Schaeffler AG – niemiecka firma przemysłowa, ogłosiła przejęcie firmy Aerosint od Desktop Metal. Schaeffler nawiązał także współpracę z Desktop Metal, koncentrującą się na druku 3D proszków z wielu materiałów, w tym ze stopów metali i ceramiki. Warunki transakcji nie zostały ujawnione. Desktop Metal przejął Aerosint w lipcu 2021 r.

Nazwa przejętej firmy zostanie zmieniona na Schaeffler Aerosint SA i włączona do Grupy Schaeffler jako dodatkowa lokalizacja dla Schaeffler Special Machinery – jednostki zajmującej się konstrukcją maszyn specjalnych Grupy Schaeffler.

Andreas Schick, dyrektor operacyjny w Schaeffler AG, powiedział: „Schaeffler Aerosint SA oferuje pierwsze przemysłowe rozwiązanie do jednoczesnego druku 3D z metalu z wielu jego gatunków i stopów. Ta wiedza w połączeniu z naszym wysokim poziomem kompetencji w zakresie industrializacji i dziesięcioleciami know-how w zakresie innowacyjnych technologii produkcji zapewni nam zdecydowaną przewagę rynkową. Przejęcie Aerosint to ważny kamień milowy w przemysłowym zastosowaniu procesów wytwarzania przyrostowego na bazie metali w obszarze Przemysłu 4.0.”

„Schaeffler to jeden z wiodących światowych producentów komponentów i systemów przemysłowych, a także rozwiązań łożyskowych. Firma może pochwalić się wieloletnią doskonałością w precyzyjnej inżynierii mechanicznej oraz innowacyjnym sposobem myślenia, otwartym na integrację nowych procesów produkcyjnych, takich jak druk 3D z wielu stopów metalu” – powiedział Ric Fulop, założyciel i dyrektor generalny Desktop Metal.

Fulop kontynuował: „Jesteśmy podekscytowani współpracą z doświadczonym zespołem w zakresie wielomateriałowego wytwarzania przyrostowego nowej generacji. Technologia selektywnego osadzania proszku (SPD) firmy Aerosint wykazała spektakularny potencjał w zastosowaniach laserowych i oboje zgadzamy się, że Schaeffler ma bliższy plan działania dotyczący jej komercjalizacji za pomocą systemów laserowych niż nasza technologia natryskiwania spoiwa. Zachowamy możliwość komercjalizacji technologii w naszych systemach w przyszłości i nie możemy się doczekać wspólnego opracowania tego planu działania”.

O belgijskim start-up’ie Aerosint zrobiło się głośno w 2017 r. za sprawą opracowanej przez niego technologii, pozwalającej na wytwarzanie addytywne z zastosowaniem więcej niż jednego proszku. Technologia Aerosint opiera się na selektywnym nanoszeniu materiałów (a nie tworzeniu pełnych warstw jak w przypadku większości dotychczas wykorzystywanych technologii laserowych), co pozwala nie tylko na stapianie różnych tworzyw w czasie jednego procesu, ale prowadzi również do znacznych oszczędności materiału. Materiały umieszczone są w oddzielnych komorach, a podczas procesu produkcji nanoszone jedynie w miejscach, gdzie zostaną scalone poprzez działanie wiązki lasera.

Precyzyjne dozowanie proszku jedynie w miejscach, które będą poddawane spiekaniu laserowemu pozwala na zmniejszenie objętości wymaganego proszku, niemal eliminując konieczność używania stacji do recyklingu tworzywa. Co ciekawe, technologia pozwala na wykonywanie elementów z szerokiej gamy materiałów – polimerów, ceramiki oraz metali. Wśród przykładowych zastosowań technologii wymienia się produkcję form z kanałami do chłodzenia wodnego, narzędzi tnących oraz przedmiotów, gdzie połączenie dwóch rodzajów materiału jest istotne.

Źródło: www.desktopmetal.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like