Gdy jesienią 2014 roku po raz pierwszy pojawił się pomysł organizacji plebiscytu, w którym nagradzane byłyby polskie firmy tworzące rodzimą branżę druku 3D, byliśmy w całkowicie innym miejscu niż obecnie. Rynek był niewielki, firm go tworzących było niewiele - a wielu istotnych dziś graczy nie istniało w ogóle, lub stawiało dopiero pierwsze kroki w branży. Dziś druk 3D jest wciąż relatywnie niszowym sektorem, jednakże lada młodości ma już zdecydowanie za sobą. Weszliśmy w etap stabilizacji i usystematyzowanego wzrostu - coś co kilka lat temu było ciekawostką, bądź nowinką techniczną, teraz jest rzeczywistością.

Szanowni czytelnicy, mamy przyjemność ogłosić zwycięzców V-tej edycji plebiscytu Nagrody Polskiej Branży Druku 3D. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w tym roku w Sosnowcu, na terenie Centrum Targowo-Wystawienniczego EXPO Silesia, które jest partnerem wydarzenia. Poniżej możecie Państwo poznać laureatów poszczególnych kategorii. Tradycyjnie najpierw przypominamy zasady...

Do udziału w głosowaniu zaprosiliśmy przedstawicieli firm tworzących rodzimą branżę druku 3D. Łącznie wzięło w nim udział 91 osób, które nagradzały firmy, urządzenia, wydarzenia oraz osobistości druku 3D w 16 różnych kategoriach.

Zasady głosowania były następujące:

  • jest 16 kategorii, a w każdej z nich min. 5 nominowanych firm / urządzeń / wydarzeń / osób
  • jurorzy oceniali po 3 pozycje z każdej kategorii
  • głosowanie odbywało się w systemie 5-3-1: za pierwsze miejsce przyznawanych było 5 punktów, za drugie miejsce przyznawane były 3 punkty, za trzecie miejsce przyznawany był 1 punkt
  • nie można było głosować na siebie; głos oddany na siebie / własną firmę lub własne urządzenie był traktowany jako nieważny.

Organizatorami plebiscytu są:

Sponsorami Gali Rozdania Nagród Polskiej Branży Druku 3D 2018 są:

Partnerem merytorycznym jest:

.

Oto zwycięzcy V edycji plebiscytu...

Człowiek Roku 2018

I miejsce - Maciej Patrzałek - SondaSys - 187 punktów II miejsce -  Robert Rałowicz i Jakub Rozpendowski - 3D Lab - 174 punkty III miejsce - Sebastian Mazurek - Seb-Comp - 160 punktów

Jedna z najbardziej znanych i charyzmatycznych postaci polskiej branży druku 3D, aktywna w niej od blisko 15 lat. Maciej Patrzałek obchodził w zeszłym roku 10-lecie Solveere, którego jest współzałożycielem oraz dynamicznie rozwijał nową spółkę - Sondasys, producenta pierwszej, polskiej maszyny typu SLS działającej w standardzie przemysłowym. W zeszłym roku odbierał w jej imieniu nagrody dla Najlepszej Nowej Polskiej Firmy Roku i Najlepszej Nowej Polskiej Drukarki 3D Roku.

Drugie miejsce przypadło zeszłorocznym zwycięzcom tej kategorii - Robertowi Rałowiczowi i Jakubowi Rozpendowskiemu z 3D Lab, a trzecie Sebastianowi Mazurkowi - właścicielowi dynamicznie rozwijającej się firmy handlowej Seb-Comp.

Najlepsza Polska Firma Roku 2018

I miejsce - Zortrax - 192 punkty II miejsce -  3DGence - 145 punktów III miejsce - Sinterit - 143 punkty

Żadna firma w historii polskiej branży druku 3D nie zaprezentowała w ciągu jednego roku tak wielu premier nowych produktów co Zortrax. Trzy nowe drukarki 3D, urządzenie do automatycznego wygładzania wydruków - Apoller, pokrywy do drukarek 3D HEPA Cover, cała masa nowych filamentów oraz szereg zmian w oprogramowaniu Z-SUITE. To wszystko zadecydowało o tym, że do Zortraxa trafiła 5-ta nagroda główna dla Najlepszej Firmy Roku.

Drugie miejsce zdobywa 3DGence, a trzecie Sinterit - czołowi producenci drukarek 3D o ugruntowanej pozycji rynkowej na świecie.

Najlepsza Nowa Polska Firma Roku 2018

I miejsce - 3D-TAL - 191 punktów II miejsce -  Instytut Wyobraźni - 151 punktów III miejsce - HMF Chemical - 145 punktów

Zwycięzcą nagrody dla Najlepszej Nowej Polskiej Firmy Roku 2018 został 3D-TAL - firma świadcząca usługi druku 3D w oparciu o jedną z najnowocześniejszych drukarek 3D do metalu w Polsce. Pochodząca z Łagowa firma specjalizuje się w obsłudze firm z sektora motoryzacyjnego oraz szeroko pojętego przemysłu ciężkiego.

Druga nagroda trafiła do Instytutu Wyobraźni - firmy z branży szkoleniowej i edukacyjnej z Warszawy, a trzecie do nowego konsorcjum trzech producentów filamentów do drukarek 3D typu FDM / FFF - CORO Technology, Mifon Chemical oraz P3D.

Najlepsza Polska Drukarka 3D Roku 2018

I miejsce - Zortrax M200 Plus - 226 punktów II miejsce - 3DGence Industry F340 - 171 punktów III miejsce - Sinterit LISA - 157 punktów

Przez pierwsze cztery lata plebiscytu, nagrody Najlepszej Polskiej Drukarki 3D Roku zdobywał Zortrax M200. Z końcem 2018 roku urządzenie zostało ostatecznie wycofane przez producenta ze sprzedaży, a jego miejsce zajął model M200 Plus. I to on zdobywa główną nagrodę w tej kategorii!

Podobnie jak w przypadku Najlepszej Polskiej Firmy Roku, drugie i trzecie miejsce zajęły flagowe urządzenia 3DGence i Sinterit.

Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D Roku 2018

I miejsce - Zortrax Inkspire - 206 punktów II miejsce -  3DGence DOUBLE P255 - 174 punkty III miejsce - Sinterit LISA 2 PRO - 158 punktów

W tym roku można powiedzieć, że Zortrax "zdobył klasycznego hattricka" - trzy zwycięstwa w trzech głównych kategoriach, dla Najlepszej Firmy, Drukarki 3D i Nowej Drukarki 3D. Ostatnia nagroda dotyczy Inkspire - pierwszej fotopolimerowej drukarki 3D olsztyńskiego producenta, która ma ambicje konkurować z najpopularniejszymi urządzeniami w tej kategorii.

Dwa kolejne miejsca na podium po raz trzeci zajęły kolejno 3DGence za drukarkę 3D DOUBLE 255 oraz Sinterit za LISĘ 2 PRO. To pierwszy przypadek w historii plebiscytu, aby te same firmy zajęły trzy te same miejsca w trzech kolejnych kategoriach.

Najlepszy Polski Producent Filamentów Roku 2018

I miejsce - Spectrum Filaments - 179 punktów II miejsce - Fiberlogy - 161 punktów III miejsce - F3D Finnotech - 127 punktów

Po dwóch latach dominacji Fiberlogy, nagroda główna w kategorii Najlepszy Polski Producent Filamentów Roku trafia z powrotem w ręce Spectrum Filaments - zdobywcy tej nagrody z 2015 roku. Fiberlogy zajęło drugie miejsce, a trzecie F3D Filaments, które kilka razy dość pechowo przegrywało walkę o podium. Zaskoczeniem może być dopiero piąte miejsce Devil Design (firma o jeden punkt została wyprzedzona przez Noctuo i zabrakło jej aż 19 punktów do miejsca na podium).

Najlepszy Polski Dystrybutor Desktopowych Drukarek 3D i Filamentów Roku 2018

I miejsce - get3D - 190 punktów II miejsce -  Seb-Comp - 182 punkty III miejsce - CadXpert - 163 punkty

get3D zdobywa trzecią nagrodę główną w kategorii Najlepszego Dystrybutora Desktopowych Drukarek 3D i Filamentów Roku i czyni to drugi raz z rzędu (pierwszy raz firma zdobyła nagrodę główną w 2014 r.). Drugie miejsce zajął Seb-Comp, dla którego była to zarazem pierwsza nominacja w plebiscycie, a trzecie CadXpert.

Najlepszy Polski Sklep Internetowy z Drukarkami 3D i Filamentami Roku 2018

I miejsce - 3Drukarki.pl - 245 punktów II miejsce - FIS-KOMP - 130 punktów III miejsce - 3D Filamenty - 102 punkty

Nowa kategoria w plebiscycie, a jej pierwszym, historycznym zwycięzcą został sklep 3Drukarki.pl prowadzony przez znanego i cenionego w polskiej społeczności druku 3D Radosława Wizowskiego. Sklep zdobył ponad 1/3 wszystkich możliwych punktów w kategorii. Drugie i trzecie miejsca zajęli weterani branży - FIS-KOMP oraz 3D Filamenty.

Najlepszy Polski Dystrybutor Przemysłowych Drukarek 3D Roku 2018

I miejsce - Bibus Menos - 189 punktów II miejsce - MTT Polska - 134 punkty III miejsce - CadXpert - 132 punkty

Trzecie zwycięstwo z rzędu Bibus Menos z nie budzącą najmniejszych wątpliwości, ponad 50-punktową przewagą. Druga nagroda trafia po raz pierwszy w ręce MTT Polska, a trzecia do CadXpert - który również pierwszy raz zdobywa nagrodę w tej kategorii.

Najlepsza Polska Firma Usługowa Roku 2018

I miejsce - Materialise - 203 punkty II miejsce -  Technology Applied - 133 punkty III miejsce - 3dl.tech - 114 punktów

Materialise odnosi czwarte z rzędu zwycięstwo w kategorii Najlepszej Polskiej Firmy Usługowej Roku, co jest drugą po Zortraxie najdłuższą serią zwycięstw w historii Nagród Polskiej Branży Druku 3D. Na drugim miejscu swoją pozycję umocniło Technology Applied, które zaledwie dwa lata temu debiutowało na rynku (zdobywając III nagrodę w kategorii Najlepszej Nowej Polskiej Firmy Roku 2016). Trzecie miejsce zajął 3dl.tech, dla którego była to zarazem pierwsza nominacja w historii firmy.

Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2018

I miejsce - X edycja Dni Druku 3D - 287 punktów II miejsce - Altamira VC inwestuje 6,6 mln PLN w 3D LAB - 149 punktów III miejsce - Konferencja "Additive Manufacturing Meeting 2018" we Wrocławiu - 143 punkty

X-ta, jubileuszowa edycja targów Dni Druku 3D w Kielcach została uznana najważniejszym wydarzeniem 2018 roku w polskiej branży druku 3D. Impreza organizowana od lat przez Janusza Wójcika i Pawła Rokitę zdobyła 287 punktów - najwięcej w tegorocznej edycji, notując równocześnie trzeci najlepszy wynik punktowy w historii Nagród Polskiej Branży Druku 3D. X Dni Druku 3D osiągnęły to uzyskując blisko 38% wszystkich dostępnych punktów w tej kategorii, co jest z kolei czwartym najlepszym wynikiem procentowym w historii plebiscytu.

Drugie miejsce zdobyły Altamira VC i 3D Lab za inwestycję w rozwój atomizera do proszków metalicznych ATO Lab, a trzecie Konferencja "Additive Manufacturing Meeting 2018" organizowana przez Politechnikę Wrocławską.

Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Desktop Roku 2018

I miejsce - Prusa Research - 251 punktów II miejsce - Ultimaker - 236 punktów III miejsce - Formlabs - 174 punktów

Po trzech latach dominacji holenderski Ultimaker ustępuje miejsca PRUSA Research, które po raz pierwszy w historii plebiscytu zajmuje pierwsze miejsce w kategorii Najlepszego Zagranicznego Producenta Desktopowych Drukarek 3D Roku. Firma Josefa Prusy notuje rekordy przychodów i sprzedaży, a farma drukarek 3D rozrasta się do gigantycznych rozmiarów (500 urządzeń na koniec 2018 r.).

Ultimaker zajmuje drugie miejsce, a trzecie producent desktopowych drukarek 3D drukujących z żywic światłoutwardzalnych - Formlabs. Pierwsza trójka zdobyła blisko 85% wszystkich punktów możliwych do zdobycia w tej kategorii.

Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Industrial Roku 2018

I miejsce - EOS - 223 punkty II miejsce - Stratasys - 193 punkty III miejsce - HP - 175 punktów

Pierwsza nagroda w tej kategorii trafia w ręce niemieckiego EOS, który mimo licznych zawirowań na światowych rynkach przemysłowych systemów do druku 3D w dalszym ciągu utrzymuje pozycję jednego z liderów. Drugie miejsce zajął zeszłoroczny zwycięzca tej kategorii - Stratasys, a trzecie HP.

Najlepsza Zagraniczna Desktopowa Drukarka 3D Roku 2018

I miejsce - Original Prusa i3 Mk3 - 219 punktów II miejsce - Ultimaker S5 - 208 punktów III miejsce - The Form 2 - 151 punktów

W kategorii Najlepszej Zagranicznej Desktopowej Drukarki 3D Roku 2018 mamy powtórzenie sytuacji z kategorii Najlepszych Producentów. Pierwsze miejsce zajmuje Prusa i3 Mk3, drugie nowy Ultimaker S5, a trzecie The Form 2. Żadna z pozostałych trzech nominowanych drukarek 3D nie osiągnęła poziomu 10% całkowitej liczby zdobytych punktów w kategorii.

Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2018

I miejsce - Rekordowy formnext 2018 - 223 punkty II miejsce - Prusa Research liderem rankingu najszybciej rosnących spółek technologicznych w Europie Środkowej - 177 punktów III miejsce - Premiera HP Metal Jet - 162 punkty

Po raz drugi z rzędu najważniejszym wydarzeniem w światowej branży druku 3D został ogłoszony formnext - największe targi technologii addytywnych. Drugie miejsce zajął Josef Prusa, a trzecie HP ze swoją nowatorską technologią druku 3D z metalu.

Największe Rozczarowanie Roku 2018

I miejsce - Parlament Europejski przyjmuje kontrowersyjną rezolucję w sprawie druku 3D - 254 punkty II miejsce - Powrót "pistoletu z drukarki 3D" - 199 punktów III miejsce - Brak The FUSE 1 od Formlabs - 137 punktów

Największym rozczarowaniem 2018 roku okazało się rozpoczęcie prac legislacyjnych nad szeroko pojętym drukiem 3D przez Parlament Europejski. Samo w sobie nie byłoby to oczywiście niczym złym, gdyby nie kwestia podejścia legislatorów do konceptu wymiany plików 3D oraz chęci nałożenia kontroli nad praktycznie każdym aspektem procesu wytwórczego (szyfrowanie plików, tworzenie kontrolowanych przez UE baz danych [SIC!] i tym podobne...). Artykuły na ten temat były najczęściej czytanymi na łamach Centrum Druku 3D w 2018 roku.

Drugie miejsce zajął "pistolet z drukarki 3D" - a raczej niepotrzebna i niezrozumiała histeria mediów głównego nurtu na jego punkcie. Coś co wydawało się, że trafi na zawsze na śmietnik historii, zostało reaktywowane i sztucznie napompowane. Trzecim rozczarowaniem 2018 roku uznano brak szumnie zapowiadanej drukarki 3D typu SLS - Fuse 1 amerykańskiego Formlabs.

Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki uzyskane przez wszystkie firmy biorące udział w plebiscycie.

Krótka legenda i opis tabel:
  • obok liczby punktów podajemy wartość procentową jaką zdobyły  firmy / drukarki 3D / osobistości / wydarzenia w danej kategorii
  • pogrubioną czcionką zaznaczono firmy / drukarki 3D / osobistości / wydarzenia, które zajęły miejsca na podium w danej kategorii
  • w niektórych kategoriach jurorzy wstrzymywali się od głosu, dlatego sumy wszystkich punktów w poszczególnych kategoriach mogą nie być równe.

WYNIKI NAGRÓD BRANŻOWYCH CD3D 2018

Człowiek Roku 2018

Miejsce

Osoba

Liczba punktów

%

 1 Maciej Patrzałek (SondaSys) 187 23,52%
 2 Robert Rałowicz i Jakub Rozpendowski (3D Lab) 174  21,89%
 3 Sebastian Mazurek (Seb-Comp) 160  20,13%
 4 Jarosław Kozak (Technology Applied) 152  19,12%
 5 Maciej Dukat i Piotr Gurga (CadXpert) 122  15,35%

Najlepsza Polska Firma Roku 2018

Miejsce

Firma

Liczba punktów

%

 1 Zortrax 192 24,55%
 2 3DGence 145  18,54%
 3 Sinterit 143  18,29%
 4 SondaSys 123  15,73%
 5 3D Lab 114 14,58%
 6 CadXpert 65 8,31%

Najlepsza Nowa Polska Firma Roku 2018

Miejsce

Firma

Liczba punktów

%

 1 3D-TAL 191 25,64%
 2 Instytut Wyobraźni 151 20,27%
 3 HMF Chemical 145 19,46%
 4 3D Automation 130 17,45%
 5 Global3D 128 17,18%

Najlepsza Polska Drukarka 3D Roku 2018

Miejsce

Drukarka 3D

Liczba punktów

%

 1 Zortrax M200 Plus 226 29,43%
 2 3DGence Industry F340 171 22,27%
 3 Sinterit LISA 157 20,44%
 4 SondaSys 145 18,88%
 5 ATMAT Saturn 69 8,98%

Najlepsza Nowa Polska Drukarka 3D Roku 2018

Miejsce

Drukarka 3D

Ilość punktów

%

 1 Zortrax Inkspire 206 28,65%
 2 3DGence DOUBLE P255 174 24,20%
 3 Sinterit LISA 2 PRO 158 21,97%
 4 VShaper 500 90 12,52%
 5 UBOT3D P440 63 8,76%
 6 Blixet Elba 28 3,89%

Najlepszy Polski Producent Filamentów Roku 2018

Miejsce

Firma

Ilość punktów

%

 1 Spectrum Filaments 179 23,55%
 2 Fiberlab 161 21,18%
 3 F3D Finnotech 127 16,71%
 4 Noctuo 109 14,34%
 5 Devil Design 108 14,21%
 6 HMF Chemical 76 10,00%

Najlepszy Polski Dystrybutor Desktopowych Drukarek 3D i Filamentów Roku 2018

Miejsce

Firma

Ilość punktów

%

 1 get3D 190 23,81%
 2 Seb-Comp 182 22,81%
 3 CadXpert 163 20,43%
 4 Blackfrog.pl 132 16,54%
 5 filaments4U 83 10,40%
 6 AEMCA 48 6,02%

Najlepszy Polski Sklep Internetowy z Drukarkami 3D i Filamentami Roku 2018

Miejsce

Firma

Ilość punktów

%

 1 3Drukarki.pl 245 34,17%
 2 FIS-KOMP 130 18,13%
 3 3D Filamenty 102 14,23%
 4 3D Reaktor 84 11,72%
 5 CAD Event 83 11,58%
 6 Global3D 73 10,18%

Najlepszy Polski Dystrybutor Przemysłowych Drukarek 3D Roku 2018

Miejsce

Firma

Ilość punktów

%

 1 Bibus Menos 189 23,60%
 2 MTT Polska 134 16,73%
 3 CadXpert 132 16,48%
 4 3D Lab 121 15,11%
 5 Solveere 90 11,24%
 6 Integart 72 8,99%
 7 3D Phoenix 63 7,87%

Najlepsza Polska Firma Usługowa Roku 2018

Miejsce

Firma

Ilość punktów

%

 1 Materialise 203 26,57%
 2 Technology Applied 133 17,41%
 3 3dl.tech 114 14,92%
 4 Monkeyfab 101 13,22%
 5 Solveere 79 10,34%
 6 CadXpert 69 9,03%
 7 Cubic Inch 65 8,51%

Najważniejsze Wydarzenie w Polsce Roku 2018

Miejsce

Firma

Ilość punktów

%

 1 X edycja Dni Druku 3D 287 37,81%
 2 Altamira VC inwestuje 6,6 mln PLN w 3D LAB 149 19,63%
 3 Konferencja "Additive Manufacturing Meeting 2018" we Wrocławiu 143 18,84%
 4 Konferencja "Druk 3D w metalu" w Poznaniu 131 17,26%
 5 III Forum Druku 3D 49 6,46%

Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Desktop Roku 2018

Miejsce

Wydarzenie

Ilość punktów

%

 1 Prusa Research 251 31,97%
 2 Ultimaker 236  30,06%
 3 Formlabs 174 22,17%
 4 Wanhao 69 8,79%
 5 XYZPrinting 51 7,01%

Najlepsza Zagraniczna Firma w klasie Industrial Roku 2018

Miejsce

Firma

Ilość punktów

%

 1 EOS 223 28,77%
 2 Stratasys 193 24,90%
 3 HP 175 22,58%
 4 DWS Systems 119 16,65%
 5 Cellink 55 7,10%

Najlepsza Zagraniczna Desktopowa Drukarka 3D Roku 2018

Miejsce

Drukarka 3D

Ilość punktów

%

 1 Prusa i3 Mk3 219 27,97%
 2 Ultimaker S5 208 26,56%
 3 The Form 2 151 19,28%
 4 Anycubic Photon 71 9,07%
 5 Liquid Crystal 68 8,68%
 5 MakerBot Method 66 8,43%

Najważniejsze Wydarzenie na Świecie Roku 2018

Miejsce

Wydarzenie

Ilość punktów

%

 1 Rekordowy formnext 2018 223 28,59%
 2 PRUSA RESEARCH liderem rankingu najszybciej rosnących spółek technologicznych w Europie Środkowej 177 22,69%
 3 Premiera HP Metal Jet 162 20,77%
 4 BASF wkracza na rynek druku 3D 135 17,31%
 5 STEP – ultraszybka technologia druku 3D Stratasys 83 10,64%

Największe Rozczarowanie Roku 2018

Miejsce

Wydarzenie

Ilość punktów

%

 1 Parlament Europejski przyjmuje kontrowersyjną rezolucję w sprawie druku 3D 254 33,51%
 2 Powrót "pistoletu z drukarki 3D" 199 26,25%
 3 Brak The FUSE 1 od Formlabs 137 18,07%
 4 Koniec Printrbot 84 11,08%
Obsidian - kolejne fiasko z Kickstartera 84 11,08%

 

Galeria zdjęć

   

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like