Desktop Health ogłosiło przeprowadzenie pierwszych procedur leczniczych na pacjentach, przy użyciu syntetycznych przeszczepów kości twarzoczaszki, opracowanych i wyprodukowanych przez firmę Dimension Inx z Chicago w USA na bioploterze 3D. Dimension Inx to firma zajmująca się terapią regeneracyjną, która projektuje, rozwija i wytwarza produkty lecznicze mające na celu przywrócenie funkcji tkanek i narządów. Firma posiada cztery bioplotery 3D produkcji Desktop Health – dwa z nich są wykorzystywane do celów badawczo-rozwojowych, a kolejne dwa do produkcji CMFlex.

Dimension Inx otrzymała w grudniu ubiegłego roku certyfikację od FDA na wykorzystywanie CMFlex w procedurach leczniczych. Rozwiązanie to jest obecnie dostępne dla ograniczonej liczby kluczowych chirurgów, a jego pełna premiera nastąpi w 2024 r.

„Pierwsze przypadki wykorzystania syntetycznych przeszczepów kości nie tylko pokazują spektrum nowych możliwości jakie dają biomateriały, ale także podkreślają wyjątkową zdolność naszej platformy technologicznej do szybkiego tworzenia rozwiązań, które kierują zachowaniem komórek w celu przywrócenia funkcji tkanek i narządów. To dla nas ważny moment, gdyż możemy wykazać wartość terapii wywodzących się z integracji biomateriałów i druku 3D” – powiedział dr Adam Jakus, dyrektor ds. technologii, dyrektor ds. strategii technologicznej oraz współzałożyciel Dimension Inx.

Pierwsze przypadki wyprodukowania implantów szczęki przeprowadzili dr Derek Steinbacher – dyrektor West River Surgery Center, były profesor chirurgii plastycznej i szef chirurgii jamy ustnej i szczękowo-twarzowej w Yale New Haven Health oraz dr Brian Farrell, DDS, MD, z Karoliny Centrum Chirurgii Jamy Ustnej i Twarzy. Przeprowadzone zabiegi obejmowały operacyjne powiększenie kąta żuchwy oraz osteotomię segmentową szczęki – czyli operację górnej szczęki. CMFlex był również stosowany w operacjach zachowania zębodołu w celu przyszłego wszczepienia implantów dentystycznych przez dr Roberta Bosacka, DDS, chirurgia jamy ustnej, szczękowo-twarzowej i implantologii stomatologicznej.

Dr Ramille Shah, CSO, kierownik działu badań i rozwoju oraz współzałożyciel Dimension Inx, dodała: „Jesteśmy podekscytowani zainteresowaniem, jakie już otrzymaliśmy ze strony chirurgów, którzy dostrzegają znaczenie naszego rozwiązania oraz możliwość przycięcia i ukształtowania przeszczepu w celu dopasowania go do miejsca ubytku.”

Źródło: www.desktopmetal.com
Zdjęcia: www.businesswire.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like