W ramach projektu „Advanced Processing of Additively Manufactured Parts” (Ad-Proc-Add), z udziałem ekspertów z ecoplus Mechatronics-Cluster, naukowcy dogłębnie zbadali łańcuchy procesów addytywno-subtraktywnego wytwarzania (ASM), koncentrując się na wpływie różnych parametrów, strategii i ograniczeń na właściwości materiałowe oraz charakterystyki elementów wytwarzanych w technologii druku 3D.

Projekt, realizowany przez dziewięć instytucji badawczych z Niemiec, Austrii, Belgii i Szwajcarii oraz wspierany przez komitet składający się z firm reprezentujących wszystkie istotne sektory rynkowe, miał na celu optymalizację właściwości elementów, takich jak geometria, powierzchnia i charakterystyki podpowierzchniowe, w całym łańcuchu procesów wytwórczych, opartych o druk 3D i obróbkę skrawaniem.

Forschungskuratorium Maschinenbau e.V. (FKM) koordynowało projekt, a Instytut Maszyn-Wiertniczych (IfW) na Uniwersytecie w Stuttgarcie nadzorował jego techniczne aspekty. Powołano międzynarodowe konsorcjum badawcze, łączące niezbędne kompetencje w dziedzinie produkcji przyrostowej, procesów obróbki, monitorowania i kontroli procesów, maszyn i systemów, symulacji i optymalizacji, a także analizy efektywności energetycznej. Wykorzystując interdyscyplinarne umiejętności, przeprowadzono szczegółowe badania eksperymentalne, analizując związki między ustawieniami parametrów a ich wpływem na właściwości elementów podczas procesów addytywnych i subtraktywnych. Badania te dostarczyły cennych informacji na temat wpływów fizycznych oraz metod monitorowania procesu i kontroli jakości poprzez analizę korelacji.

W oparciu o te wyniki badacze opracowali nowe koncepcje narzędzi, strategie druku 3D metalowych komponentów, zaawansowane metody post-processingu, prototypy systemów dla urządzeń monitorujących oraz dodatkowe usługi, wszystko to zebrane w formie cyfrowego kompendium.

Pozyskana wiedza wspomaga dostawców systemów i usług w opracowywaniu nowych produktów o lepszych funkcjonalnościach, jednocześnie umożliwiając użytkownikom końcowym wdrażanie łańcuchów procesów ASM z większą produktywnością i poprawioną efektywnością ekonomiczną i ekologiczną.

Cyfrowe kompendium jest dostępne do bezpłatnego pobrania na stronie internetowej projektu pod adresem www.ad-proc-add.eu.

Źródło: materiały prasowe ecoplus

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News