Tegoroczna Gala Rozdania Nagród Polskiej Branży Druku 3D była wyjątkowa pod wieloma względami. Piąta edycja wydarzenia po raz pierwszy odbyła się na terenie EXPO Silesia, równolegle z Targami Utrzymania Ruchu i Technologii Przemysłowych INDUSTRYmeeting 2019. Co więcej, po raz pierwszy towarzyszyło jej również inne wydarzenie dedykowane firmom z branży addytywnej, czyli Mistrzostwa Polski w Druku 3D. Wyniki okazały się zaskakujące!

Zanim przejdziemy jednak do wyników kilka słów przypomnienia dotyczących formuły konkursu -organizatorami konkursu są CD3D i EXPO Silesia, a partnerem merytorycznym jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, który był odpowiedzialny za szczegółowa ocenę wydruków konkursowych. Modele zostały poddane szeregowi badań z wykorzystaniem skanerów 3D w celu ustalenia, który z nich wykazuje największą dokładność wymiarową.

Warunkiem przystąpienia do konkursu było wykonanie modelu konkursowego przypisanego do odpowiedniej kategorii wytwórczej zgodnie z wcześniej określona specyfikacją organizatorów.

W kategorii "Mistrzostwa Polski w druku 3D w technologii FDM / FFF" udział wzięło pięć firm:
 • CadXpert - drukarka 3D Stratasys F370
 • Black Frog - drukarka 3D Original Prusa i3 Mk3
 • get3D - drukarka 3D Ultimaker S5
 • get3D - drukarka 3D Kodak Portrait
 • OMNI3D - drukarka 3D FACTORY 2.0 Production System
W kategorii "Mistrzostwa druku 3D w technologii SLA / DLP / LCD" udział wzięły dwie firmy:
 • Filaments4U - drukarka 3D Liquid Crystal Precision 1.5
 • CadXpert - drukarka 3D The Form 2

OFICJALNE WYNIKI

Mistrzostwa Polski w druku 3D w technologii FDM / FFF

I miejsce CadXpert - drukarka 3D Stratasys F370

II miejsce get3D - drukarka 3D Kodak Portrait

III miejsce ex aequo: OMNI3D - drukarka 3D FACTORY 2.0 Production System get3D - drukarka 3D Ultimaker 5S

Na podstawie badań przeprowadzonych przez specjalistów z PIAP najdokładniejsze odwzorowanie wymiarów wirtualnego modelu osiągnięto na drukarce 3D Stratasys F370. Tym sposobem firma CadXpert otrzymuje tytuł „Mistrz Polski w druku 3D z termoplastów 2019 roku”!

Nie obyło się również bez zaskoczeń - na drugim miejscu znalazła się nowość w ofercie get3D - Kodak Portrait. Co więcej, badania wykazały że wydruki z drukarek 3D FACTORY 2.0 i Ultimaker S5 cechuje identyczna zgodność wymiarów rzeczywistych z modelem, przez co oba urządzenia uplasowały się ex aequo na miejscu trzecim.

Niestety, w wyniku niedopatrzenia ze strony jednego z uczestników wydruk konkursowy na drukarce 3D Prusa i3 Mk3 został wykonany niezgodnie z podaną wcześniej specyfikacją, przez co musiał ulec dyskwalifikacji. Wypełnienie modelu zostało ustawione na ok. 30% zamiast wymaganych 50%, co miało istotny wpływ na jakość modelu. Co ciekawe - model wykonany na tej drukarce 3D osiągnął najlepszy wynik pomiarowy.

"Mistrzostwa druku 3D w technologii SLA / DLP / LCD"

I miejsce Filaments4U - drukarka 3D Liquid Crystal Precision 1,5

II miejsce CadXpert - drukarka 3D The Form 2

W kategorii druku 3D w technologii SLA / DLP / LCD również nie obyło się bez zaskoczeń. Do rywalizacji stanęły dwa urządzenia - The Form 2 działający w technologii SLA oraz drukarka 3D Liquid Crystal Precision 1,5, wytwarzająca metodą Daylight Polymer Printing.

Z zadanym modelem lepiej poradziło sobie urządzenie Liquid Crystal Precision 1,5, dając tym samym  firmie Filaments4U tytuł "Mistrz Polski w druku 3D z żywic światłoutwardzalnych 2019 roku"!

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycją Mistrzostw w przyszłym roku.

Ekologiczne rozwiązania dla luksusowych wnętrz

COLORISED to dostawca ekskluzywnych produktów i rozwiązań dla wykończenia wnętrz. W ofercie znajdują się ekologiczne, naturalne oraz ręcznie wytwarzane produkty, które łączą zrównoważony rozwój z wysoką jakością. Wszystkie oferowane produkty są oparte o drewno, tkaniny oraz biotworzywa – biodegradowalne lub kompostowalne.

Poznaj nasze produkty: ECO Lampy, tkaniny napinane, luksusowe meble, ekskluzywne lustra oraz ręcznie produkowane drzwi i schody.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

  Comments are closed.

  You may also like