy FreeFoam będzie można drukować wyłącznie na systemie DLP – ETEC Xtreme 8K produkcji Desktop Metal.

Żywica FreeFoam została wynaleziona i opracowana przez Adaptive3D – spółkę zależną Desktop Metal, która została przejęta w 2021 roku i jest liderem w rozwoju wysokiej jakości fotopolimerów i elastomerów. Żywice są drukowane w podobny sposób jak inne materiały fotopolimerowe przy użyciu technologii DLP (naświetlanie żywic światłem emitowanym przez projektor). Po wydrukowaniu, części można rozszerzać w krótkim cyklu ogrzewania w piecu, w temperaturze około 160-170°C. Części zawierają zdyspergowane aktywowane termicznie środki spieniające, które tworzą wewnątrz materiału pory o zamkniętych komórkach. Ten wysoce kontrolowany proces powoduje, że żywice FreeFoam konsekwentnie rozszerzają się od 2 do 7 razy w stosunku do rozmiaru pierwotnego wydruku 3D w zależności od gatunku żywicy.

Dzięki tym właściwościom można wytwarzać części o wymiarach większych niż obszar roboczy drukarki 3D i wysyłać do klientów produkty piankowe w kompaktowych rozmiarach, które zostaną rozszerzone w końcowym punkcie montażu lub użytkowania. Desktop Metal planuje oferować kilka gatunków żywic FreeFoam nadające aplikacjom różne wartości twardości Shore’a oraz specyficzne właściwości jak np. wodoodporność.

FreeFoam jest częścią niedawno wprowadzonej kategorii jednoskładnikowych fotopolimerów DuraChain, które zapewniają wytrzymałe i elastyczne właściwości materiału dzięki procesowi separacji faz indukowanemu fotopolimeryzacją. Po doświetleniu podczas drukowania 3D, materiały te rozdzielają się na poziomie nano na materiał, który utwardza ​​się w odporną, wysokowydajną sieć polimerową. DuraChain umożliwia ekspandowanie części FreeFoam, z kontrolą, w piecu i bez formy.

Źródło: www.desktopmetal.com
Zdjęcia: www.businesswire.com (materiały prasowe Desktop Metal)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like