Nexa3D ugruntowała swoją pozycję rynkową za sprawą superszybkich, fotopolimerowych drukarek 3D, które łączą niedostępną dla innych urządzeń tego typu wysoką prędkość pracy, z wyjątkową dokładnością produkowanych części. Jedyną wadą rozwiązań Nexa3D była tak naprawdę cena urządzeń – przez dłuższy czas występowały one jedynie w wariantach przemysłowych, co czyniło je niedostępnymi dla większości mniejszych firm lub np. pracowni protetycznych, gdzie zwrot kosztów inwestycji był bardzo długi. To zmieniło się na początku zeszłego roku, gdy Amerykański producent zaprezentował model Nexa3D XiP – desktopową wersję swoich dużych, flagowych drukarek 3D, która sprzęga znakomitą większość ich cech technologicznych – w tym szybkość i precyzję pracy, z relatywnie niską ceną jak na urządzenie tej klasy.

Nexa3D XiP jest wyposażona w dość duży jak na desktopowe drukarki 3D obszar roboczy o wymiarach 195 x 115 x 210 mm i monochromatyczny wyświetlacz LCD 4K klasy przemysłowej o przekątnej 9,3″, który zapewnia niewiarygodnie wyraźne i precyzyjne szczegóły wydruków. Według producenta, oferuje 6 razy większą szybkość niż drukarki 3D typu SLA (laserowe) i ponad 10 razy większą szybkość niż drukarki 3D typu FDM / FFF. XiP jest oparte o przemysłową technologię LSPc Nexa3D (Lubricant Sublayer Photocuring), która oryginalnie została opracowany dla przemysłowej drukarki 3D Nexa NXE 400Pro. Technologia łączy przemysłowy ekran emitujący światło z opatentowaną kadzą / membraną na żywicę, która pozwala na ultraszybki druk 3D i tworzenie niezwykle złożonych geometrii bez potrzeby stosowania nadmiernych, trudnych do usunięcia podpór.

Pisząc o wyjątkowej szybkości, nie mamy do czynienia z kolejnym marketingowym frazesem, lecz realnymi danymi – Nexa3D XiP jest w stanie wydrukować duże modele z prędkością do 18 cm na godzinę. Jako że do naświetlania poszczególnych warstw wykorzystywany jest ekran LCD, w przypadku mniejszych modeli o tej samej geometrii, nie ma znaczenia czy drukuje się jeden czy kilka-kilkanaście-kilkadziesiąt sztuk – czas produkcji pozostaje ten sam dla wszystkich wariantów.

Niższa cena urządzenia nie przekłada się na jakość jego wykonania. Nexa3D XiP została wyposażona w solidną aluminiową obudowę, wraz ze sztywnymi równoległymi szynami liniowymi i precyzyjną platformą osi Z ze śrubą kulową, która przesuwa platformę roboczą. Żywica znajduje się w dużej 4,8-litrowej kadzi z zastrzeżoną membraną Everlast-2 autorstwa Nexa3D. 9,3-calowy wyświetlacz LCD 4K o rozmiarze piksela 52 µm zapewnia niewiarygodnie dokładne szczegóły i stopień odwzorowania drukowanych części. Precyzyjny układ napędowy platformy roboczej pozwala na tworzenie warstw o wysokości 0,05 mm.

Nexa3D oferuje otwartą platformę materiałów eksploatacyjnych, która umożliwia drukarce 3D XiP pracę z szeroką gamą żywic, produkowanych przez szeroką sieć dostawców materiałów jak Henkel, BASF i Keystone. Niezależnie od tego, Nexa3D tworzy własne żywice do różnych zastosowań, w tym standardowe żywice do szybkiego prototypowania, żywice modelowe i żywice szynowe do stomatologii, żywice biokompatybilne do zastosowań medycznych, a nawet żywice wysokomodułowe, trwałe lub elastomerowe do specjalistycznych zastosowań przemysłowych.

W zależności od zakupionego pakietu, użytkownik otrzymuje w zestawie z drukarką 3D żywicę, stacje do post-processingu (Wash+Cure – czyli do kąpieli wydruków 3D w celu ich oczyszczania oraz do dodatkowego naświetlania UV), solwent post-processingowy, narzędzia i pendrive. Drukarka 3D jest wyposażona w moduł WiFi umożliwiający pracę zdalną. Tak wyglądają oferowane pakiety Nexa3D XiP:

XiP Individual PackageXiP Dental PackageXiP Team PackageXiP Team Dual Package
Nexa3D XiPNexa3D XiPNexa3D XiPNexa3D XiP x2
żywica xMODEL15-Black Resin 1kgżywica KeyModel Ultra 1kgzestaw żywic: xCE-Black 1kg, xABS3843-Black 1kg, xPRO410-Black 1kg2 zestawy żywic: xCE-Black 1kg, xABS3843-Black 1kg, xPRO410-Black 1kg
stacja do post-processingu Wash+Curestacja do post-processingu Wash+Curestacja do post-processingu Wash+Cure2 stacje do post-processingu Wash+Cure
płyn do czyszczenia wydruków 3D xClean 5 litrówpłyn do czyszczenia wydruków 3D xClean 5 litrówpłyn do czyszczenia wydruków 3D xClean 5 litrówpłyn do czyszczenia wydruków 3D xClean 10 litrów
plan serwisowy EverCareplan serwisowy EverCareplan serwisowy EverCare2 plany serwisowe EverCare
filtr i oczyszczacz XiP AiRfiltr i oczyszczacz XiP AiRfiltr i oczyszczacz XiP AiR2 zestawy: filtr i oczyszczacz XiP AiR
oprogramowanie NexaX Professional for XiPoprogramowanie NexaX Professional for XiP
dwa zestawy membran Everlast 2 Membrane 3-Pak for XiPdwa zestawy membran Everlast 2 Membrane 3-Pak for XiP

Na szczególną uwagę zasługuje drugi zestaw skierowany dla laboratoriów i pracowni stomatologicznych, który zapewnia bardzo szybką i wydajną pracę, niedostępną dla innych urządzeń w tej klasie. W zestawie znajduje się dedykowana żywica do pracy z modelami anatomicznymi, jakkolwiek można dokupić szereg innych, o bardziej sprofilowanym i specjalistycznym zastosowaniu.

Wyłącznym dystrybutorem Nexa3D Polsce jest 3D Phoenix. Zapytaj co może zmienić w Twoim biznesie: [email protected].

Źródło: www.3dphoenix.pl
Zdjęcia: www.3dphoenix.pl

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like