Niewiele uwagi poświęcamy na co dzień okularom. Niestety raz na jakiś czas w życiu każdego okularnika nadchodzi pora na nową parę, wtedy być może poczujemy frustrację na widok setek oprawek, niemal identycznych, nie uświadczając ani jednej pary ulubionego fasonu, który stał się niemodny dziesięć lat temu. Ewentualnie upatrzony model okazuje się być zdecydowanie poza założonym budżetem.

Standardowy czas powstawania nowego modelu oprawek, od projektu, do pojawienia się na półkach, zajmuje średnio półtora roku. Jednocześnie producenci wypuszczają na rynek około 150 nowych par tygodniowo. Oczywiście, mowa tu nie tylko o oprawkach do okularów korekcyjnych, ale również sportowych, przeciwsłonecznych, a nawet ochronnych.

Tutaj wkracza Stratasys ze swoim nowym projektem, obejmującym wykorzystanie technologii PolyJet do produkcji wysokiej jakości prototypów okularów. Prototypy miałyby powstawać na drukarce 3D J750, z użyciem materiału VeroFlex. Umożliwiłoby to skrócenie czasu powstawania modeli z osiemnastu miesięcy do zaledwie ośmiu tygodni. VeroFlex jest dostępny w 6 kolorach, o różnym stopniu przejrzystości, dzięki czemu drukowane oprawki mogłyby być jak najbardziej zbliżone swoim wyglądem do swoich ostatecznych, sklepowych wersji, a to ogromnie ułatwia badanie rynku i zbieranie opinii potencjalnych konsumentów o nowym wzorze.

Dodatkowo, drukowane przez Stratasys prototypy mogą być poddawane testom pod względem montowania soczewek, odporności na upadki i zgniatanie oraz zużywania się. Ogromna zaleta, jeśli chodzi o okulary ochronne, czy też sportowe.

Stratasys zaprezentował już swój nowy projekt wraz z materiałem VeroFlex podczas ostatnich targów TCT w Birmingham.

Źródło: blog.stratasys.com via www.3ders.org

Klaudia Misztal
Studentka kierunku lekarskiego. Od kilku lat pośrednio związana z branżą FDM. Wbrew pozorom, pisze nie tylko o druku 3D w medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like