W minioną środę – 24 maja 2023 r., doszło do największej transakcji w historii światowej branży druku 3D – połączenia się Stratasys z Desktop Metal. Pierwsza z firm to niekwestionowany lider branży, z notujący od kilku lat najwyższe przychody i z kwartału na kwartał poprawiający swoje wyniki finansowe i rentowność biznesu. Druga to jeden z najdynamiczniej rozwijających się startupów, specjalizujących się w technologii druku 3D ze sproszkowanych metali, posiadający w swoim portfolio także technologie polimerowe czy inne, pokrewne metody wytwórcze. Transakcja o wartości ponad 1,8 mld dolarów ma szansę stać się przełomową dla całej branży wytwarzania przyrostowego, w dużej mierze dzięki temu, że wspólnie obydwie firmy stworzyły największą i na ten moment niedoścignioną dla innych „korporację 3D”.

Dzień po oficjalnym ogłoszeniu transakcji, prezesi Stratasys – Yoav Zeif i Desktop Metal – Ric Fulop, wzięli udział w telekonferencji dla inwestorów łączących się spółek, gdzie opowiadali o jej kulisach, strategii rozwoju i wspólnych planach na przyszłość. Oto najważniejsze informacje jakie przekazali…

Rozmowy nt. połączenia obydwu firm trwały od roku

Dopięcie warunków tak dużej transakcji nie było łatwe, więc fakt że rozmowy na ten temat trwały już od pewnego czasu nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Warto tutaj przypomnieć, że Stratasys był jednym z pierwszych udziałowców Desktop Metal – i to na kilka lat zanim spółka zadebiutowała na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych. Równocześnie Yoav Zeif nie ukrywał, że Stratasys będzie szukał nieorganicznych możliwości rozwoju firmy i jej oferty.

Zeif od początku kadencji dążył do tego, aby Stratasys miał w ofercie druk 3D z metali

W grudniu 2019 r. – zanim Yoav Zeif objął stanowisko CEO Stratasysa, firma ogłosiła zamiar wprowadzenia na rynek rozwiązań opartych o technologię Layered Powder Metalurgy. Zaczęto udzielać wywiadów na temat tych rozwiązań, chwalić się szybkością, jakością i dokładnością, z jaką miały być produkowane części, ale stopniowo rozmowy na ten temat zaczęły słabnąć… W kolejnych latach Stratasys koncentrował się na polimerach, przejmując takie firmy jak RPS, Origin, Xaar 3D i Covestro AM. Jednak Zeif cały czas myślał o powrocie do druku 3D z metali.

„Nie robię niczego pod wpływem chwili” – powiedział inwestorom Zeif. „Tutaj wszystko jest częścią strategii. Kiedy zaczynałem (…) zależało nam na tym aby pozostać wiodącym graczem w obszarze polimerów, a potem wrócilć do rozważenia metalu.”

Firma rozpoczęła analizowanie technologii Binder Jetting, która umożliwiłaby wytwarzanie części o jakości produkcyjnej. Po uzyskaniu akceptacji tego typu kierunku rozwoju u wybranych klientów, rozpoczęły się rozmowy z managementem Desktop Metal.

Kluczowe będą materiały

Zeif i Ric Fulop podkreślili swoje połączone możliwości materiałowe, szczególnie w zakresie polimerów. Łącząc ofertę firmy Covestro AM przejętej przez Stratasys i firmy Adaptive 3D przejętej przez Desktop Metal, użytkownicy drukarek 3D typu DLP, PolyJet i SLA mogą otrzymać wiele nowych rozwiązań w zakresie żywic światłoutwardzalnych. „Mamy wysoce zróżnicowane innowacje w dziedzinie materiałoznawstwa” — zauważył Fulop. „To nadaje wysoce komplementarną zdolność, która sprawi, że nasi klienci odniosą większy sukces w produkcji masowej”. „Cały czas dostarczamy więcej materiałów i jest to jedyny sposób na sfinansowanie innowacji i utrzymanie rentowności” — dodał Zeif.

Nowa, połączona spółka ma być platformą do dalszych przejęć

Ric Fulop powiedział: „Skala jest najważniejsza w osiąganiu rentowności. Mamy wizję tego, jak ta branża będzie się rozwijać. Chcemy budować firmę poprzez wzrost organiczny, ale będziemy również szukać możliwości nieorganicznych”. Zeif dodał – „Mamy doświadczenie, przejęliśmy pięć firm w ostatnich latach, ale teraz skupiamy się na integracji i wykorzystaniu synergii”.

Stratasys i Desktop Metal wierzą, że przekształcają nie tylko swoje firmy, ale także całą branżę

Prezes Stratasys jest przekonany, że to co się właśnie wydarzyło, jest kamieniem milowym w rozwoju branży druku 3D – „Przebudowujemy branżę. Jestem tu od trzech i pół roku i zmagam się z pozycją druku 3D na świecie. Jesteśmy jedną z jedynych rentownych firm w tej branży, więc coś nie gra. Zadajemy sobie pytanie, jak możemy to rozwiązać?”

Odpowiedzią na to, jak twierdzą firmy, jest fuzja i objęcie przewodnictwa we wprowadzaniu druku 3D do produkcji.

„Jestem podekscytowany synergią techniczną” — powiedział Fulop. „Ta fuzja przyspieszy innowacje. Mamy materiały, które popchną PolyJet do masowej produkcji. Mamy synergie w zakresie oprogramowania i wejścia na rynek. Mamy 7000 klientów, którzy zostaną wprowadzeni do sieci dystrybucji znacznie większej niż nasza. To fantastyczna kombinacja. Nie wyobrażam sobie lepszego partnerstwa”.

Źródło: www.nextgenerationam.com & www.tctmagazine.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like