Zeszły rok nie był zbyt udany dla SLM Solutions – czołowego producenta drukarek 3D do metalu z niemieckiej Lubeki. Firma była o krok od przejęcia przez koncern GE, ale transakcja została wstrzymana w dosłownie ostatniej chwili przez jednego z udziałowców spółki – miliardera Paula Singera. Ostatecznie GE zdecydowało się na zakup rywala zza miedzy – Concept Laser. Również wyniki sprzedażowe SLM Solutions za 2016 r. były niższe od oczekiwanych, czego konsekwencją było zwolnienie CEO firmy -Markusa Rechlina. Jednakże bieżący rok w pełni wynagradza zeszłoroczne niepowodzenia. Najpierw SLM Solutions podpisało umowę na dostawę 15 systemów do włoskiego BeamIT, a teraz firma ogłosiła kolejny sukces w postaci sprzedaży aż 70 maszyn nieujawnionemu z nazwy klientowi z Azji!

Zamówienie będzie oscylować w granicach od 31 mln € do 48 mln € w zależności od finalnej decyzji w zakresie zakupionych maszyn. Jak donosi portal 3ders.org, większość z nich to modele SLM 280, o obszarze roboczym na poziomie 280 x 280 x 365 mm, które mają być wykorzystywane przede wszystkim do drukowania form do wtrysku lub odlewów. Kontrakt ma zostać zrealizowany do 2020 roku.

70 zakontraktowanych maszyn to więcej, niż SLM Solutions sprzedało przez całe pierwsze półrocze 2017 r. W pierwszym kwartale firma sprzedała 47 drukarek 3D – o 9 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Chociaż zamówienie dla azjatyckiego klienta zostanie rozłożone w czasie aż dwóch najbliższych lat, zapewnia firmie stabilność. Jest równocześnie największym, jednorazowym zamówieniem na drukarki 3D do metalu w historii branży.

SLM Solutions od wielu lat należy do grona liderów branży technologii przyrostowych z metalu. Firma w obecnym kształcie powstała w styczniu 2011 roku, na skutek podziału MTT Technologies (dawnego MCP Tooling Technologies) na MTT, które wkrótce stało się częścią Renishaw oraz właśnie SLM Solutions. Maszyny niemieckiego producenta są z powodzeniem wykorzystywane zarówno w przemyśle ciężkim, odlewniczym, motoryzacyjnym czy lotniczym, jak również w sektorze medycznym.

Źródło: www.slm-solutions.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News