Stratasys i Desktop Metal otrzymują drugie żądanie informacji od Wydziału Antymonopolowego Departamentu Sprawiedliwości USA

Stratasys i Desktop Metal otrzymały prośbę o dodatkowe informacje w związku z procedowaną umową o połączeniu się obu firm od Wydziału Antymonopolowego Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. Zgłoszenie złożone w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych (SEC) wyszczególniło, że 18 sierpnia 2023 r. firmy otrzymały prośbę o dodatkowe informacje, znaną również jako „drugie żądanie”, od Departamentu Sprawiedliwości w ramach ustawy o usprawnieniach antymonopolowych Hart-Scott-Rodino (HSR) z 1976 r.

Według Federalnej Komisji Handlu (FTC), jeśli FTC lub Departament Sprawiedliwości zwraca się o dodatkowe informacje poprzez drugie żądanie, wówczas zgodnie z prawem sfinalizowanie transakcji staje się zabronione do czasu, aż firmy nie udzielą wyczerpujących odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości. W dokumencie stwierdzono, że wydanie drugiego wniosku przedłuża okres oczekiwania nałożony przez ustawę HSR do 30 dni po zasadniczym spełnieniu wymagań przez Stratasys i Desktop Metal, chyba że Departament Sprawiedliwości zakończy wcześniej okres rozpatrzenia sprawy.

Stratasys i Desktop Metal vs. Stratasys i 3D Systems

Historia połączenia się Stratasys z Desktop Metal ciągnie się od 25 maja br., to jest ogłoszenia zawarcia umowy fuzji o wartości 1,8 mld dolarów. W międzyczasie samego Stratasysa próbowało przejąć Nano Dimension (które ostatecznie wycofało się z tego na koniec lipca br.) oraz 3D Systems. Wszystkie oferty przejęć wystosowane przez Nano Dimension były odrzucane „domyślnie”, jednakże w przypadku 3D Systems sprawa jest bardziej skomplikowana.

Po odrzuceniu przez Stratasys pierwszej i drugiej oferty, trzecia oferta 3D Systems złożona 13 lipca 2023 r. sprawiła, że Stratasys przystąpił do rozmów – pomimo umowy o fuzji Desktop Metal. Pierwotnie informacja o oficjalnym połączeniu się Stratasys z 3D Systems miała zostać ogłoszona 4 sierpnia br., jednakże strony w dalszym ciągu nie mogą dojść do porozumienia w wielu kwestiach zarzucając sobie nawzajem złą wolę.

Ustawa antymonopolowa

Z drugiej jednak strony, skoro połączenie się Stratasys z Desktop Metal – firm, które posiadają komplementarną ofertę produktową, wzbudziło wątpliwości Federalnej Komisji Handlu i Departamentu Sprawiedliwości w kwestii ustawy antymonopolowej, tak ewentualne połączenie się Stratasys z 3D Systems wydaje się być jeszcze bardziej problematyczne…? Obydwie firmy są na ten moment absolutnymi liderami rynku druku 3D na świecie zarówno pod względem generowanych przychodów (~650 mln / rocznie ze strony Stratasys i ~550 mln / rocznie ze strony 3D Systems) jak i liczby sprzedanych drukarek 3D klasy przemysłowej, więc ich połączenie stworzyłoby przedsiębiorstwo o największych zasięgach i możliwościach technologicznym w każdym segmencie druku 3D.

Dodatkowo należy pamiętać, że Stratasys posiada blisko połowę udziałów w UltiMaker, powstałym z połączenia liderów rynku desktopowych drukarek 3D – Ultimakera i MakerBota, do którego należy Thingiverse – największa platforma z darmowymi modelami do druku 3D oraz oprogramowanie CURA i GrabCad.

Skoro transakcja pomiędzy Stratasys i dużo mniejszym Desktop Metal wzbudziło kontrowersje w kwestii przepisów antymonopolowych, ewentualna transakcja pomiędzy Stratasys i 3D Systems będzie dużo trudniejsza do obrony…

Źródło: www.seekingalpha.com via www.tctmagazine.com

Scroll to Top