Wielkimi krokami zbliża się formnext – wydarzenie, które przez wielu uważane jest za szczególnie ważne dla branży technologii przyrostowych. Jak co roku targi odbywające się w Frankfurcie nad Menem (14 – 17 listopada) staną się miejscem premier nowych urządzeń oraz innych rozwiązań wpisujących się w zakres zagadnień związanych z drukiem przestrzennym. Co więcej, tegoroczna odsłona eventu ma znacząco przewyższyć poprzednie edycje pod względem ilości wystawców i prezentowanych urządzeń oraz innowacyjnych aplikacji.

Jednym z najbardziej elektryzujących doniesień związanych z nadchodzącymi premierami jest debiut nowego systemu do masowej produkcji w technologii FDM od Stratasys – Continuous Build 3D Demonstrator. Zespół drukarek FDM bazujący o silnik firmy Fortus po raz pierwszy został zaprezentowany podczas majowych targów RAPID + TCT, gdzie spotkał się z pozytywnym odbiorem odwiedzających.

System oparty jest modułową budowę, pozwalająca na skalowanie ilości urządzeń wytwarzających detale w zależności od indywidualnych potrzeb klienta (na formnexcie producenci zaprezentują najprawdopodobniej również powiększoną wersję urządzenia). Co więcej, poszczególne komórki wykorzystują taśmy przenośnikowe w charakterze stołu, przez co umożliwiają nieprzerwaną produkcję elementów przy minimalnym udziale pracownika obsługującego maszynę.

Dodatkowo, Stratasys zaprezentuje również wzbogaconą o nowe funkcjonalności przemysłową drukarkę przestrzennej – Stratasys J750. Urządzenie daje możliwość druku w pełnej gamie kolorów (360 tys. kolorów) z materiałów o różnej strukturze i właściwościach, co wydaje się szczególnie przydatne podczas tworzenia kompleksowych prototypów (zawierających elementy elastyczne czy przezierne).

W czasie targów producenci będą starali się pokazać jak za pomocą nowych funkcji uzyskać równocześnie pełną paletę żywych kolorów a także szczegółową fakturą detali. Za sprawą wprowadzonych funkcji dla poprawy jakości i komfortu pracy użytkowników został wprowadzony szerszy zakres możliwości doboru kolorów i tekstur, co pozwala na produkcję jeszcze bardziej realistycznych prototypów.

Tegoroczny formnext będzie okazją do zaprezentowania rozwiązań technologicznych umożliwiających automatyzację procesów wytwarzania przyrostowego, rozwijając zagadnienia druku przestrzennego w kontekście Industry 4.0. Możemy również spodziewać się uaktualnień projektów prowadzonych w obrębie zagadnień mechanizacji produkcji, realizowanych przez liderów rynku profesjonalnych technik addytywnych m.in. EOS czy Concept Laser.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like