Duńska firma Shape Robotics sfinalizowała transakcję przejęcia polskiej spółki działającej w sektorze edukacyjnym – Skriware. Zgodnie z podpisaną umową akcjonariusze warszawskiej spółki wymienią swoje akcje na akcje w Shape Robotics, obejmując łącznie ponad 1,16 mln udziałów. Transakcja wycenia całość udziałów w polskiej firmie na 5,1 mln euro (ok. 22 mln zł). List intencyjny w sprawie przejęcia firmy podpisały w czerwcu br.

1 stycznia 2024 r. Skriware stanie się częścią grupy Shape Robotics i zacznie pełnić w niej rolę centrum rozwoju oprogramowania. Skriware powstał w 2015 r. jako jeden z wielu w tamtym czasie producentów desktopowych drukarek 3D typu FDM / FFF. Z czasem odeszła od tego modelu biznesowego, tworząc platformę edukacyjną opartą na druku 3D i modelowaniu, robotach edukacyjnych, narzędziach do programowania i platformie online dla nauczycieli. Dostarcza takie rozwiązania do ponad 4 tys. szkół w Polsce. Ma partnerów biznesowych m.in. w Czechach, Rumunii, we Włoszech i na Bliskim Wschodzie. W 2022 r. osiągnęła 24 mln zł przychodów – dwa razy więcej niż w 2021 r.

„Przejęcie Skriware to dla nas szansa na rozszerzenie asortymentu, wzmocnienie organizacji, zwiększenie marż i zasięgu sprzedaży. Spodziewamy się, że wzbogacenie naszej oferty produktowej przełoży się na istotne synergie w obszarze operacyjnym” – mówi André Fehrn, CEO Shape Robotics. – „Zawsze lubiliśmy nazywać Skriware naszym polskim odpowiednikiem, dlatego bardzo się cieszę, że łączymy siły, aby razem rozwijać się na szybko rosnącym rynku w Polsce i na innych europejskich rynkach”.

Shape Robotics to duńska spółka założona w 2017 r., notowana na giełdzie papierów wartościowych NASDAQ w Kopenhadze. W 2022 r. osiągnęła 87,4 mln koron duńskich przychodów (ok. 50 mln zł). Specjalizuje się w projektowaniu edukacyjnych zestawów, które pomagają uczniom budować roboty. Łączące się firmy mają wspólnie stworzyć kompletną ścieżkę edukacyjną w obszarze STEAM dla placówek wszystkich szczebli.

„Produkty Skriware i Shape Robotics wzajemnie się uzupełniają. Razem możemy też opracowywać nowe generacje kompleksowych rozwiązań dla nauczycieli i uczniów oraz pozyskiwać globalnych partnerów z obszaru IT. Skriware jest już obecne w 30 proc. polskich szkół – i to w momencie, w którym Polska zaczyna wprowadzać edukację STEAM na wszystkich etapach edukacji – od przedszkoli aż po uczelnie” – twierdzi Karol Górnowicz, CEO Skriware.

Źródło: www.cision.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News