Po ponad dwóch latach od czasu swojej słynnej premiery, długo oczekiwane drukarki 3D HP trafiają w końcu na rynek polski. HP Jet Fusion 3D 3200, HP Jet Fusion 3D 4200 oraz stacje do postprocessingu są dostępne w ofercie krakowskiego Centrum Druku.

Drukarki 3D HP drukują w autorskim systemie Multi Jet Fusion, polegającym na selektywnym spajaniu i spiekaniu sproszkowanych tworzyw sztucznych. Wg HP, technologia ta ma być alternatywą dla SLS, czyli spiekania tworzyw sztucznych laserem.

Na początek HP zaprezentowało dwie maszyny – HP Jet Fusion 3200 i HP Jet Fusion 4200. Pierwsza ma służyć przede wszystkim do szybkiego prototypowania – druga do produkcji niskoseryjnej. Urządzenia są zoptymalizowane pod kątem realizacji zamówień w ciągu jednego dnia roboczego – i to przy założeniu, że realizowano by projekty składające się z kilkuset, a nawet kilku tysięcy detali. Kluczem do osiągnięcia tego celu ma być nie tylko przyspieszenie samego procesu druku 3D, lecz także chłodzenia wydruków oraz optymalizacji post-processingu.

Integralną częścią jest stacja do postprocessingu, która stanowi niejako serce całego systemu. Obiekty są drukowane w specjalnej komorze, która po zakończeniu drukowania jest zamykana i wysuwana na specjalnym wózku z wnętrza drukarki 3D, do stacji do post-processingu. Następnie wydruki są chłodzone i odkurzane z nieutwardzonego proszku. Więcej informacji na temat funkcjonowania całego procesu znajdziecie tutaj.

Obydwie drukarki 3D posiadają ten sam obszar roboczy na poziomie 40,6 x 30,5 x 40,6 cm, różnią się za to prędkością druku 3D. HP Jet Fusion 3200 drukuje z prędkością 3500 cm3 / godz., a HP Jet Fusion 4200 – 4500 cm3 / godz. Różnice są też w minimalnych wysokościach drukowanych warstw (0,08 mm w 3200 i 0,07 mm w 4200).

Ceny…? Zdecydowanie wysokobudżetowe…

Wg informacji pozyskanych od przedstawiciela Centrum Druku, z którym miałem dziś przyjemność rozmawiać, czas oczekiwania na drukarkę 3D to ok. 16 tygodni, z zastrzeżeniem, że termin ten może ulec niewielkiej zmianie. Instalacją urządzenia zajmują się przedstawiciele HP – nie udało nam się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi, czy Centrum Druku posiada autoryzację do samodzielnego wdrażania rozwiązań 3D HP na terenie Polski?

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

10 Comments

 1. Nie wydaje mi się aby jet fusion dorównał SLS. Jednak spiekany laserem poliamid nie ma sobie równych jeżeli chodzi o twardość i wytrzymałość ( nie mówimy tutaj oczywiscie o metalu). Czy to jest materiał utwardzany UV jak polyjet czy MJP?

  1. Opisywaliśmy ten proces kilkakrotnie, np. tutaj: https://centrumdruku3d.pl/hp-prezentuje-komercyjna-wersje-swojej-dlugo-oczekiwanej-drukarki-3d/.

   Proces druku 3D polega na tym, że na warstwę sproszkowanego tworzywa sztucznego jest natryskiwane specjalne lepiszcze, które spaja kolejne warstwy ze sobą, a całość jest zgrzewana w wysokiej temperaturze. W komorze roboczej jest utrzymywana stała temperatura, którą mierzy w czasie rzeczywistym 900 czujników sprawdzających czy kolejne warstwy modelu są spajane ze sobą we właściwy sposób. Drukarka 3D posiada 3 głowice drukujące, każda z nich wyposażona jest w 10 tysięcy dysz. Zapewnia to rozdzielczość na poziomie 1200 dpi. Dokładność wymiarowa wynosi 0.2 mm i ma być jeszcze ulepszana. HP twierdzi, że posiada ok. 100 patentów na wykorzystane rozwiązania technologiczne.

 2. Ciekawe czy przy aktualizacji driverów drukarka będzie sypała błędem „nieoryginalny pojemnik z proszkiem aby kupić kliknij – tu lub anuluj drukowanie” 😉

  1. Nie ta klasa sprzętu 🙂

  1. Taki tam easter egg 😉

   1. Zbieżność nazwy z nazwą tego portalu jest równie „przypadkowa” czy macie coś wspólnego?

    1. Nie, zupełnie przypadkowa. Centrum Druku to bardzo duża firma z Krakowa, zajmująca się przede wszystkim sprzedażą i serwisowaniem klasycznych drukarek desktopowych. Gdy zakładałem Centrum Druku 3D w 2013 r. nie byłem świadomy ich istnienia, tym bardziej że weszli w drukarki 3D później od nas. Z tego co pamiętam to na początku handlowali starym Omni3D i Pirxem.

     A easter egg został już usunięty na prośbę firmy, która jest właścicielem tej domeny 😉

     1. A więc to tak 🙂 CIekawe, czy będzie jakiś HP w marcu w Kielcach 🙂

     2. Trzymam kciuki, ale zdziwiłbym się 😉

Comments are closed.

You may also like

More in News