Drukarki 3D HP Jet Fusion w ofercie Centrum Druku!

10

Po ponad dwóch latach od czasu swojej słynnej premiery, długo oczekiwane drukarki 3D HP trafiają w końcu na rynek polski. HP Jet Fusion 3D 3200, HP Jet Fusion 3D 4200 oraz stacje do postprocessingu są dostępne w ofercie krakowskiego Centrum Druku.

Drukarki 3D HP drukują w autorskim systemie Multi Jet Fusion, polegającym na selektywnym spajaniu i spiekaniu sproszkowanych tworzyw sztucznych. Wg HP, technologia ta ma być alternatywą dla SLS, czyli spiekania tworzyw sztucznych laserem.

Na początek HP zaprezentowało dwie maszyny – HP Jet Fusion 3200 i HP Jet Fusion 4200. Pierwsza ma służyć przede wszystkim do szybkiego prototypowania – druga do produkcji niskoseryjnej. Urządzenia są zoptymalizowane pod kątem realizacji zamówień w ciągu jednego dnia roboczego – i to przy założeniu, że realizowano by projekty składające się z kilkuset, a nawet kilku tysięcy detali. Kluczem do osiągnięcia tego celu ma być nie tylko przyspieszenie samego procesu druku 3D, lecz także chłodzenia wydruków oraz optymalizacji post-processingu.

Integralną częścią jest stacja do postprocessingu, która stanowi niejako serce całego systemu. Obiekty są drukowane w specjalnej komorze, która po zakończeniu drukowania jest zamykana i wysuwana na specjalnym wózku z wnętrza drukarki 3D, do stacji do post-processingu. Następnie wydruki są chłodzone i odkurzane z nieutwardzonego proszku. Więcej informacji na temat funkcjonowania całego procesu znajdziecie tutaj.

Obydwie drukarki 3D posiadają ten sam obszar roboczy na poziomie 40,6 x 30,5 x 40,6 cm, różnią się za to prędkością druku 3D. HP Jet Fusion 3200 drukuje z prędkością 3500 cm3 / godz., a HP Jet Fusion 4200 – 4500 cm3 / godz. Różnice są też w minimalnych wysokościach drukowanych warstw (0,08 mm w 3200 i 0,07 mm w 4200).

Ceny…? Zdecydowanie wysokobudżetowe…

Wg informacji pozyskanych od przedstawiciela Centrum Druku, z którym miałem dziś przyjemność rozmawiać, czas oczekiwania na drukarkę 3D to ok. 16 tygodni, z zastrzeżeniem, że termin ten może ulec niewielkiej zmianie. Instalacją urządzenia zajmują się przedstawiciele HP – nie udało nam się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi, czy Centrum Druku posiada autoryzację do samodzielnego wdrażania rozwiązań 3D HP na terenie Polski?

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.