News

A tymczasem nasze szkolenia idą pełną parą…

W dniu wczorajszym nie było żadnego artykułu na CD3D, ponieważ mimo iż była to sobota, dzień był na tyle pracowity, że nie starczyło na nic więcej po prostu czasu. Niemniej jednak dzień był nad wyraz udany! Na naszym wczorajszym szkoleniu pt. „Praktyczny warsztat druku 3D i modelowania” realizowaliśmy pilotażowy program, gdzie w zajęciach uczestniczyli… ojcowie z synami! Gościliśmy cztery zespoły, z czego trzy były właśnie w takim składzie. Zajęcia były prowadzone przez Tomka Filipka i Maćka Dobrowolskiego z Kombi3D, współpracującymi na co dzień z naszym Centrum Szkoleniowym CD3D oraz zespołem Monkeyfab. Uczestnicy mieli okazję poznać podstawy technologii druku 3D, poznawali obsługę programów DesignSpark i KISSlicer oraz drukowali na drukarkach PRIME 3D. Całość odbyła się w jednej z sal konferencyjnych Łódzkiego Parku Technologicznego, w którym mamy swoją siedzibę.

Zajęcia rozpoczęły się o godzinie 09:00 rano i trwały aż do 17:30. Było na tyle intensywnie i ciekawo, że jedyna przerwa trwała zaledwie 20 minut i to również bardziej na prośbę organizatorów niż uczestników. W trakcie warsztatów, omówione zostały podstawy programu do projektowania przestrzennego DesignSpark, a uczestnicy – wspólnie z Tomkiem Filipkiem, modelowali testowe obiekty. W trakcie blisko 4 godzin uczestnicy zdobyli wiedzę umożliwiającą im stworzenie prostych brył, wyeksportowania ich do plików STL, z których byli później w stanie wymodelować obiekty, jakie uczyli się drukować na drukarkach 3D.

Szkolenia CD3D

Kolejnym etapem było poznanie obsługi KISSlicera – jednego z najpopularniejszych open-source`owych slicerów, czyli programów do cięcia modeli STL na warstwy i zamieniania ich na g-code. Choć jest to stosunkowo proste narzędzie o bez porównania mniejszej ilości funkcji niż chociażby Slic3r, to właśnie dzięki tej prostocie użytkownicy w szybki sposób byli w stanie nauczyć się jego obsługi oraz poznać i zrozumieć niuanse związane z drukowaniem 3D.

Szkolenia CD3D 03

Wspólnie z Tomkiem i Maćkiem dzieliliśmy się doświadczeniami związanymi z drukowaniem 3D, prezentując mnóstwo wydruków – zarówno tych udanych jak i tych zakończonych kompletną klęską, aby uświadomić uczestnikom wyzwania przed jakimi muszą stawać używając drukarek 3D w życiu codziennym.

Szkolenia CD3D 06

Warsztaty zakończyły się drukowaniem wybranych obiektów na drukarkach 3D Monkeyfab PRIME. Uczestnicy poznali ich obsługę, samodzielnie instalowali filament, wspólnie kalibrowaliśmy również stoły robocze (choć miało to bardziej charakter regulacji niż kalibracji w tradycyjnym słowa znaczeniu). Niektórzy zdążyli wydrukować po 2 obiekty, inni dotarli zaledwie do 50% wydruku – tak czy inaczej, każdy z uczestników otrzyma na dniach pocztą certyfikat ukończenia szkolenia wraz z wydrukiem modelu, który zaprojektował.

Szkolenia CD3D 02

Oprócz Monkeyfab PRIME i KISSlicera, został zaprezentowany również Up! Mini oraz omówione zostało pokrótce dedykowane oprogramowanie tej drukarki 3D.

Szkolenia CD3D 04

Kolejne terminy szkoleń znajdziecie na stronie Centrum Szkoleniowego CD3D, zapraszamy również do odwiedzenia targów 3D Show Printer & Scanner w Warszawie, gdzie będziemy prezentować nasze warsztaty na otwartych (i darmowych) prezentacjach.

Szkolenia CD3D 05

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

5 Comments

  1. Z tego co wiem KISSlicer nie jest opensource ..

    1. Z tego co pamiętam to jest płatny…

      1. Z tego co pamiętam, to jego twórca zniknął z horyzontu, a rozwojem programu zajęła się jakaś ekipa na GoogleGroups?

  2. Paweł myślicie może o jakiejś platformie e-learningowej ?

    1. Wielu o tym myślało, problemem są zasoby – czyt. budżet.

Comments are closed.

You may also like

More in News