Desktop Metal zaprezentowała FreeFoam - nową rodzinę żywic światłoutwardzalnych, która wytwarza trwałe i dokładne wymiarowo części z pianki o zamkniętych komórkach, zapewniając niespotykane wcześniej korzyści dla przemysłu motoryzacyjnego, wyposażenia wnętrz, artykułów obuwniczych i sportowych, czy aplikacji medycznych. Z żywicy FreeFoam będzie można drukować wyłącznie na systemie DLP - ETEC Xtreme 8K produkcji Desktop Metal.

Żywica FreeFoam została wynaleziona i opracowana przez Adaptive3D - spółkę zależną Desktop Metal, która została przejęta w 2021 roku i jest liderem w rozwoju wysokiej jakości fotopolimerów i elastomerów. Żywice są drukowane w podobny sposób jak inne materiały fotopolimerowe przy użyciu technologii DLP (naświetlanie żywic światłem emitowanym przez projektor). Po wydrukowaniu, części można rozszerzać w krótkim cyklu ogrzewania w piecu, w temperaturze około 160-170°C. Części zawierają zdyspergowane aktywowane termicznie środki spieniające, które tworzą wewnątrz materiału pory o zamkniętych komórkach. Ten wysoce kontrolowany proces powoduje, że żywice FreeFoam konsekwentnie rozszerzają się od 2 do 7 razy w stosunku do rozmiaru pierwotnego wydruku 3D w zależności od gatunku żywicy.

Dzięki tym właściwościom można wytwarzać części o wymiarach większych niż obszar roboczy drukarki 3D i wysyłać do klientów produkty piankowe w kompaktowych rozmiarach, które zostaną rozszerzone w końcowym punkcie montażu lub użytkowania. Desktop Metal planuje oferować kilka gatunków żywic FreeFoam nadające aplikacjom różne wartości twardości Shore'a oraz specyficzne właściwości jak np. wodoodporność.

FreeFoam jest częścią niedawno wprowadzonej kategorii jednoskładnikowych fotopolimerów DuraChain, które zapewniają wytrzymałe i elastyczne właściwości materiału dzięki procesowi separacji faz indukowanemu fotopolimeryzacją. Po doświetleniu podczas drukowania 3D, materiały te rozdzielają się na poziomie nano na materiał, który utwardza ​​się w odporną, wysokowydajną sieć polimerową. DuraChain umożliwia ekspandowanie części FreeFoam, z kontrolą, w piecu i bez formy.

Źródło: www.desktopmetal.com
Zdjęcia: www.businesswire.com (materiały prasowe Desktop Metal)

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like