WASP to włoska firma, która naprawdę lubi rozmach – podczas Additive Manufacturing Europe 2016 w Amsterdamie, zaskoczyła zwiedzających stoiskiem prezentującym m.in. gigantyczne drukarki 3D drukujące z granulatów. Wytwarza wielkogabarytowe maszyny służące do produkcji w pełni funkcjonalnych mebli, słynie także z otwarcia wioski technologicznej nazwanej Shamballa, w centrum której stoi dwunastometrowa BigDelta WASP. Tym razem firma zdecydowała się zorganizować dość nietypowe warsztaty z druku 3D, na których będzie można wydrukować… dom.

Obecnie WASP przygotowuje się do przedsięwzięcia jakim będzie cykl weekendowych warsztatów z druku 3D, przeznaczonych zarówno dla projektantów, jak i osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z tą technologią. W nadchodzą sobotę (23.07.) będzie można wziąć udział w drukowaniu domu z ekologicznych materiałów (czyli z miksu ziemi i słomy) znalezionych w Massa Lombarda.

Podczas eksperymentów ustalono już grubość ścian budynku – 50 cm. Po zakończeniu produkcji prototypu będzie on niszczony, by móc wykorzystać materiał ponownie do tworzenia kolejnych konstrukcji. Motywem przewodnim warsztatów jest idea DIY czyli „zrób to sam”. Organizatorzy chcą uświadomić społeczeństwu, jak wiele mogą stworzyć samodzielnie przy użyciu ogólnodostępnych narzędzi i maszyn. Dotyczy to między innymi urządzania mieszkań, edukacji czy sztuki.

Podczas przedsięwzięcia wykorzystana zostanie najnowsza drukarka 3D firmy – DeltaWASP 3MT o wymiarach 215 x 235 x 270 cm i obszarze roboczym  o średnicy stołu wynoszącej 100 cm i takiej samej wysokości, która była hitem w Amsterdamie. Urządzenie może drukować z granulatów o średnicy od 2 do 6 mm oraz materiałów półciekłych, takich jak beton, glina czy geopolimery. Jej maksymalna szybkość do 200 m/s, a rozdzielczość warstwy 0,5 mm.

Kolejne etapy warsztatów będą skupiały się na aranżacji ogródków oraz produkcji naczyń z ceramiki. Lato to okres, w którym można wziąć udział w wielu festynach i piknikach organizowanych przez lokalne władze. Pomysł WASP zdecydowanie wygrywa dzięki swojej oryginalności i przebija wszelkie oklepane formy rozrywki. Włosi lubią przyciągać uwagę, a taka inicjatywa z pewnością spotka się ze sporym uznaniem i zainteresowaniem mieszkańców Massa Lombarda.

Źródło: materiały prasowe

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News