SIT Polska (dawny FabLab Kielce) jest powszechnie znane z organizacji najważniejszych targów poświęconych technologiom przyrostowym w Polsce – Dni Druku 3D oraz produkcji wielofunkcyjnej drukarki 3D – GAIA Multitool, słynącej przede wszystkim z druku 3D ceramiką oraz różnego rodzaju masami budowlanymi. Już za niespełna tydzień SIT Polska zaprezentuje podczas swojej imprezy targowej nowe urządzenie – i po raz kolejny będzie to innowacja na skalę światową. SKRIBI to najprawdopodobniej pierwsza na świecie drukarka 3D drukująca tynk!

O zarania dziejów człowiek starał się upiększać swoje otoczenie. Wraz z rozwojem narzędzi i wprowadzaniem nowych rodzajów materiałów powstawały coraz wspanialsze prace. Ten trend nie ominął także branży druku 3D. Do tej pory na świecie powstało kilka prototypowych drukarek 3D drukujących ściany bądź prefabrykaty budowlane – SIT Polska podjęło się projektu budowy drukarki 3D drukującej tynk.

Efekt pracy drukarki 3D o nazwie SKRIBI przypomina dawne sgraffito – technologię artystyczną wykorzystującą wielowarstwowy, barwny tynk (wewnętrzny i zewnętrzny). Technologia jest znana od starożytności i była szeroko stosowana w sztuce europejskiej aż do lat powojennych. Obecnie jest zarzucona z uwagi na dużą pracochłonność. Technologia z jakiej korzysta SKRIBI nie tylko przywraca sgraffito współczesności, lecz na drodze synergii powiększa ilość środków artystycznych w bardzo popularnym na świecie nurcie street art, którego przedstawiciele realizują wielkoformatowe obrazy w miastach całego świata. Obniżenie kosztów to marginalny efekt pracy tego narzędzia.

Urządzenie podaje masę tynkową za pomocą głowic i może to czynić w kilku kolorach. SKRIBI umożliwia tworzenie sgraffito w nowoczesnej formie. Jej oficjalna premiera nastąpi podczas IX edycji Dni Druku 3D, które rozpoczną się w przyszły wtorek (28.03.2017 r.) na terenie Targów Kielce. Drukarka 3D została zaprojektowana i zbudowana przez zespół osób związanych z SIT Polska, a dostawcą wszystkich podzespołów techniki linowej jest firma igus, która także aktywnie uczestniczy w tym projekcie.

Obszar roboczy urządzenia, które zostanie zaprezentowane będzie wynosić 3 x 2 metry, z możliwością zmiany zakresu roboczego. SKRIBI jest wciąż w fazie rozwojowej. Zespół SIT Polska podejmie współpracę z innymi ośrodkami i firmami w zakresie opracowania odpowiednich mas tynkarskich do drukowania.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News