Formlabs, twórcy The Form 1 – najbardziej medialnej drukarki 3D drukującej z żywicy światłoutwardzalnej na świecie od początku istnienia słynęli z dwóch rzeczy: ze swojego wzbudzającego wielkie emocje urządzenia oraz… koszmarnie długiego czasu oczekiwania na zakupiony sprzęt. Zwykle, czas liczony od wpłacenia pieniędzy do momentu otrzymania drukarki 3D był liczony w miesiącach. O ile w przypadku USA skąd pochodzi firma, było to nawet akceptowalne, o tyle w przypadku Europy i innych części świata wiązało się ze sporym ryzykiem. Co bowiem jeśli po miesiącach oczekiwań, otrzymane urządzenie okaże się wadliwe lub uszkodzone? Co z kwestiami gwarancyjnymi, serwisem lub wsparciem technicznym? Na szczęście te wszystkie problemy mogą już wkrótce odejść w niepamięć – przynajmniej w Europie. Formlabs ogłosiło właśnie, że otwiera swoje biuro handlowe w Berlinie i nawiązuje współpracę dystrybucyjną z iGo3D – czołowym niemieckim sklepem z drukarkami 3D i filamentami.

Formlabs pojawiło się na mapie światowego druku 3D w październiku 2012 roku, gdy zdobyło na Kickstarterze zawrotną jak na owe czasy kwotę ponad 2,9 mln dolarów dofinansowania na produkcję swojej niskobudżetowej drukarki 3D drukującej z żywicy światłoutwardzalnej – The Form 1. Drukarka kosztowała zaledwie 2700 $, co stanowiło ułamek kwoty w porównaniu do maszyn drukujących w tej samej technologii, oferowanych przez 3D Systems. Później niestety nadeszły gorsze czasy… Firma najpierw przeżywała problemy z terminowym rozliczeniem się z zamówień (choć nie były one tak patologiczne jak w przypadku niesławnego Buccaneera, czy opisywanego wczoraj Phoenixa z EZ3D), a potem wplątała się w blisko dwuletni proces sądowy ze wspomnianym 3D Systems o złamanie patentów na technologię SLA.

Dziś wydaje się, że wszystkie te problemy firma ma już za sobą. Okazuje się, że wystarczyło tylko dogadać się z 3D Systems i płacić prowizję (haracz?) od każdego egzemplarza sprzedanego urządzenia, a sprawy zaczęły układać się w końcu jak trzeba. Firma poszerza swój zasięg na kraje UE, a dużą pomoc udzieli jej w tym zakresie z pewnością iGo3D – największy sklep z drukarkami 3D w Niemczech, posiadający oddziały w pięciu miastach (Frankfurt, Stuttgart, Oldenburg, Hamburg i lada moment otwierany w Hannoverze) jak również w Polsce. Warto zauważyć, że iGo3D jest również dystrybutorem 3D Systems w Niemczech. Ciekawe, prawda…?

iGo3D

Abstrahując od kwestii polityki handlowej, jest to bardzo dobra informacja dla tych wszystkich, którzy od dłuższego czasu zastanawiali się nad zakupem The Form 1, ale nie mieli chęci (lub odwagi) uczynić to za pomocą amerykańskiego sklepu internetowego. Teraz wszystko powinno być łatwiejsze – drukarki 3D Formlabs są dostępne już na terenie UE co ma znaczenie zarówno w kwestii zakupu i/lub serwisu samego sprzętu jak również łatwiejszego i szybszego dostępu do żywic. Całkiem możliwe, że wkrótce drukarki 3D The Form 1 będą również dostępne w Polsce…?

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2]

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

7 Comments

 1. Super, chętnie bym się pobawił tą maszynką. Ciekawe jak z ceną.

  1. Pamiętam jak w 2013 roku ciułałem pieniądze na tą drukarkę 3D – myślałem nawet o jakimś dofinansowaniu? Niestety problemy z dostawami oraz fakt, iż należałoby ją ściągać z USA ostatecznie wyleczyły mnie z tych zamiarów.

   Ale teraz…?

   1. W takim razie dawać ją na testy! 😀
    Formmakersi z Bydgoszczy mogliby też trochę swoich doświadczeń dorzucić.

    Pytanie ile czasu zajmie, aż ludzie z iGo3D faktycznie będą ją mieli w swojej ofercie.

    1. Doświadczenia mamy różne, zarówno dobre jak i te gorsze 😉 ale generalnie jakość wydruku rekompensuje wszelkie minusy jeśli się takie znajdą.

     A Formlabs do tej pory sam do nas odsyłał ludzi zainteresowanych kupnem… niestety jak widać jesteśmy jeszcze mali w porównaniu z tą firmą niemiecką…ale czas pokaże 😉

     Pozdrawiam,

     Maciej z Formakers 🙂

     1. Mali? Chyba nie … Nowy produkt Zortraxa sprawi, że Formlabs będzie miał konkurenta którego trudno będzie pokonać 😉 Marzenie jubilerów nadchodzi!

     2. Jeśli chodzi o mnie, to nie mogę się tego doczekać od kwietnia 2014 roku

 2. No i w Europie już od jakiegoś czasu są, bo my już z Anglii a nie z USA sprowadzaliśmy od Formlabs 🙂

  Asia, FORMAKERS

Comments are closed.

You may also like

More in News