GE Research wybrało voxeljet – niemieckiego producenta wielkoformatowych drukarek 3D do druku 3D z piasku firmę na swojego partnera w ramach przyznania przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DoE) kontraktu o wartości 14,9 mln dolarów na rozwój i komercjalizację dużej drukarki 3D ze spoiwem piaskowym, znanej jako Advanced Casting Cell (ACC). Celem projektu jest przyspieszenie przejścia USA na czystą energię. Oprócz voxeljet, GE Research wybrało także GE Hydro, GE Onshore Wind, Clemson University, Oak Ridge National Laboratory (ORNL) i Hodge Foundry na partnerów projektu.

Projekt Advanced Casting Cell powstał w celu wzmocnienia amerykańskiego przemysłu produkcyjnego i wiedzy specjalistycznej w celu zwiększenia krajowej produkcji dużych metalowych komponentów o niskim zużyciu energii netto (NNS). Urządzenie ACC zostanie opracowane i wdrożone do produkcji form piaskowych do produkcji metalowych części. Wraz z rozwojem ACC projekt obejmuje cyfrowe tworzenie projektów form za pomocą cyfrowej odlewni, a także zakończenie analizy techniczno-ekonomicznej wyzwań związanych z kosztami i łańcuchem dostaw.

Projekt ma na celu wyprodukowanie wielkogabarytowych form piaskowych drukowanych w 3D do odlewania elementów morskiej turbiny GE Haliade-X o wadze ponad 60 ton. voxeljet twierdzi, że jego technologia może potencjalnie obniżyć całkowite koszty energii wodnej o 20% i skrócić czas realizacji o cztery miesiące. Projekt obejmie również optymalizację produkcji 16-tonowej piasty wirnika przy użyciu ACC, a także opracowanie zrobotyzowanego procesu spawania na potrzeby montażu ponad 10-tonowej prowadnicy Francisa.

Aby zapewnić pomyślne wdrożenie ACC, tworzony jest zaawansowany program produkcyjny mający na celu rozwój lokalnej siły roboczej w celu szkolenia i angażowania pracowników w zakresie specyfiki technologii druku 3D.

Źródło: www.voxeljet.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News