Po ponad dwóch latach od czasu swojej słynnej premiery, długo oczekiwane drukarki 3D HP trafiają w końcu na rynek polski. HP Jet Fusion 3D 3200, HP Jet Fusion 3D 4200 oraz stacje do postprocessingu są dostępne w ofercie krakowskiego Centrum Druku.

Drukarki 3D HP drukują w autorskim systemie Multi Jet Fusion, polegającym na selektywnym spajaniu i spiekaniu sproszkowanych tworzyw sztucznych. Wg HP, technologia ta ma być alternatywą dla SLS, czyli spiekania tworzyw sztucznych laserem.

Na początek HP zaprezentowało dwie maszyny – HP Jet Fusion 3200 i HP Jet Fusion 4200. Pierwsza ma służyć przede wszystkim do szybkiego prototypowania – druga do produkcji niskoseryjnej. Urządzenia są zoptymalizowane pod kątem realizacji zamówień w ciągu jednego dnia roboczego – i to przy założeniu, że realizowano by projekty składające się z kilkuset, a nawet kilku tysięcy detali. Kluczem do osiągnięcia tego celu ma być nie tylko przyspieszenie samego procesu druku 3D, lecz także chłodzenia wydruków oraz optymalizacji post-processingu.

Integralną częścią jest stacja do postprocessingu, która stanowi niejako serce całego systemu. Obiekty są drukowane w specjalnej komorze, która po zakończeniu drukowania jest zamykana i wysuwana na specjalnym wózku z wnętrza drukarki 3D, do stacji do post-processingu. Następnie wydruki są chłodzone i odkurzane z nieutwardzonego proszku. Więcej informacji na temat funkcjonowania całego procesu znajdziecie tutaj.

Obydwie drukarki 3D posiadają ten sam obszar roboczy na poziomie 40,6 x 30,5 x 40,6 cm, różnią się za to prędkością druku 3D. HP Jet Fusion 3200 drukuje z prędkością 3500 cm3 / godz., a HP Jet Fusion 4200 - 4500 cm3 / godz. Różnice są też w minimalnych wysokościach drukowanych warstw (0,08 mm w 3200 i 0,07 mm w 4200).

Ceny...? Zdecydowanie wysokobudżetowe...

Wg informacji pozyskanych od przedstawiciela Centrum Druku, z którym miałem dziś przyjemność rozmawiać, czas oczekiwania na drukarkę 3D to ok. 16 tygodni, z zastrzeżeniem, że termin ten może ulec niewielkiej zmianie. Instalacją urządzenia zajmują się przedstawiciele HP - nie udało nam się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi, czy Centrum Druku posiada autoryzację do samodzielnego wdrażania rozwiązań 3D HP na terenie Polski?

Poznaj sufity napinane

Portal COLORISED to kompleksowe źródło informacji, porad i inspiracji dla osób planujących remonty mieszkań, domów oraz wyposażania wnętrz. Znajdziesz na nim poradniki dotyczące wykończenia wnętrz: sufity napinane PVC, sufity napinane z tkanin, tapety, tapety z tkanin, oświetlenie LED, systemy oświetleniowe LED, podłogi, systemy ogrzewania i wielu innych.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

10 Comments

  1. Nie wydaje mi się aby jet fusion dorównał SLS. Jednak spiekany laserem poliamid nie ma sobie równych jeżeli chodzi o twardość i wytrzymałość ( nie mówimy tutaj oczywiscie o metalu). Czy to jest materiał utwardzany UV jak polyjet czy MJP?

    1. Opisywaliśmy ten proces kilkakrotnie, np. tutaj: https://centrumdruku3d.pl/hp-prezentuje-komercyjna-wersje-swojej-dlugo-oczekiwanej-drukarki-3d/.

      Proces druku 3D polega na tym, że na warstwę sproszkowanego tworzywa sztucznego jest natryskiwane specjalne lepiszcze, które spaja kolejne warstwy ze sobą, a całość jest zgrzewana w wysokiej temperaturze. W komorze roboczej jest utrzymywana stała temperatura, którą mierzy w czasie rzeczywistym 900 czujników sprawdzających czy kolejne warstwy modelu są spajane ze sobą we właściwy sposób. Drukarka 3D posiada 3 głowice drukujące, każda z nich wyposażona jest w 10 tysięcy dysz. Zapewnia to rozdzielczość na poziomie 1200 dpi. Dokładność wymiarowa wynosi 0.2 mm i ma być jeszcze ulepszana. HP twierdzi, że posiada ok. 100 patentów na wykorzystane rozwiązania technologiczne.

  2. Ciekawe czy przy aktualizacji driverów drukarka będzie sypała błędem „nieoryginalny pojemnik z proszkiem aby kupić kliknij – tu lub anuluj drukowanie” 😉

    1. Nie ta klasa sprzętu 🙂

    1. Taki tam easter egg 😉

      1. Zbieżność nazwy z nazwą tego portalu jest równie „przypadkowa” czy macie coś wspólnego?

        1. Nie, zupełnie przypadkowa. Centrum Druku to bardzo duża firma z Krakowa, zajmująca się przede wszystkim sprzedażą i serwisowaniem klasycznych drukarek desktopowych. Gdy zakładałem Centrum Druku 3D w 2013 r. nie byłem świadomy ich istnienia, tym bardziej że weszli w drukarki 3D później od nas. Z tego co pamiętam to na początku handlowali starym Omni3D i Pirxem.

          A easter egg został już usunięty na prośbę firmy, która jest właścicielem tej domeny 😉

          1. A więc to tak 🙂 CIekawe, czy będzie jakiś HP w marcu w Kielcach 🙂

          2. Trzymam kciuki, ale zdziwiłbym się 😉

Comments are closed.

You may also like

More in News